Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Na zimę włóż pelargonie do papierowej torby. Efekty na wiosnę będą niesamowite
Martyna Pałka
Martyna Pałka 11.11.2021 01:00

Na zimę włóż pelargonie do papierowej torby. Efekty na wiosnę będą niesamowite

Pelargonie
Pixabay/hpgruesen

Pelargonie to jedne z najczęściej wybieranych kwiatów balkonowych w Polsce. Są łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie przeszkadza im zbyt duża ilość słońca czy chwilowy brak wody. Ich minusem jest natomiast bardzo słaba odporność na mróz i niskie temperatury. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na schowanie pelargonii do zimnego i jasnego pomieszczenia. Oto alternatywny sposób zimowania pelargonii.

Pelargonie to bardzo popularne kwiaty balkonowe w Polsce. Mogą one kwitnąć kilka lat, jednak nie każdy potrafi je umiejętnie przechowywać przez okres zimowy. Zdradzamy najlepszy sposób na zimowanie pelargonii.

Alternatywny sposób zimowania pelargonii

Przechowywanie pelargonii w zimie może być kłopotliwe ze względu na problemy w dostarczeniu jej jednocześnie niskiej temperatury i odpowiedniej ilości światła. Istnieje jednak pewna alternatywna metoda zimowania pelargonii, którą stosują Amerykanie. Polega ona na przechowywaniu kwiatka w papierowej torbie lub kartonowym pudle. Ważne, aby rośliny pozbawione były światła i doniczki. Tak zapakowane pelargonie można zanieść do zimnego garażu lub do piwnicy. Istotna jest temperatura, w jakiej powinniśmy przechowywać pelargonie. Optymalna to od 5 do 10 stopni Celsjusza.

Zimowanie pelargonii w pudle lub kartonie

Istotne jest, aby torba, w której przechowywać będziemy pelargonie, nie była wykonana z plastiku. Podobnie jest w przypadku kartonu. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie tych opakowań, które nie są pokryte folią.

Cały proces zimowania pelargonii za pomocą pudła lub kartonu pomaga jej naturalnie przetrwać okres zimniejszych miesięcy. Roślina będzie gromadzić wodę w swoich pędach i dzięki temu samoistnie jest w stanie przeżyć czas zimy. Ważne jest jednak odpowiednie nawodnienie pelargonii. Powinno się to wykonywać około 2 lub 3 razy w sezonie zimowym, poprzez zanurzenie korzeni rośliny w wodzie i trzymanie ich tam przez około 2 godziny. Warto pamiętać, że suche liście są normalnym stanem zimującej rośliny i nie świadczą o jej zwiędnięciu

Zimowanie pelargonii a wiosna

W lutym lub najpóźniej marcu musimy przygotować naszą pelargonię na nowy sezon wiosenny. Najważniejsze jest usunięcie wszelkich zwiędniętych i zaschniętych pędów i liści. Tak wyglądającą pelargonię wsadzamy do ziemi i ustawiamy w odpowiednio oświetlonym miejscu. Warto pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Trzeba jednak zachować w tym umiar, gdyż zbyt duża ilość dostarczanej wody może negatywnie wpłynąć na naszego kwiatka. W maju możemy stopniowo wynosić roślinę na zewnątrz i przyzwyczajać ją do panujących tam warunków.

Źródło: pomorska.pl

Tagi: Pelargonie
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10