DomekIOgrodek.pl
rośliny do łazienki

Pixabay/midascode

Najlepsze kwiaty doniczkowe do łazienki

26 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Jakie są najładniejsze kwiaty doniczkowe do łazienki? Przedstawiamy cieniolubne i wytrzymałe rośliny, które bardzo dobrze rosną w wilgotnym środowisku, a także świetnie znoszą wysokie temperatury. Poznaj zasady uprawy i najlepsze odmiany kwiatów.


Kwiaty doniczkowe do łazienki: jak uprawiać?


Kwiaty doniczkowe do łazienki powinny być tak dobrane, aby nie wyschły albo przegniły w krótkim czasie. Podstawowa zasada jest taka, że żadnych roślin doniczkowych nie wolno trzymać w pobliżu środków chemicznych. Opary lub drobinki substancji działają bardzo niekorzystnie na rozwój roślin. W praktyce mogą trwale uszkodzić łodygi i liście. Prowadzi to do przyspieszonego obumarcia kwiatów. Nie wolno także stawiać doniczek w pobliżu pojemników z mydłem. Mimo że mydło – zarówno w płynie, jak i w kostce – jest niezbyt toksyczne, to zbyt duża ilość drobinek mydlanych może zaszkodzić roślinie.

Skoro decydujesz się na kwiaty doniczkowe do łazienki, to musisz pamiętać o jej regularnym wietrzeniu. Niewystarczająca wentylacja prowadzi do nadmiernej wilgotności. W takim środowisku rośliny o wiele wolniej parują, dlatego można ograniczyć ich podlewanie. Warto jednak pamiętać, że wietrzenie łazienki, czyli odprowadzanie nadmiaru wilgoci i obniżanie temperatury we wnętrzu, jest bardzo ważne. Zbyt duża wilgotność może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia kwiatów, ale także do rozwoju pleśni lub grzybów. Jeśli posiadasz okno w toalecie, to warto zdecydować się na takie kwiaty doniczkowe do łazienki, które potrzebują słonecznego stanowiska. Jednak jeśli Twoja łazienka nie posiada okna, warto wybrać rośliny dobrze rosnące w cieniu.  


Kwiaty doniczkowe do łazienki z oknem


Jakie kwiaty doniczkowe do łazienki z przeszkleniami? Jeśli Twoja toaleta posiada okno, szczególnie takie, które wychodzi na południową stronę domu, to możesz wybrać rośliny dobrze rosnące na jasnym stanowisku. Najlepsza sytuacja to taka, kiedy w łazience przez cały dzień jest całkiem sporo rozproszonego światła. Pamiętaj, że w praktyce niemal żadna roślina doniczkowa nie może stać bezpośrednio w promieniach słonecznych. Jasną toaletę świetnie ozdobi kaladium dwubarwne. Jest to wyjątkowo atrakcyjna i bardzo kolorowa roślina. Dobrze radzi sobie w wilgotnym środowisku, a także wymaga stałej wysokiej temperatury. Te tropikalne kwiaty doniczkowe do łazienki tworzą duże, sercowate albo strzałkowate liście. W zależności od odmiany liście mogą być pokryte ciekawymi wzorami, deseniami lub wyraźnym rysunkiem nerwów, który posiada kontrastowy do reszty liścia kolor. Można także znaleźć odmiany, które posiadają wielokolorowe liście. Mogą być one zielone, białe, różowe, a nawet czerwone i fioletowe. Inne kwiaty doniczkowe do łazienki, która jest jasna, to cibory, krotony, epipremnum złociste o dwukolorowych łodygach, eteryczne szparagi pierzaste oraz egzotyczne chamedory wytworne. Najlepiej wybrać taką roślinę, która nie tylko będzie się dobrze czuć w wilgotnej i ciepłej atmosferze, ale też jej wygląd dobrze wpasuje się do wystroju łazienki. 


Najlepsze kwiaty doniczkowe do łazienki bez okna


Jeśli zastanawiasz się, jakie wstawić kwiaty doniczkowe do łazienki bez okna, to przedstawiamy szereg roślin, które dobrze rosną w ciemności. Pierwsza opcja to skrzydłokwiat, nazywany także skrzydłolistem. Posiada on charakterystyczne, białe i bardzo eleganckie kwiatostany. Jego liście są spiczaste, soczyście zielone kwiaty. Skrzydłokwiat zazwyczaj kwitnie w okresie letnim, nawet jeśli roślina nie posiada dostępu do światła. Białe kwiaty pachną bardzo intensywnie, ich zapach jest jednocześnie słodki i subtelny. Roślinę należy regularnie zraszać, a nawadnianie ziemi najlepiej jest wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Inne świetne kwiaty doniczkowe do łazienki to tak zwane zamiokulkasy.

