Roślinami doniczkowymi są rośliny ozdobne, uprawiane w naczyniach w zamkniętych pomieszczeniach, takich, jak mieszkania czy szklarnie. W doniczkach zwykle uprawia się rośliny wieloletnie. Zwykle uprawiane są rośliny kwitnące lub posiadające bogate ulistnienie.
Dawniej w naczyniach uprawiano głównie rozmaryn lekarski, mirt zwyczajny oraz goździki. Z czasem możniejsi Europejczycy zaczęli także uprawiać rośliny egzotyczne, takie jak kaktusy, palmy, hortensje, pelargonie czy fuksje. W XIX wieku uprawianie roślin doniczkowych stało się powszechne również wśród niższych klas społecznych, jednak posiadanie takich roślin jak chociażby palmy wciąż symbolizowało powodzenie materialne. W możnych domostwach spotkać można było również takie rośliny jak azalie, kamelie czy wawrzyny, zaś w biedniejszych domach królowały głównie lipki afrykańskie.
Istnieje wiele roślin, które są niezwykle wrażliwe na czynniki zewnętrzne, przez co wymagają ogromnej wiedzy i częstej pielęgnacji. Zdecydowana większość ludzi ceni sobie dekoracje w postaci zdrowo rosnącej rośliny, jednak spora część z nich obawia się, że nie podoła wyzwaniu jakim jest uprawa pokojowego ogródka. Na szczęście istnieją rośliny, które są mało wymagające.
Fani sporych roślin zdecydowanie powinni zainteresować się zamiokulkasem. Ta piękna roślina poradzi sobie z niedoborem światła oraz suszą. Begonie również poradzą sobie z niedoborem słońca, jednak potrzebują większej pamięci o podlewaniu. Sansewieria z kolei jest w stanie wybaczyć niedobór wody, jednak potrzebuje dostępu do słońca. Słońcem nie pogardzi także dracena, jednak należy pamiętać, że roślina ta nie przepada za bardzo suchym powietrzem.
Bez względu na to czy uprawia się rośliny łatwe w utrzymaniu, czy też te wymagające większej pielęgnacji, każda roślina wymaga odpowiedniego przygotowania. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej doniczki. Ważne jest, by roślina znajdująca się w niej była stabilna, a także miała miejsce na rozwój korzeni. Należy także pamiętać, by nie sadzić rośliny do doniczki, która nie ma otworów służących do odpływu nadmiaru wody.
Wymagane jest także zapoznanie się z zapotrzebowaniem rośliny na podlewanie. Nieodpowiednia częstotliwość podlewania może doprowadzić do przelania lub przesuszenia rośliny. To samo tyczy się słońca. Niektóre rośliny do rozwoju potrzebują pełni słońca, dlatego doskonale rosną na słonecznych parapetach. Inne zaś potrzebują słońca w umiarze. Niezwykle ważna jest też bogata w wartości odżywcze ziemia, w której zasadzona jest roślina. Taką ziemię należy wymieniać co kilka lat. Większość roślin nie pogardzi także odpowiednio dobranym nawozem.
Pokaż więcej
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to roślina, która nie tylko ozdabia wnętrza, ale również poprawia jakość powietrza w domu, usuwając toksyny. Aby jednak cieszyć się jego pięknym wyglądem i obfitym kwitnieniem, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i nawożeniu. Jednym z ciekawych trików na wspomaganie wzrostu skrzydłokwiatu jest stosowanie liści laurowych jako naturalnego nawozu. W tym artykule podaje kluczowe wskazówki dotyczące tej metody pielęgnacji.
Grudnik, znany również jako kaktus Bożonarodzeniowy (Schlumbergera), to roślina, która w wielu domach cieszy oczy swoimi kwiatami zimą. Aby grudnik zdrowo rósł i obficie kwitł, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, której szczegóły zdradzam poniżej.
Ceropegia woodii to egzotyczna roślina, która zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Nazywana „łańcuch serc” lub „lampionem chińskim” charakteryzuje się oryginalnością i łatwością w kształtowaniu.Jej nietypowy wygląd sprawia, że trudno przejść koło niej obojętnie. Jej cechą charakterystyczną są długie pędy i liście przypominające w kształcie serduszka. Jeśli „łańcuch serc” również i was zaintrygował, koniecznie poznajcie sposoby na to, jak go pielęgnować.
