Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Myję tym okna na Wielkanoc. Zero smug, a kurz i wodę usuwam błyskawicznie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 29.03.2024 00:53

Myję tym okna na Wielkanoc. Zero smug, a kurz i wodę usuwam błyskawicznie

mycie okien
Fot. Canva/pixelshot

Pogoda na zewnątrz dopisuje. Słońce coraz częściej wpada przez okno i niestety przez to coraz bardziej widoczne są zabrudzenia na szybach. Przed świętami wielkanocnymi warto więcej zająć się myciem okien.

Przez czyste szyby do wnętrz wpada więcej światła. Pomieszczenia od razu wydają się bardziej uporządkowane. Zdradzę, czym myję okna na Wielkanoc. W prosty sposób pozbywam się kurzu i smug.

Przedświąteczne porządki

Przed świętami wielkanocnymi lubię dobrze posprzątać dom. Poza porządnym ścieraniem kurzy i przygotowaniem posiłków w kuchni, myję też okna. Po zimie jest na nich pełno smug, których trzeba się pozbyć.

Mycie okien zawsze zaczynam od dokładnego wyczyszczenia framug. Następnie przecieram szyby ściereczką i pozbywam się największych zabrudzeń. Zwykle po zimie jest ich naprawdę sporo.

Teraz możemy przejść do konkretnego czyszczenia szyb. Kluczem do lśniących okien jest odpowiedni preparat. Już dawno temu zrezygnowałam ze sklepowych płynów. Idealny preparat robię sama. Kosztuje grosze.

mycie okien
Fot. Canva/pixelshot

Najlepszy preparat do mycia okien

Do mycia okien wykorzystuje glicerynę. Można ją kupić w aptece za około 5 zł. Jest naprawdę skuteczna, a okna lśnią. To również prosty sposób na pozbycie się sklepowej chemii z domu.

Glicerynę łączę z wodą w proporcji 1:10. Tak przygotowany preparat przelewam do buteleczki z atomizerem. W przypadku tego preparatu musimy odrobinę zmienić sposób mycia okien.

Jak używać płynu do mycia okien z gliceryną?

Domowym płynie do mycia okien z gliceryną spryskuję szyby. Dokładnie przecieram ich powierzchnię, a następnie wycieram do sucha czysta i miękką ściereczką. Po smugach nie będzie śladu.

Ogromne znacznie ma też czas, w którym myjemy okna. Najlepiej robić to w suchy, ale pochmurny dzień. Padające na szyby słońce może prowadzić do powstania trudnych do usunięcia smug.

mycie okien
Fot. Canva/pixelshot

Zobacz także: