Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Najgorszy sposób podlewania kaktusa. Przez niego więdnie i marnieje w oczach
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 10.02.2023 10:34

Najgorszy sposób podlewania kaktusa. Przez niego więdnie i marnieje w oczach

Podlewnie kaktusa
canva/Vahe Aramyan

Kaktusy to urokliwe rośliny doniczkowe zdobiące nasze domostwa. Różnorodność kształtów przyciąga wzrok, podobnie jak ich kolce, a nawet kwiaty. Jednak jak podlewać kaktusy, aby nie straciły swojego uroku i cieszyły nasze oczy przez cały czas? Dzisiaj powiemy Wam jak należycie podlewać kaktusy.

Jak podlewać kaktusy?

Wiele osób żyje w przekonaniu, że kaktusy nie potrzebują wody, gdyż pochodzą z suchych i pustynnych terenów Ameryki. Nic bardziej mylnego. One kochają wodę! To samo tyczy się stwierdzenia, że są odporne na słońce czy nie potrzebują przesadzania i nawożenia. Rośliny te, jak każde inne, potrzebują należytej pielęgnacji.

Najpierw jednak sprawdźmy, jakimi roślinami są kaktusy. Otóż zaliczają się do sukulentów, które mają niesamowitą zdolność adaptacyjną. Dlatego mogą rosnąć w takich, a nie innych warunkach. Wybierane często przez osoby, które dopiero zaczynają przygodę z opieką i hodowlą roślin, gdyż są w stanie "wybaczyć" brak podlewania przez jakiś czas.

Zatem, jakie są metody podlewania kaktusów? Poniżej przedstawiamy zasady, jakimi należy się kierować podczas ich nawadniania:

  • podlewanie raz na dwa, trzy tygodnie - zbyt mała ilość wody spowoduje usychanie rośliny, natomiast zbyt duża doprowadzi do gnicia kaktusa,

  • podlewanie metodą podsiąkową - kaktusów nie podlewa się jak zwykłych kwiatów, ponieważ rośliny te magazynują wodę. Tradycyjne metody podlewania uniemożliwiają tę czynność, dlatego najlepiej wziąć miskę, nalać do niej wody i wstawić doniczkę. Czekamy, aż cała ziemia stanie się wilgotna,

  • wyższa temperatura oznacza zwiększone zapotrzebowanie na wodę - z kaktusami jest jak z człowiekiem, im wyższa temperatura, tym bardziej chce się pić. W czasie upalnego lata należy nawadniać kaktusy nawet co kilka dni. W czasie ciepłych miesięcy warto, z samego rana spryskać roślinę. Stworzymy dla kaktusa przyjemną atmosferę, a on będzie bardziej odporny na szkodniki takie jak wełnowce. W tym miejscu zaznaczamy, że niektóre gatunki kaktusa, m.in. z rodziny mammillaria przechodzi w stan zbliżony do stanu spoczynku i wtedy nie należy kwiatu podawać wody.

  • podlewanie o określonej porze dnia - w czasie lata musimy podlać kaktusy wieczorem, a podczas wiosny i jesieni za dnia. Dlaczego? Kaktusy posiadają tak zwane aparaty szparkowe, które podczas ciepłego lata, za dnia zamykają się i otwierają wieczorem. Podlewając roślinę za dnia, w czasie gorących dni woda zacznie parować i kaktus nie będzie miał co pić. Natomiast w czasie chłodniejszych miesięcy gospodarka kaktusów jest zbliżona do tradycyjnych roślin i podlewamy je rano, aby zdążyły wyschnąć do wieczora. Zapewni to ochronę przed chorobami.

  • zimą nie podlewamy kaktusów - w okresie zimowym kaktusów nie podlewamy, gdyż wchodzą w okres tak zwanej zimowej suszy i możemy wywołać u nich szok termiczny. Po tym okresie zaczynamy podlewanie od zraszania rośliny, stopniowo zwiększając ilość wody. Ma to zapobiec pękaniu ich pędów, gdyż silne ciśnienie osmotyczne jest dla nich niebezpieczne.

  • rodzaj wody - kaktusy potrzebują wody miękkiej i lekko kwaśnej (5-6 pH). Jeśli bierzemy wodę z kranu, musimy ją uprzednio zagotować, a następnie odstawić na kilka godzin. Podlewając je twardą wodą, hamujemy ich rozwój, jak i możemy doprowadzić do zamierania.

Jak widzicie, kaktusy wymagają takiej samej opieki jak inne kwiaty, ale na nieco innych zasadach. Pamiętajcie o tym, kiedy zdecydujecie się na kupno kaktusa.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10