DomekIOgrodek.pl
Tuja

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Antranias

Najlepsza tuja do ogrodu – którą wybrać?

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Tuja jest obecna wszędzie – w ogrodach, parkach, na cmentarzach. Świetnie osłania od wścibskich sąsiadów i wycisza miejski zgiełk, dając wytchnienie. Tworzy zieloną otoczkę w ogrodzie. Bez względu na to, na jaki gatunek się zdecydujemy, warto poznać kilka zasad pielęgnacji tych okazałych krzewów.

Tuja to rodzaj roślin obejmujący pięć gatunków. Wśród nich znajdziemy różne odmiany. Występują w formie drzew i krzewów iglastych. Wszystkie są zimozielone, co oznacza, że zachowują liście przez cały rok, bez względu na porę roku. To jeden z powodów, dla których używane są do tworzenia żywopłotów. Podczas zimy pięknie prezentują się obsypane śniegiem. Latem dają cień i osłaniają podwórko przed otoczeniem z zewnątrz, tworząc zieloną oazę. Nie każdy wie, że druga nazwa tui to żywotnik. Do naszego języka przylgnęła jednak pierwsze określenie.

Tuja jest lubianym krzewem do ozdoby ogrodów również ze względu na małe wymagania uprawowe. Nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji, dlatego rozprzestrzenia się ją również tam, gdzie na co dzień nie ma czasu na zajmowanie się roślinami. Jest sadzona w parkach i na cmentarzach, tworząc nieco prywatności wśród grobów. Jest długowieczna – rośnie co najmniej przez kilkaset lat. Skąd wzięła się ta roślina? Pochodzi z Kanady i Azji Wschodniej, gdzie można ją spotkać w naturalnym środowisku, gdzie dorastają do olbrzymich rozmiarów. Stąd też odporna jest na niskie temperatury. Dziś jako roślina ozdobna uprawiana jest na całym świecie.

Tuja i jej cechy

Choć dziko rosnące tuje potrafią sięgać 60 metrów wysokości, w naszym kimacie dorastają do mniejszych rozmiarów, choć również imponujących – nawet 15 metrów. Wiotkie pędy pokryte są płaskimi, łuskowatymi liśćmi, które wydają owoce w postaci szyszek. Te są zielone, lecz po dojrzeniu zmieniają kolor na brązowy. Z wiekiem tuje mogą nieco się ogołacać od spodu. Pień staje się dłuższy i coraz mniej pokryty liśćmi. Przez pierwsze lata jednak jest gęsto obsadzony pędami i gałązkami.

Tuja – uprawa

Poszczególne gatunki tui mają różne wymagania. Choć ich uprawa należy do bardzo prostych, wybierając konkretną odmianę do ogrodu należy zapoznać się z jej preferencjami. Nie jest to rodzaj roślin wybredny na glebę. Rosną w większości polskich ziem. Najlepsze jest dla nich jednak żyzne podłoże, w którym nie brakuje składników pokarmowych. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest wilgotność. Źle znoszą suszę, reagując na nią utratą barwy. Czasami liście tracą zielony kolor i usychają, a długo niepodlewane mogą tracić całe gałązki.

Jak stworzyć dobre warunki dla tui?

Kiedy sadzić tuje? Najlepiej robić to z początkiem wiosny lub jesieni. Te dwie pory gwarantują roślinom dobrą aklimatyzację. Lepiej zrezygnować z sadzenia latem. Przed sadzeniem należy przeprowadzić kilka zabiegów, które usprawnią roślinie ukorzenienie i zdrowy wzrost w nowym miejscu. Trzeba zadbać o to, aby w miejscu sadzenia była ziemia oczyszczona z wszelkich chwastów. Te zabierają jedynie składniki odżywcze z gleby, a chcemy tego uniknąć. Pod każdą tuję należy wykopać dołek, do którego należy wsypać ziemię kompostową lub torf. Użyźni to podłoże i sprawi, że tuja otrzyma cenne składniki do rozwoju. Po zasypaniu sadzonek obficie je podlewamy. Warto także wysypać ściółkę na podłoże wokół nich – najlepiej korę iglastą. Zapobiega to utracie wody, która wolniej paruje z ziemi oraz stwarza ciekawy efekt dekoracyjny.

Cięcie tui – punkt obowiązkowy

Bez względu na to jaki gatunek sadzimy w naszym ogrodzie, tuje trzeba przycinać. Jest to konieczny zabieg w ich pielęgnacji. Cięcie należy wykonywać na przełomie wiosy i lata – najlepiej nie później niż do jego połowy. Chodzi o to, aby nie tylko usuwać uszkodzone, suche, czy przemarznięte gałązki, ale również nadać kształt roślinie. Tuje świetnie znoszą nawet radykalne cięcie. Bez niego rośliny te rozrosną się w szybkim tempie, rozgałęziając się w różne strony. Możemy również utracić kontrolę nad ich wysokością. Jeśli nie chcemy w swoim ogrodzie mieć kilkunastometrowego drzewa, trzeba przygotować się na coroczne doglądanie i przycinanie tui.

Do najpopularniejszych odmian należą tuja brabant i szmaragd. Są często spotykane na działach ogrodniczych, a nawet w zwykłych sklepach. Ponieważ większość z gatunków wykazuje podobne wymagania i zasady uprawy, musimy kierować się własnymi względami estetycznymi

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >