Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nawet 5 tysięcy zł kary za trzymanie ich na klatce. Służby są bezlitosne
Kamil Świętek
Kamil Świętek 04.09.2023 17:04

Nawet 5 tysięcy zł kary za trzymanie ich na klatce. Służby są bezlitosne

Klatka schodowa
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mieszkanie w bloku ma tyle samo zalet co wad, podobnie jak mieszkanie w domu. Przywilej mieszkania w centrum miasta wiąże się jednak z pewnymi minusami, które trzeba rozumieć i akceptować.

Od lat ogromna kontrowersje wzbudza zachowanie niektórych osób na klatce schodowej. Czy na pewno możemy ją traktować jak przestrzeń wspólną do przechowywania rzeczy? Zobacz czego nie robić na klatce schodowej, aby nie dostać mandatu.

Klatka schodowa i jej przeznaczenie

Do czego właściwie służy klatka schodowa? Pytanie wydaje się trywialne, a jednak nie każdy nas dokładnie to rozumie. Klatka schodowa to ciąg komunikacyjny między poszczególnymi kondygnacjami budynku.

Oznacza to, że powinna ona być możliwie przestronna, umożliwiająca każdemu mieszkańcowi bloku bezpieczne przemieszczanie się nią. Tymczasem, jeśli widzimy na niej śmieci, wózki dziecięce, czy rowery, to znak, że wspomniany ciąg komunikacyjny nie jest w pełni funkcjonalny.

Możecie się śmiać z klatek schodowych, ale to one powodują niejednokrotnie, że ratownicy medyczni mają problem z dotarciem do poszkodowanych, a strażacy nie mogą przeprowadzić odpowiednio akcji ratunkowej.

Klatka schodowa w bloku.jpg
Canva/Mann_Clon, Getty Images

Klatka schodowa w bloku, a pozostawione na niej rzeczy

Klatki schodowe nie są odpowiednim miejscem na pozostawianie na nich wózków dziecięcych, rowerów, śmieci, czy starych mebli, które zagracają nam mieszkanie. Każdy z mieszkańców powinien dbać o to, aby klatka schodowa była czysta i przestronna, dlatego warto zwrócić uwagę sąsiadom, jeśli nadmiernie ją zagracają.

Czasem nakaz usunięcia przedmiotów z klatki schodowej może wydać właściciel budynku, a nawet straż miejska, jeśli zostanie zgłoszony incydent zanieczyszczania klatki schodowej. Wynika to bezpośrednio z przepisów określających zasady współżycia sąsiedzkiego.

Jeśli jednak podczas kontroli budynku przez straż pożarną, funkcjonariusze zobaczą, że klatka schodowa jest zagracona, mogą oni wystawić właścicielowi przedmiotów mandat w wysokości do 5 tys. złotych, a nawet wystosować karę aresztu od 5 do 30 dni.

Zagracona klatka schodowa, a pożar

Najgorszy los spotka osobę, która będzie odpowiedzialna za zagracenie klatki schodowej, gdy w budynku wybuchnie pożar. Przedmioty pozostawione na klatce schodowej mogą się zapalić, a utrudnione wejście po schodach może utrudnić strażakom akcję ratunkową.

Z tego względu, gdy strażacy uznają, że zagracenie klatki schodowej utrudniło znacząco akcję ratunkową, wówczas mogą wystosować polecenie do sądu o ukaranie właściciela przedmiotów na klatce schodowej karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 do 5 lat.

Drodzy Czytelnicy, dbajmy o wspólną przestrzeń na klatce schodowej. Jeśli my tego nie zrobimy, nikt tego nie zrobi. Cieszmy się życiem z sąsiadami i nie wchodźmy sobie nie potrzebnie w drogę, a każdemu z nas będzie żyło się lepiej.

Klatka schodowa w bloku - schody.jpg
Canva/WOKANDAPIX, pixabay