Owady, zwane także insektami, stanowią najbardziej zróżnicowaną gatunkowo gromadę zwierząt. Owady mają ogromny wpływ na otaczającą nas przyrodę. Niektóre z nich są niezwykle pożyteczne, inne zaś są szkodnikami. Najstarsze dowody świadczące o występowaniu owadów wskazują na okres sprzed 396 milionów lat. Aktualnie odnotowano ponad milion gatunków owadów, jednak wielu naukowców twierdzi, że nawet 30 milionów gatunków owadów jeszcze nie opisano. Dział zoologii zajmujący się owadami nazywany jest entomologią.
Ciało owadów składa się z głowy, tułowia oraz odwłoku. Głowa owada składa się z części mózgowej osłaniającej mózg, a także połączone z nim nerwy, oraz twarzowej, która mieści w sobie narządy gębowe. Tułów dzieli się na trzy segmenty - przedtułowie, śródtułowie oraz zatułowie. Z każdego segmentu wychodzi para odnóży. Dodatkowo u owadów uskrzydlonych występują skrzydła, które znajdują się na śródtułowiu oraz zatułowiu. U owadów zaobserwować można sześć typów odnóży: kroczne, grzebne, pływne, skoczne, bieżne oraz chwytne.
Owady spotkać można w każdym możliwym środowisku: na lądzie, w wodzie, w powietrzu, a także pod ziemią. Dodatkowo występują zarówno w strefach zimnych jak i gorących. Większość z nich żywi się pokarmem roślinnym, jednak istnieje także wiele owadów będących pasożytami.
Owady dzielone są na dwie podgromady: bezskrzydłe oraz uskrzydlone. Do owadów bezskrzydłych należą gatunki z rzędu przerzutków oraz rybików. Pozostałe rzędy należą do podgromady owadów uskrzydlonych. Największą liczebnością gatunków cieszą się takie rzędy jak: motyle, chrząszcze, błonkówki, muchówki, pluskwiaki równoskrzydłe, pluskwiaki różnoskrzydłe, prostoskrzydłe, chruściki, wojsiłki, oraz wszy i wszoły. Ze względu na środowisko występowania owadów można także podzielić je na takie grupy jak na przykład owady lądowe, wodne, nekrofaunę czy też koprofaunę.
Owady mają ogromny wpływ na przyrodę. Są niezbędne przy zapyleniu większości roślin wykorzystywanych przez człowieka. Pozbywają się ziemi niszczących ją resztek organicznych, czy też produkują takie surowce jak chociażby miód. Niestety ich wpływ bywa także szkodliwy. Niektóre owady niszczą uprawy rolne. Owady pasożytnicze biorą udział w niszczeniu lasów. Sporym problemem są także owady rozsiewające wiele groźnych chorób – na przykład kleszcze.
W Polsce występuje od 28 do 34 tysięcy gatunków owadów. Trudno jest jednak dokładnie oszacować ich ilość. Wpływ na to mają takie czynniki jak wymieranie gatunków, czy też pojawianie się nowych. Najliczniej występującymi owadami w Polsce są chrząszcze (6200 gatunków), motyle (ponad 3000 gatunków), chruściki (niecałe 300 gatunków), muchówki (ponad 6000 gatunków) oraz błonkówki (ponad 8000 gatunków).
Pokaż więcej
Szerszenie, choć pełnią ważną rolę w ekosystemie jako drapieżniki polujące na owady, mogą stać się problematyczne, gdy zaczną osiedlać się blisko naszych domów. Warto wiedzieć, że niektóre rośliny wyjątkowo przyciągają te owady, dlatego ich obecność w ogrodzie może zwiększyć ryzyko pojawienia się szerszeni. Poniżej zdradzam kilka roślin, które przyciągają szerszenie.
Każde lato, oprócz słonecznych dni i wieczorów spędzonych na tarasie, przynosi nam także problem z komarami. Nawet teraz, na przełomie jesieni i lata, potrafią nam dokuczyć. Te małe, irytujące owady mogą skutecznie uprzykrzyć każdą chwilę spędzoną na świeżym powietrzu, a ich ukąszenia są nie tylko nieprzyjemne, ale i swędzące.Na szczęście istnieją naturalne, domowe sposoby na odstraszanie komarów, które są bezpieczne zarówno dla nas, jak i środowiska. Podzielę się z Wami sprawdzonymi metodami, które pomogą Wam uporać się z tym uciążliwym problemem.
