DomekIOgrodek.pl > Salon > Nasze babcie trzepały tak dywany, efekt był najlepszy na świecie. Sekret tkwi w 1 czynności
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 10.02.2023 11:56

Nasze babcie trzepały tak dywany, efekt był najlepszy na świecie. Sekret tkwi w 1 czynności

trzepanie dywanu
canva/Ansaharju, Getty Images

Trzepanie dywanów jest nam znane nie od dzisiaj. Przecież kto z nas nie pamięta tych czasów, kiedy wychodziło się na dwór z babcią lub mamą, aby chociaż trochę pomóc w trzepaniu dywanu? Dzisiaj powiemy Wam, dlaczego warto trzepać dywan w okresie zimowym.

Dlaczego warto trzepać dywan na śniegu?

Jak wiemy, trzepanie dywanu pomaga nam wytrzepać go z różnych zanieczyszczeń zebranych podczas użytkowania. Chodzi tutaj o m.in. kurz, roztocza czy sierść zwierzaków. Do tego sposób ten jest ekologiczny i bezpieczniejszy dla zdrowia od prania, gdyż nie stosujemy chemicznych detergentów. Odkurzacz niestety nie jest czasem w stanie tak dokładnie wyczyścić dywanu, jak właśnie trzepanie go.

Taką czynność zaleca się powtarzać kilka razy w roku, zarówno w okresie zimowym, jak i letnim - w czasie cieplejszych dni na trzepaku, a zimą na śniegu.

Jak dobrze trzepać dywan zimą?

Zanim przystąpimy do trzepania dywanu, upewnijmy się, że:

  • temperatura faktycznie jest na minusie, inaczej zmoczymy dywan, a to sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów,

  • na śniegu nie ma zanieczyszczeń takich jak sól czy fusy z kawy, których używa się do sypania śniegu, aby się po nim łatwiej poruszać. Nie są dobre dla tkanin, z jakich wykonano dywany i mogą je zwyczajnie uszkodzić.

Jeśli mamy pewność, że możemy pozwolić sobie na trzepanie dywanu, nie pozostaje nam nic innego jak udać się na dół i zabrać do pracy.

Przed trzepaniem dywanu dla lepszego efektu możemy pozostawić go na 48 godzin np. na balkonie, czy tarasie na działanie ujemnych temperatur. Po tym czasie należy wytrzepać dywan.

Istnieją jeszcze dwa inne metody na trzepanie dywanów:

  • położyć go na śniegu -kładziemy dywan na białym puchu, włosiem do dołu. Następnie uderzamy trzepaczką. Robimy to dokładnie i powoli. Używanie większej siły niekoniecznie przyniesie lepszy efekt, a i my szybciej się zmęczymy.

  • położony dywan posyp śniegiem - jak przy pierwszej metodzie, kładziemy dywan na śniegu i z pomocą np. miotełki zagarniamy na niego biały puch. Następnie energicznie trzepiemy dywan, aby pozostawić go na od 10 do 15 minut. Po upływie tego czasu dywan odwracamy i czynność powtarzamy.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Polecane