Wrzuć liście laurowe do wrzącej wody i zalej nią pranie. Stanie się coś niewiarygodnego
Czasami, podczas prania białych ubrań może dojść do małej katastrofy. Nieopatrznie wrzucone ubranie o intensywnym kolorze, może zabarwić jasną tkaninę. Przywrócenie jej dawnego koloru, nie jest wcale takie proste. Owszem, środki do prania często sprostają temu wyzwaniu, ale co jeśli nie mamy takiego pod ręką? Mamy na to kilka domowych sposobów.
Dlaczego białe ubrania farbują?
Białe ubrania farbują głównie dlatego, że przez nieuwagę mogliśmy wrzucić kolorową część naszej garderoby. Czasami tak się dzieje, że nawet przy rozkładaniu brudnych rzeczy coś nieopatrznie zapodzieje się tam, gdzie nie powinno.
Podobnie jest w przypadku nowych ubrań, które farbują najczęściej. Wynika to z tego, że nagromadzony w nich barwnik, w kontakcie z wodą uwalnia się, co skutkuje barwieniem wszystkiego dookoła.
Zafarbować mogą również części garderoby, uchodzące za niższej jakości. Chodzi tutaj przede wszystkim o barwnik, którym ubrania zostały źle ufarbowane. Ten, podczas prania przestaje się trzymać tkaniny i zabarwia wodę, a wraz z nim inne rzeczy, które są aktualnie w praniu.
Jeśli chcemy uniknąć zafarbowania jasnych ubrań, warto je segregować. Podzielić przed praniem na białe, jasne, kolorowe i czarne. Ułatwi to nie tylko pranie, ale także zabezpieczy przed ewentualną szkodą, jaką może wyrządzić przypadkowo znaleziona pośród białego czy jasnego prania czerwona lub czarna skarpetka.
Po segregowaniu warto sprawdzić jeszcze raz bęben pralki, czy aby na pewno nic się tam nie zawieruszyło omyłkowo. Jeśli mamy pewność, że wszystko jest w porządku, możemy nastawić pralkę. Niekiedy jednak nawet te środki bezpieczeństwa nie są skuteczne. Co wtedy?
Prezydent Joe Biden nie śpi w pokoju prezydenckim w Mariotcie. Ma ważny powódLiść laurowy może wybawić nas z opresji
Liść laurowy to nie tylko przyprawa, która poprawia jakość naszych potraw, ale to bardzo dobry, naturalny wybielacz. Warto sprawdzić, czy mamy jakiś w domu, jeśli przypadkiem coś nam podczas prania zafarbowało.
Co należy zrobić? Potrzeba przygotować wywar, gdyż musimy zagotować wodę z wrzuconymi do niej liśćmi laurowymi. Najlepiej będzie wykorzystać duży garnek, który najpierw zalewamy wodą, potem dodajemy garść liści i gotujemy. Doprowadzamy do wrzenia. Warto dodać do roztworu łyżkę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, aby wzmocnić działanie liścia laurowego.
Po zagotowaniu wywaru należy odczekać, aż ten wystygnie, po czym namaczamy przez 4 godziny zafarbowane ubranie. Po tym czasie wyjmujemy część garderoby, wyciskamy dokładnie i wkładamy do prania na standardowy cykl prania.
Inne sposoby na zafarbowane ubrania
Istnieją jeszcze inne domowe sposoby na zafarbowane ubrania:
- soda oczyszczona lub proszek do pieczenia - działają jak wybielacz, z tym że jest on bardziej naturalny. Wystarczy wsypać pół opakowania sody lub dwa opakowania proszku do pieczenia wraz z detergentem do prania. Stosowane są również do wybielania firan czy obrusów,
- sok z cytryny- to również naturalny detergent na zafarbowane ubrania. Potrzebujemy przygotować roztwór, w którym zanurzymy zafarbowaną tkaninę. W tym celu należy pokroić owoc na grubsze plasterki i włóż do np. miski. Zalej gorącą wodą. Można, chcąc zwiększyć skuteczność mieszanki, dodać wodę utlenioną. W takim roztworze, na około godzinę moczymy ubranie, a kiedy upłynie wyznaczona godzina, zwyczajnie upierz ubranie w pralce,
- ocet - nie tylko utrwala kolor, ale również zapobiega farbowaniu. Jedynym minusem jest intensywny zapach, który nie każdemu może odpowiadać. Aby zabezpieczyć ubranie przed farbowaniem i utrwalić kolor także należy przygotować mieszankę do moczenia. Jedną szklankę octu rozcieńczaj w 5 litrach wody, a następnie wymocz zafarbowaną tkaninę.
Jak widzicie, te proste domowe sposoby mogą pomóc w przypadku zafarbowanych ubrań. Jednak jeśli nie damy sobie rady, warto zanieść zafarbowane części garderoby do specjalisty zajmującego się profesjonalnym czyszczeniem ubrań.