Doprawdy trudno stwierdzić, jak wiele domowych środków może znaleźć alternatywne zastosowanie. Do takich należą między innymi kawa i papier toaletowy.Ten zestaw to zdecydowanie must have tego lata. Dzięki niemu zapomnicie o przykrym problemie, który nachodzi nas w każdym sezonie.
W ciepłe, letnie dni chętnie wietrzymy pomieszczenia, wpuszczając do nich świeże powietrze i - w zależności od pory dnia - trochę słońca lub chłodu. Niestety, to zaproszenie dla owadów.Do domu chętnie wlatują muchy zwabione zapachami żywności oraz komary szukające pożywienia. Te insekty to prawdziwe utrapienie. Jak skutecznie się ich pozbyć? Jest na to jeden prosty sposób.
Problematyka owadów w lecie powraca z roku na rok. Szczególnie irytujące bywają jednak osy, które są prawdziwymi ogrodowymi szkodnikami, a przy tym to stosunkowo niebezpieczne owady.Istnieje jednak pewien prosty domowy sposób na osy, który jest niezwykle skuteczny, a przy tym aż zaskakująco tani. Do jego wykonania wystarczy nam tylko papierowa torba.
Rozpoczęło się lato, a wraz z nim sezon na świeże owoce oraz… owady, które do nich ciągną. Mowa tu oczywiście o muszkach owocówkach - wyjątkowo uciążliwych insektach, które potrafią być prawdziwym utrapieniem w naszych domach.Wystarczy odrobina resztek po jedzeniu lub napojach, by w naszej kuchni zadomowili się nieproszeni goście. Jak sobie poradzić z ich plagą przy pomocy naturalnych środków i domowych sposobów? Te metody sobie z nimi poradzą.
Szerszenie niezależnie od gatunku budzą respekt wielu ogrodników i miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Czy jednak wiecie, który z nich jest najgroźniejszy?Eksperci alarmują, że na terenie Polski pojawił się nowy gatunek szerszeni. Przybysze z Azji rozpalają wyobraźnię wielu osób. Nic w tym dziwnego – ich rozmiary są imponujące.
Turkuć podjadek to bardzo duży - i to dosłownie - szkodnik w naszych ogrodach. Należący do największych owadów w Polsce, sieje spustoszenie na grządkach, niszcząc uprawy i uprzykrzając życie ogrodnikom.Kiedy zwykła profilaktyka, pułapki i zalewanie tuneli nie przynosi spodziewanych efektów, lepiej zastosować sprawdzony i skuteczny sposób na turkucia podjadka. Problem zniknie już po kilku dobach.
Satysfakcja z uprawy własnych roślin, czy to warzyw w ogrodzie, czy kwiatów na balkonie lub parapecie, jest ogromna, ale popsuć mogą ją ataki szkodników, których aktywność doprowadza nawet do obumarcia naszych okazów.Jednym z bardziej uciążliwych szkodników żerujących zarówno na roślinach uprawianych w ogrodzie, jak i na kwiatach doniczkowych, jest mączlik szklarniowy. Jak rozpoznać te owady i w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć?
Czerwiec upływa pod znakiem wysokich temperatur. Ciepłe wieczory szczególnie sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu, ale to także czas największej aktywności niezwykle uciążliwych insektów - komarów.Na te owady stosujemy różne środki, takie jak aerozole, olejki czy nawet specjalne lampy. Uniwersalnym sposobem są także specjalne spirale na komary, jednak okazuje się, że nie zawsze wiemy, jak z nich korzystać. Czy musimy być skazani na drażniący zapach spirali?