Rododendrony to piękne rośliny, które wspaniale uzupełniają ogrodowe rabaty. Czy jednak wiedzieliście, że roślinę tę należy pielęgnować również po przekwitnięciu? Dzięki temu nadal będzie ona stanowiła ozdobę ogrodu.Czy wiecie jak się za to zabrać? Jeśli nie, to koniecznie poznajcie patenty najlepszych ogrodników. Będziecie w szoku, jak niewiele potrzeba, aby w przyszłym sezonie cieszyć się jeszcze piękniejszym kwiatostanem.
Petunie to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, które zdobią nasze balkony, tarasy i parapety. Do ich zalet, oprócz efektownego wyglądu, należy długi okres kwitnienia.Stosując odpowiedni nawóz, możemy jeszcze bardziej wydłużyć czas pojawiania się dorodnych kwiatów na pędach petunii. Warto w tym celu wykorzystać kilka prostych składników z kuchni i ogrodu.
Rośliny doniczkowe zdobią nasze domy pięknymi, zielonym liśćmi, a niektóre także okazałymi kwiatami. Przykładem gatunku, który łączy w sobie te dwie zalety, jest hoja.Jej pnące pędy, które porastają ciemnozielone liście, to egzotyczna ozdoba wnętrz. Jednak na uwagę zasługują przede wszystkim niezwykłe kwiatostany hoi. Co zrobić, żeby było ich więcej? Mamy na to dobry patent.
Petunie to obok pelargonii jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących, które chętnie uprawiamy na balkonach, tarasach, a nawet na parapetach.Bujne, kwitnące kobierce wyglądają niezwykle efektownie, ale jeśli chcemy jeszcze dłużej cieszyć się widokiem kolorowych kwiatów, warto zainteresować się nową odmianą petunii - supertunią.
Styl boho od lat okazuje się jednym z najczęściej wybieranych koncepcji aranżacyjnych w wielu mieszkaniach. Nic w tym dziwnego — pozwala on na zaaranżowanie przytulnej przestrzeni, w której zwyczajnie czujemy się dobrze.Naturalne, ciepłe kolory, rustykalne akcenty i wysoką estetyka wnętrza skłania wiele osób do wykorzystania go nie tylko w salonie, czy sypialni, ale również w łazience. Czy wiecie, jak zaaranżować łazienkę w stylu boho?
Dracena należy niewątpliwie do najpopularniejszych roślin doniczkowych w Polsce. Jej charakterystyczne, długie liście zdobią nasze salony, biura i sypialnie. Czasem jednak mogą zacząć żółknąć, a to znak, że trzeba pomóc naszej dracenie.Chociaż uprawa tej rośliny nie nastręcza większych trudności, a na ogół draceny dobrze rosną w naszych domach, to warto poznać sposób na przeciwdziałanie usychaniu jej liści.
Rośliny doniczkowe to wspaniała ozdoba każdego pomieszczenia. Oczywiście pod warunkiem, że zdrowo rosną, a do tego potrzeba im światła, wody i składników odżywczych, a niekiedy także wytępienia szkodników.Uciążliwe owady żerujące na roślinach mogą być prawdziwym utrapieniem. Jednym z częściej spotykanych rodzajów szkodnika są skoczogonki, potocznie zwane białymi przecinkami. Jak się ich pozbyć?
Storczyki to jedne z najbardziej lubianych kwiatów doniczkowych. Cudownie prezentują się w salonie, dodając nieco egzotyki, ale i elegancji do aranżacji wnętrz.Aby uzyskać dorodne kwiatostany i młode pędy, trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad w uprawie storczyków, a także zastosować jeden prosty trik.
Skrzydłokwiat to roślina pochodząca z tropików, która zdecydowanie może być nazywana roślinnym kameleonem. Chociaż polski klimat w niczym nie przypomina tropikalnych lasów równikowych, skrzydłokwiat był w stanie zaadaptować się do kapryśnej wschodnioeuropejskiej pogody.Mimo że wielu ogrodników wie, jak uprawiać tę roślinę, mało kto zdaje sobie sprawę z właściwości prozdrowotnych skrzydłokwiatu. Tych jak się okazuje, jest całkiem sporo.
