Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nie tylko rybiki lubią wilgoć. Tych robaków z pewnością nie chcesz mieć w domu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 14.09.2023 11:43

Nie tylko rybiki lubią wilgoć. Tych robaków z pewnością nie chcesz mieć w domu

Robaki w domu
Canva/OlgaMironova, shutter/Iryna Imago

Wilgoć w domu to normalne zjawisko. Szczególnie silnie dotyka ona pomieszczeń takich jak kuchnia, czy łazienka, z których nie sposób całkowicie jej wyeliminować. Wilgoć ta stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni.

Wilgoć w mieszkaniach kochają również liczne robaki, a rybiki nie są tutaj odosobnionym przypadkiem. Jeśli zauważasz robaki w domu, natychmiast reaguj. Możliwe, że w Twoim domu jest za dużo wilgoci.

Robaki w domu – z czym mamy do czynienia?

Robaki w domu najczęściej występują w najbardziej wilgotnych pomieszczeniach w domu, takich jak kuchnia i łazienka. Miejsce to szczególnie lubią karaluchy, prusaki oraz pająki. Na szczęście istnieje szereg sposobów na to, jak się ich pozbyć.

Zanim jednak Wam je przedstawimy, poznajcie przyczynę tego, dlaczego robaki tak lubią wilgoć. Miejsca takie jak łazienka, czy kuchnia to pomieszczenia ciepłe o wysokiej wilgotności. Robaki w domu najczęściej występują w nich w miejscach przy zlewie, czy odpływie wody.

Robaki w domu wykorzystują ciemne, wilgotne i ciepłe miejsca, jako źródło schronienia. Aż strach pomyśleć ile z nich zamieszkuje przestrzenie pod wanną.

Robaki w domu - mrówki.png
Canva/Cherkas, Getty Images Pro

Robaki w domu – jak z nimi walczyć?

Poza rybikami, o których wspominaliśmy w wielu artykułach, nasz dom atakują także karaluchy. Zwierzęta te żywią się resztkami jedzenia, ale w przeciwieństwie do rybików, przyciąga je również brud. Dlatego też zaniedbane wnętrza mieszkań są rajem dla karaluchów.

Aby się ich pozbyć, nie wystarczy jedynie posprzątać w mieszkaniu. Warto także rozsypać w nich fusy z kawy, które przyciągną wspomniane insekty, Gdy karaluchy zgromadzą się w określonym miejscu, wystarczy zebrać je do słoika i wynieść daleko poza obszar naszego domu.

Robaki w domu – poznajcie sposoby na prusaki

Jeśli Wasz dom został zaatakowany przez prusaki, wystarczy, że rozsypiecie w mieszkaniu preparat sporządzony z rozdrobnionego grochu, do którego dodacie odrobinę cukru. Teraz czekamy, aż robaki w domu zgromadzą się w określonym miejscu i zbieramy je do słoika, po czym wynosimy poza obszar naszej działki.

Pamiętajcie jednak, że najlepszym sposobem na robaki w domu będzie utrzymywanie w domu umiarkowanej wilgotności. Jeśli będziecie regularnie wietrzyć mieszkania, zadbacie o ich odpowiednią wentylację oraz czystość wnętrz, robaki w domu będą tylko niemiłym wspomnieniem.

Robaki w domu - gatunki.jpg
Canva/Евгений Хабаров, Getty Images Pro
Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10