Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Miliony Polaków popełniają błąd robiąc pranie. Codziennie ustawiają złą temperaturę
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 17.03.2023 16:40

Miliony Polaków popełniają błąd robiąc pranie. Codziennie ustawiają złą temperaturę

Pranie w pralce
canva/simplefoto

Zanim wstawimy pranie, warto zastanowić się, czy potrzebujemy je wyprać w wysokiej temperaturze. Jak wiadomo, im jest wyższa, tym pralka pobiera więcej prądu, a my płacimy wyższe rachunki. Dlatego lepiej ją zmniejszyć, zwłaszcza że coraz więcej środków do prania pozwala pozbyć się zabrudzeń nawet w 30 stopniach.

Dlaczego lepiej nie prać ubrań w 40 stopniach?

Wielu osobom wydaje się, że pranie ubrań w nieco niższej temperaturze może wydawać się mało higieniczne, co mija się z prawdą. Dzisiejsze środki do prania posiadają taki skład i zostały tak przystosowane, że można bez problemu bardzo dobrze wyprać ubrania w niskiej temperaturze.

Warto również zwrócić uwagę na to, że im wyższa temperatura prania tym pralka pobiera więcej energii. Dla przykładu weźmy te 40 stopni i ten pobór wynosi 0,5 kWh. Natomiast dla 30 stopni wynosi on 0,3 kWh. To jest niewielka różnica, prawda? Jednak zerkając na rachunki, można całkiem dobrze przyoszczędzić, a i nasz portfel nie będzie lekki jak piórko.

pranie w pralce (1).png
canva/stevep z Pixabay
Dowbor zrobiła u niej remont. Pani Sylwia zdradziła kulisy programu, „jeden moment wycięli”

Czy mniejsza temperatura prania pozwala zadbać o środowisko?

Oczywiście, że tak. Jeśli zdecydujemy się prać w niskich temperaturach, zmniejszymy wytwarzanie CO2 nawet o 35%. Tak twierdzi Federalna Agencja Środowiska. Wprawdzie, na skalę globalną nie jest to dużo, ale zawsze wszystko zaczyna się od niewielkich rzeczy, małych kroków.

Inne sposoby na oszczędzanie energii

Istnieje kilka innych, sprawdzonych sposobów na to, jak oszczędzać energię w trakcie prania:

  • Niektóre firmy dostarczające energię oferują pakiety, w których o określonych godzinach cena za energię jest niższa. Warto sprawdzić jak to jest u nas. Jeśli mamy taką, która daje nam taką możliwość, próbujmy z tego skorzystać.
  • Czasami warto zrezygnować z prania wstępnego oraz większych obrotów.
  • Zawsze napełniaj bęben pralki do pełna. Lepiej robić pranie rzadziej, a więcej.
  • Patrz uważnie na czas prania. Niektóre programy wymagają pracy pralki przez nawet trzy godziny. Nie zawsze jest to konieczne.
Tagi: Pranie