DomekIOgrodek.pl
Fotel tapicerowany

unsplash.com/Joshua Hoehne (CC0 Domena publiczna)

W jaki sposób pielęgnować meble tapicerowane?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Meble tapicerowane cechują się funkcjonalnością i wygodą, posiadają także niezaprzeczalne walory estetyczne. Dowiedz się, jak o nie dbać, aby cieszyć się nimi jak najdłużej.

Meble tapicerowane cieszą się niesłabnącą popularnością, a producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych wzorów, wypróbowując nietuzinkowe rozwiązania i łącząc ze sobą różne style. Tkaniny służące za tapicerkę wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej zachowały swoje walory estetyczne oraz komfort użytkowania.

Co wpływa na kondycję mebli tapicerowanych?

Niezwykle ważne w kwestii zachowania dobrej kondycji naszych mebli jest ich umiejscowienie. Powinniśmy unikać ustawiania naszych narożników, kanap, sof czy tapicerowanych krzeseł w miejscach mocno nasłonecznionych, ponieważ są one wtedy silnie narażone na szybsze wyblaknięcie koloru. Niekorzystne działania mają także kaloryfery, kominki i inne źródła ciepła, unikajmy więc ustawiania naszych mebli blisko nich.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Niezwykle ważne w pielęgnacji mebli tapicerowanych jest dbałość o szybkie usuwanie zanieczyszczeń i plam. Jeśli nie pozbędziemy się ich dostatecznie wcześnie po ich powstaniu, może to skutkować powstaniem trwałych przebarwień i zabrudzeń, których ciężko się pozbyć bez zastosowania silnych środków chemicznych. One mogą z kolei doprowadzić do pogorszenia kondycji tapicerki. Pamiętajmy też o regularnym odkurzaniu powierzchni mebli, gdyż podczas codziennego użytkowania gromadzi się na nich pył i kurz. Raz na jakiś czas możemy użyć odpowiednich detergentów do czyszczenia tego typu powierzchni. Można też delikatnie wyprać tapicerkę za pomocą delikatnej gąbki i szamponu do tapicerki. Uważajmy, aby zanadto nie zmoczyć tapicerki.

Producenci mebli coraz częściej oferują tapicerki wodo i plamoodporne, dlatego dokonując zakupu, warto wziąć pod uwagę ten aspekt. Natomiast jeżeli do zabrudzenia mebla już dojdzie, dobierzmy odpowiednie środki czyszczące. Warto zaopatrzyć się w rozpuszczalnik do tłuszczów, który świetnie sprawdzi się w czyszczeniu plam np. na krześle w jadalni. Domowym sposobem na czyszczenie plam z kawy i wina jest kwasek cytrynowy, natomiast plam z herbaty pozbędziemy się dzięki niewielkiej ilości proszku do prania.

Co jakiś czas warto wykonać pranie tapicerki, szczególnie w przypadku alergików, gdyż na meblach tego typu mogą gromadzić się roztocza i kurz. Z nieczyszczonego mebla może wydobywać się też nieprzyjemny zapach, dlatego warto 2-3 razy do roku wykonać pranie, co wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i wygląd mebla. Możemy tę czynność wykonać samodzielnie za pomocą gąbki, szamponu i wody lub zlecić to zadanie profesjonalnej firmie.

Źródło: aranzacjawnetrz.com.pl

Podobne artykuły

Przedpokój

Wnętrza

Meble do przedpokoju – na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej >
Sprzęt kuchenny

Wnętrza

Wybieramy meble i AGD do kuchni

Czytaj więcej >
Pluskwy często gromadzą się w materacach.

Wnętrza

Sprawdzone sposoby na pozbycie się pluskiew z mieszkania

Czytaj więcej >
Pralka w kuchni czy w łazience?

Wnętrza

Pralka w łazience czy w kuchni?

Czytaj więcej >
Jaki prysznic wybrać?

Wnętrza

Jaki prysznic do łazienki?

Czytaj więcej >
Przechowywanie w kuchni

Wnętrza

Jak zorganizować strefę przechowywania w kuchni?

Czytaj więcej >