Zamiokulkas bywa nazywany także żelazną rośliną. Nazwa prawdopodobnie bierze się stąd, że ta bylina radzi sobie w każdych warunkach. Bardzo trudno ją uszkodzić, przelać lub przesuszyć. Bardzo dobrze rośnie także w całkowicie ciemnych pomieszczeniach, dlatego też to idealna zielona ozdoba toalety. Zamiokulkas posiada piękne, zielonkawe liście o naturalnym, białawym nalocie. Podobne rośliny, które także świetnie poradzą sobie w toalecie, to difenbachia oraz paprotka. Tę drugą na pewno znasz z wystroju wnętrz inspirowanych PRL-em. Nie warto jednak skreślać paprotki ze względu na takie skojarzenia. W minimalistycznej, nowoczesnej toalecie będzie prezentowała się zupełnie inaczej. Należy pamiętać o regularnym nawadnianiu paprotki. Natomiast niewymagające kwiaty doniczkowe do łazienki to właśnie difenbachie. Lubią wilgotne powietrze oraz wysokie temperatury. Bardzo dobrze rosną na zacienionym stanowisku.


Kwiaty doniczkowe do łazienki: jak pielęgnować?


Czy kwiaty doniczkowe do łazienki powinny być specjalne pielęgnowane? W praktyce pielęgnacja tego typu roślin może być jeszcze łatwiejsza, niż tych bylin, które znajdują się w pokojach dziennych, czyli salonie lub sypialni. Ze względu na powietrze nasycone wilgotnością rośliny powinny się lepiej rozwijać. Będą one także w naturalny sposób pochłaniać nadmiar wilgoci z atmosfery pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że niektóre odmiany potrzebują jednak zraszania, a także regularnego podlewania. Chociażby wspomniany skrzydłokwiat, który dobrze radzi sobie na zacienionych miejscach, będzie miał oklapłe liście, jeśli zapomnisz dostarczyć mu wody. Warto pamiętać, że kwiaty doniczkowe do łazienki to często rośliny tropikalne, które są jednak przyzwyczajone do wysokiej temperatury. Przeciągi i gwałtowne spadki ciepła nie sprzyjają ich rozwojowi.

W trakcie wietrzenia łazienki nie wolno nadmiernie jej wyziębić, ponieważ wpłynie to negatywnie na rozwój bylin. Jeśli chodzi o nawóz, to każda roślina doniczkowa powinna być nawożona tak samo, bez względu na miejsce, w którym stoi. Dlatego też kwiaty doniczkowe do łazienki także powinny być zasilane odpowiednimi produktami odżywczymi. Warto pamiętać, aby nie dostarczyć im zbyt wielkiej ilości substancji, a także obserwować reakcję rośliny. Jeśli liście zaczynają usychać lub opadać, należy niezwłocznie przesadzić kwiat doniczkowy i zrezygnować z danego produktu nawożącego. 


Kwiaty doniczkowe do łazienki: naturalne czy sztuczne?


Naturalne kwiaty doniczkowe do łazienki to kilkadziesiąt różnych gatunków i odmian, które dobrze rosną w zacienionych miejscach i akceptują dużą ilość wilgoci w powietrzu. Co jednak zrobić, jeśli nawet najlepiej dobrane rośliny nie przyjmują się w toalecie, wysychają lub gniją?

Można spróbować poszukać przyczyny w złym stanowisku – na przykład jeśli znajdują się w pobliżu chemicznych środków, których opary są toksyczne. Innym problemem mogą być gwałtowne wahania temperatur. Jeśli jednak żadne kwiaty doniczkowe do łazienki nie sprawdzają się, można zdecydować się na sztuczne rośliny. Obecnie na rynku znajduje się spora ilość sztucznych bylin i kwiatów, które wspaniale imitują naturalne rośliny. Jest to opcja, która sprawdzi się na przestrzeni kilkunastu lat.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Obraz

Inspiracje

Kultowy obraz. Dawniej wisiał na ścianach w co drugim polskim domu

Czytaj więcej >
Słomiana mata

Inspiracje

Mieliście podobną słomianą matę? Miała niesamowite zastosowania

Czytaj więcej >
Drożdże

Inspiracje

Nawóz z drożdży. Cudownie sprawdzi się w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >

Inspiracje

Jak palić w kominku? Ekspercki poradnik

Czytaj więcej >

Inspiracje

Parownica do ubrań: cena, zalety i wady

Czytaj więcej >

Inspiracje

Martyna Wojciechowska pokazała zdjęcie z salonu. Jeden mebel zachwycił fanów, wiemy gdzie go kupiła

Czytaj więcej >