Anturium to jeden z najbardziej charakterystycznych kwiatów o nieco egzotycznym wyglądzie. Ma wiele zastosowań, sprawdza się jako kwiat cięty, ale doskonale nadaje się także do uprawy w doniczce.Aby na dłużej cieszyć się pięknymi kolorami anturium i zapewnić obfite kwitnienie tej niezwykłej rośliny, warto przy jego uprawie zastosować kilka trików i wykorzystać niezawodny przepis na nawóz.
Filodendrony to grupa jednych z najpopularniejszych roślin doniczkowych, które na dobre zagościły w naszych domach, mieszkaniach i biurach.Te rośliny mają same zalety - są łatwe w uprawie, a do tego zjawiskowo wyglądają. Szczególnie okazałe są filodendrony pnące z odmianą Philodendron Brasil na czele. Co warto wiedzieć o jego pielęgnacji?
Czasy PRL-u były bardzo charakterystyczne. Domy i mieszkania urządzone były niemal identycznie. Wszędzie były dokładnie te same sprzęty RTV i AGD, meble, czy też dekoracje. Tak samo sytuacja wyglądała z kwiatami.Kwiaty PRL-u pamiętamy wszyscy. Pnące, rozmieszczone na parapetach i meblach. Małe i tak duże, że nie raz sięgały aż po sufit. Wiele z tych gatunków przeżywa teraz drugą młodość. Te kwiaty były w prawie każdym polskim domu. Kojarzysz je?
Zamiokulkas to żelazna roślina, która doskonale rośnie niemal w każdych warunkach. Jest również odporna na szkodniki, które często pojawiają się w kwiatach doniczkowych. Są jednak rzeczy, których roślina bardzo nie lubi i wtedy nie będzie prawidłowo rosnąć.Czym podlewać zamiokulkasa, żeby wypuścił nowe pędy? Odstana woda to nie wszystko. Poniżej zdradzę ci podstawowe zasady pielęgnacji i podam przepis na odżywkę, po której twój zamiokulkas zacznie rosnąć jak na drożdżach. Moją rośliną zachwyca się cała rodzina, a wystarczyła jedna zmiana.
Trzykrotka to niezwykła roślina, która radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Możemy postawić ją w kuchni, a nawet w łazience. Uwielbia wilgotne pomieszczenia. Co zrobić, żeby pięknie rosła?Trzykrotka będzie idealną propozycją dla początkujących fanów roślin. Jeśli zrobisz z nią jedną prosta rzecz właśnie teraz, rozrośnie się na cały parapet.
Wiosna to intensywny czas nie tylko w ogrodzie. Rośliny doniczkowe też zaczynają budzić się do życia, a kwiecień to idealny moment na ich pielęgnację. Przesadzając rośliny doniczkowe wiosną, stosuję się do 3 zasad.Przesadzanie kwiatów doniczkowych to nie taka prosta sprawa. Nie wystarczy worek ziemi uniwersalnej i kilka starych doniczek z garażu. Podpowiem, co zrobić, żeby po przesadzeniu kwiaty doniczkowe pięknie rosły.
Rośliny doniczkowe są ważną częścią naszych domów. Wypełnione kwiatami doniczkowymi wnętrze sprawia, że jesteśmy spokojniejsi. Rośliny najlepiej prezentują się, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Jak samodzielnie zrobić wiszący kwietnik?Zwisający kwietnik będzie idealną propozycją dla najróżniejszych bluszczy. W sklepach znajdziemy gotowe propozycje, jednak musimy za nie sporo zapłacić. Dlatego pokażemy, jak niedużym kosztem, wykonać makramę na doniczkę.
Skrzydłokwiat jest niezwykle urokliwą rośliną doniczkową. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, odwdzięczy się dużymi, zielonymi liśćmi i będzie kwitł przez cały rok. Podstawą pielęgnacji skrzydłokwiatów jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska, nawożenie i podlewanie.Jedną z najlepszych odżywek do rośliny przygotujesz całkowicie za darmo. Wystarczy, że rozsypiesz go w doniczce, a skrzydłokwiat rozrośnie się jak marzenie.