Pszczoły są jednymi z najbardziej efektywnych i korzystnych zapylaczy w naszym środowisku. Ich obecność w ogrodzie może znacząco przyczynić się do poprawy zdrowia roślin i obfitości plonów, a także wzbogacić bioróżnorodność lokalnego ekosystemu. Stworzenie przestrzeni przyjaznej dla pszczół to nie tylko gest w stronę ochrony przyrody, ale też praktyczne i satysfakcjonujące rozwiązanie dla każdego ogrodnika. Elin Burén, ekspert ogrodnictwa Nelson Garden wyjaśnia, dlaczego obecność pszczół w ogrodzie jest potrzebna oraz jak stworzyć im przyjazną przestrzeń.
Robi się coraz cieplej, a w naszych ogrodach wszystko się zieleni i kwitnie. To istny raj dla owadów, zarówno tych pożytecznych, jak zapylacze, jak i bardziej uciążliwych komarów i meszek. Najbardziej we znaki dają się jednak teraz szkodniki.Uprawiane przez nas rośliny padają ofiarą pędraków, ślimaków czy mszyc. Największym szkodnikiem jest jednak turkuć podjadek. Walka z tym przeciwnikiem nie jest łatwa, ale można ją wygrać, stosując jeden trik.
Szerszenie w ogrodzie to poważny problem, z którym mało kto chciałby się zetknąć. Ich bolesne ugryzienia przypominają nam, że z tymi owadami nie ma żartów.Na szczęście można przepędzić je z ogrodu w prosty, domowy sposób. Dzięki niemu będziecie mogli cieszyć się wspaniałą pogodą bez uciążliwego bzyczenia za uszami.
Warunki panujące w mieszkaniach są przyjazne nie tylko dla domowników, ale także dla wielu insektów. Z wieloma żyjemy na co dzień, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Niektóre z nich, jak pająki, potrafią być pożyteczne, innych - np. moli, muszek czy karaluchów - chcemy natychmiast się pozbyć.Do nieproszonych gości w naszych domach należą także rybiki cukrowe, które choć wyglądają niepozornie, potrafią dać się we znaki. Co warto o nich wiedzieć i jak się ich pozbyć?
Wysokie temperatury i rozwijające się w naszych ogrodach rośliny to istny raj dla uciążliwych insektów i owadów niszczących uprawy. Jednym z największych - i to dosłownie – szkodników w Polsce jest turkuć podjadek.Tego owada nie da się pomylić z żadnym innym, a właśnie teraz przypada czas, kiedy turkucie pojawiają się na powierzchni. Jak pozbyć się tych szkodników z ogrodu?
Mrówki to ważny element ekosystemu i można je spotkać wszędzie - w lesie, w ogrodzie, a nawet… w domu. Oczywiście nie wszędzie są mile widzianym gościem.Inwazja mrówek może spowodować poważne szkody w ogrodzie i zniszczyć uprawy. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy poszukują sprawdzonych sposobów na pozbycie się tych insektów.
Pająki to nasi nieodłączni towarzysze. Czy tego chcemy, czy nie, pajęczaki zamieszkują nasze otoczenie i dlatego spotykamy je nie tylko w naturalnym środowisku, ale także w naszych domach i mieszkaniach.W wielu z nas pająki wywołują negatywne skojarzenia, często niechęć, a nawet lęk. Czy jednak te stworzenia faktycznie są szkodliwe? I czy da się ich skutecznie pozbyć?
Coraz cieplejsze dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Miłe chwile może jednak zakłócić obecność owadów. Szczególnie we znaki dają się meszki, które choć niepozorne, potrafią być niezwykle uciążliwe.Na występowanie meszek narażone są zwłaszcza tereny położone w pobliżu zbiorników wodnych. Jak skutecznie walczyć z tymi insektami? Prezentujemy sprawdzone domowe sposoby na meszki w ogrodzie i w domu.
Niewielu z nas wie, że przypominające skorpiony zwierzęta żyją w Polsce. Te budzące lęk stworzenia kojarzą się z bardziej egzotycznymi kierunkami, ale w naszym kraju również możemy je spotkać. I to we własnym domu!Mowa o pseudoskorpionach, które choć wyglądają groźnie, w rzeczywistości nie tylko nie stwarzają niebezpieczeństwa dla człowieka, a wręcz mogą się okazać bardzo pożyteczne.
