Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Żadna cebula. Tak zrobisz przepiękne pisanki na Wielkanoc
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 28.03.2024 09:47

Żadna cebula. Tak zrobisz przepiękne pisanki na Wielkanoc

pisanki
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Nie wyobrażam sobie Wielkanocy bez kolorowych pisanek w koszyczku i na świątecznym stole. Są przecież symbolem życia i odrodzenia. Przez wiele lat barwiłam jajka tradycyjnie, czyli przy pomocy łupin cebuli, kurkumy i innych produktów spożywczych.

Od jakiegoś czasu natomiast pisanki przygotowuję przy pomocy barwników. Barwniki są bezpieczne dla zdrowia i nie przenikają przez skorupkę jajek. To dzięki nim mogę stworzyć niepowtarzalne wzory, które cieszą oczy przez całe święta.

Stwórz oryginalne pisanki na Wielkanoc

Niemal wszyscy do zrobienia pisanek na Wielkanoc wykorzystujemy łupiny cebuli, kurkumę, czy też szpinak. Od kilku lat jednak barwię pisanki w zupełnie inny sposób, a moja rodzina jest zachwycona.

W tym artykule pokażę ci trzy różne metody malowania jajek na Wielkanoc. Są niezwykle proste i każda z nich to sposób na inny, przepiękny i kolorowy wzór. Na początku ugotuj jajka i całkowicie je ostudź. Następnie przetrzyj ręcznikiem papierowym nasączonym octem.

W ten sposób wzory na skorupkach będą trwałe, a dodatkowo pozbędziesz się oznaczeń jajek. Teraz zrób miejsce na kuchennym blacie, zabezpiecz go i przygotuj niezbędne produkty. Potrzebne będą:

  • barwniki spożywcze w proszku,
  • ręcznik papierowy,
  • pianka do golenia,
  • wykałaczki,
  • strzykawka/pędzelek/pipeta,
  • rękawiczki lateksowe,
  • gumki recepturki,
  • pojemnik z atomizerem.

Zaczynamy!

pisanki.jpg
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Barwienie pisanek przy pomocy ręcznika papierowego

Ten sposób malowania jajek jest niezwykle prosty, a daje spektakularne efekty. Potrzebne będą barwniki spożywcze w proszku, woda, woreczki foliowe. Przygotuj również strzykawkę, pipetę, pędzelek lub patyczek higieniczny. Coś, czym bez trudu nałożysz barwnik na papier.

Na początku każdą saszetkę barwnika wymieszałam z łyżeczką octu i dużą łyżką wody. Ręcznik podzieliłam na mniejsze kawałki. Jajka owinęłam ręcznikiem i związałam gumką recepturką. Następnie na papier naniosłam barwniki i całość spryskałam wodą. Tak przygotowane jajka włożyłam do woreczków foliowych i odstawiłam na 30 minut.

pisanki.jpg
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Do zrobienia pisanek wykorzystaj piankę do golenia!

Dzięki piance do golenia stworzymy niezwykłe wzory na pisankach. W niewielkim naczyniu żaroodpornym rozprowadziłam piankę do golenia. Następnie przy pomocy pipety naniosłam barwniki. 

Teraz wykałaczką wymieszałam całość i włożyłam jajka. Obtoczyłam je w piance, włożyłam do foliowych woreczków i odstawiłam na 30 minut.

pisanki.jpg
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Samodzielne przygotowywanie pisanek jest niezwykle proste

Oprócz barwionych na kolorowo pisanek, zawsze przygotowuję również kilka klasycznych, w jednym kolorze. Jajka możesz również obwiązać wcześniej gumką recepturką, by stworzyć geometryczne wzory.

Barwnik spożywczy wymieszałam z łyżką octu i wlałam pół szklanki octu. Jajka włożyłam do roztworu i odstawiłam do całkowitego ostygnięcia. Jak widzisz, nie musisz wykorzystywać wyłącznie cebuli, czy kurkumy, by zrobić pisanki. Wielkanocne jajka mogą wyglądać jeszcze piękniej, a przygotujesz je w kilka chwil.

pisanki.jpg
Fot. domekiogródek.pl/ Magdalena Patacz

Zobacz także: