Mieszkanie Plus - zasady naboru
W 2018 zakończył się projekt "Mieszkanie dla młodych", który przewidywał dopłaty do wkładu własnego dla osób decydujących się na zakup własnego lokum.
W tym roku obowiązuje inny program, a mianowicie "Mieszkanie Plus" - ma on na celu wsparcie obywateli, którzy chcą lokal wynająć. Ponadto, po określonym czasie będzie możliwa opcja zakupu nieruchomości!
Na czym polega program "Mieszkanie Plus"?
Projekt stworzony został z myślą o osobach, których dochody są zbyt wysokie, aby otrzymać od gminy mieszkanie komunalne, ale jednocześnie nie kwalifikują się do otrzymania kredytu hipotecznego. Warunki dostania się do projektu są w dużym stopniu zależne od ustaleń konkretnych samorządów.
"Mieszkanie Plus" ma dwa główne założenia. Pierwsze to pomoc w wynajmie lokalu obywatelom, którzy mogą pozwolić sobie na płacenie czynszu i opłacanie go na bieżąco po cenach rynkowych.
Projekt ma również drugie założenie, kierowane do osób z niskimi zarobkami. Państwo wspiera takich obywateli finansowo, obniżając opłatę czynszową do ustawowego progu. W tym przypadku należy spełnić bardzo konkretne wymagania, dotyczące ustalonego dochodu na jednego członka rodziny.
Do kogo skierowany jest program Mieszkanie Plus?
Rządowy program powstał, aby zapewnić potrzebną pomoc wszystkim obywatelom. O wsparcie mogą więc ubiegać się osoby aktywne zawodowo, studenci, a także obywatele mający prawo do świadczeń ZUS takich jak renta, emerytura czy urlop rodzicielski.
W zależności od założeń konkretnych samorządów pierwszeństwo mogą uzyskać rodziny wielodzietne, starsze, niepełnosprawne lub młode małżeństwa. Najważniejszą kwestią jest jednak zdolność czynszowa kandydata.
Pamiętaj również, że nie możesz posiadać prawa do własności bądź współwłasności do domu lub mieszkania. To samo tyczy się uprawnień do korzystania z lokalu spółdzielczego.
Potrzebne dokumenty możesz złożyć w Urzędzie Gminy odpowiednim dla twojego miejsca zamieszkania. Więcej informacji otrzymasz na stronie gov.pl.
Źródło: mieszkanieplus.gov.pl