W tym roku maj zaskoczył nas szybką wegetacją i błyskawicznym kwitnieniem wielu gatunków roślin. Bzy, piwonie, jabłonie, grusze i inne krzewy oraz drzewka owocowe pięknie wyglądają, ale też przyciągają osy i szerszenie.Te uciążliwe owady mogą skutecznie obrzydzić nam przebywanie na świeżym powietrzu, a niekiedy trafiają także od naszych mieszkań i domów. Jak skutecznie pozbyć się tych nieproszonych gości z posesji?
Czy tego chcemy, czy nie - pająki to nasi nieodłączni towarzysze. Zamieszkują nasze domy, mieszkania i ogrody, stanowiąc niezwykle istotną część ekosystemu.Chociaż często nie budzą pozytywnych skojarzeń, pająki bywają niezwykle pożyteczne. Przykładem takiego owada jest lejkowiec labiryntowy, którego możemy spotkać w ogródku. Jak z nim postępować?
Wraz ze wzrostem temperatur możemy zaobserwować zwiększoną aktywność owadów, które bytują nie tylko w naszych ogrodach, ale także w domach, skutecznie uprzykrzając nam codzienne funkcjonowanie.W mieszkaniach szczególnie uciążliwe sią muszki owocówki, ale pojawiają się tam także inni nieproszeni goście - pająki czy mrówki. Jak skutecznie pozbyć się robaków z domu?
Szerszenie napawają lękiem i cieszą się złą sławą. Czy zasłużenie? Jak się okazuje, te żyjące w rojach owady są niezwykle fascynujące, a bywają nawet pożyteczne.Ten największy polski przedstawiciel rodziny os jest owadem społecznym, odgrywającym niezwykle istotną rolę w ekosystemie. Jaki dokładnie wpływ na środowisko i najbliższe otoczenie mają szerszenie?
Walka ze szkodnikami to niemal rutynowa czynność i stały element harmonogramu każdego ogrodnika. Młode sadzonki, dorodne warzywa i owoce, a także pięknie pachnące kwiaty przyciągają owady jak magnes.W naszych ogrodach spustoszenie sieją jednak nie tylko często spotykane mszyce, larwy i ślimaki, ale także opuchlaki. Co trzeba o nich wiedzieć i jak się przed nimi ustrzec?
Osy to insekty, z którymi nie chcielibyśmy mieć do czynienia. Ich użądlenia bywają bolesne, a dla alergików stają się naprawdę niebezpieczne.Czy jednak istnieje sposób, aby pozbyć się os z ogrodu i domu? Oczywiście, że tak. Z pomocą przychodzi domowe rozwiązanie, które na pewno macie pod ręką. Koniecznie zapoznajcie się z naszymi propozycjami i cieszcie się latem bez os.
Ciepłe dni sprzyjają przebywaniu na zewnątrz, ale to również okres intensywnej aktywności owadów, w tym chrabąszczy majowych, które w tym roku pojawiły się wyjątkowo wcześnie.Insekty te stanowią poważne zagrożenie dla upraw, a kontakt z nimi jest nieprzyjemny także dla ludzi, dlatego w niektórych regionach Polski wprowadzano zakazy wstępu do lasów.
Pająki to bardzo interesujące stworzenia. Jedni się ich boją, inni je podziwiają, chociaż wszyscy wiedzą, że nie powinno się ich zabijać, gdyż stanowią one bardzo ważną część ekosystemu.Czy jednak chcemy gościć je w domu? Wątpliwe. Dlatego przedstawiamy Wam humanitarne sposoby na pozbycie się pająków z domu. Z tymi metodami żaden pająk nie ma szans.
Szerszenie to zdecydowanie te owady, których nie chcielibyśmy gościć w swoich ogrodach. Stworzenia te znane są z bolesnych, często groźnych dla zdrowia ukąszeń.Tymczasem wielu z nas przez sadzenie niektórych roślin, nieświadomie sprasza je na swoje działki. Jak to możliwe? Koniecznie poznajcie, jakie rośliny lubią szerszenie.