Crassula Ovata inaczej nazywana gruboszem jajowatym lub po prostu drzewkiem szczęścia jest ciekawą rośliną. Należy do rodziny sukulentów i jest naprawdę prosta w uprawie, ponieważ nie ma dużych wymagań.Drzewko szczęścia w naturalnych warunkach może osiągnąć nawet dwa metry. Co zrobić, żeby grubosz wypuścił nowe liście? Przetestuj prostą odżywkę, a drzewko szczęścia obsypie się liśćmi.
Ta niezwykła roślina to prawdziwy hit. Jest niezwykle wytrzymała i możesz mieć ją w swoim domu. Zamiokulkas zamiifolia variegata jest tak samo wytrzymały, jak dobrze znana nam odmiana, a prezentuje się obłędnie.Możesz mieć go w swojej kolekcji. Wszyscy roślinomaniacy będą ci zazdrościć. Sprawdź, jakie wymagania ma zamiokulkas zamiifolia variegata.
Wełnowce są wyjątkowo paskudnymi szkodnikami, które rozmnażają się w błyskawicznym tempie. Nie ignoruj więc pojawienia się jednego lub kilku pluskwiaków na twojej roślinie. W przeciwnym wypadku za chwilę możesz mieć plagę w domu i zniszczone kwiaty.Wełnowce żerują na łodygach, liściach i korzeniach, dlatego musisz działać kompleksowo. Zamiast chemicznych preparatów, zastosuj domowe środki, które pomogą ci skutecznie pozbyć się problemu.
Na PGN Narodowy wraca Festiwal Roślin, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wydarzenie startuje w sobotę 9 marca 2024 roku o godzinie 8:00. Fani roślin doniczkowych nie mogą tego przegapić.W tym roku na Festiwalu Roślin znajdziemy naprawdę sporo okazów. Organizatorzy zapowiadają, że możemy liczyć nie tylko na ogromne promocje. Znajdzie się też coś dla fanów unikatowych okazów.
Często po zimie stan naszych paprotek nie jest najlepszy. Wszystkiemu winne jest ciepłe i suche powietrze, które negatywnie wpływa na stan i wygląd roślin. Czy możemy ją jeszcze uratować?Suche i osypujące się liście paprotki sprawiają, że roślina wygląda nieatrakcyjnie. Wiele osób decyduje się jej pozbyć, jednak to nie jedyne rozwiązanie. Sprawdź, jak uratować paprotkę po zimie.
Niezwykła tropikalna roślina, która w uprawie jest tak samo prosta, jak zamiokulkas. Będzie idealnym uzupełnieniem roślinnej kolekcji w twoim domu. Ozdobi parapet w salonie i szybko obsypie się nowymi liśćmi.Peperomia tępolistna będzie idealną propozycją dla wszystkich roślinomaniaków. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, niedługo zakwitnie. Poznaj niezwykłą roślinę, która idealnie sprawdzi się zamiast zamiokulkasa.
Zbliża się wiosna, a to oznacza intensywny wzrost roślin doniczkowych. Po zimie musimy zabrać się za przesadzanie, nawożenie, a także porządne mycie liści. Co zrobić, żeby pięknie lśniły?Błyszczące i zdrowe liście roślin doniczkowych są niezwykłą ozdobą we wnętrzu. Jeden naturalny preparat sprawi, że liście nie tylko będą lśnić. Przy okazji ochronisz kwiaty doniczkowe przed szkodnikami.
Co rośliny mogą powiedzieć o tobie? Spójrz na obrazek i zastanów się, która roślina przyciągnęła twój wzrok jako pierwsza. Roślinom doniczkowym przypisuje się pewne symbole, które mogą sporo nam powiedzieć.W pierwsze kolejności pomyślałeś o skrzydłokwiecie, a może o storczyku? Przekonaj się, co mówi o tobie roślina, która pierwsza rzuciła ci się w oczy na tym obrazku.