Owady

Owady - podstawowe informacje

Owady, zwane także insektami, stanowią najbardziej zróżnicowaną gatunkowo gromadę zwierząt. Owady mają ogromny wpływ na otaczającą nas przyrodę. Niektóre z nich są niezwykle pożyteczne, inne zaś są szkodnikami. Najstarsze dowody świadczące o występowaniu owadów wskazują na okres sprzed 396 milionów lat. Aktualnie odnotowano ponad milion gatunków owadów, jednak wielu naukowców twierdzi, że nawet 30 milionów gatunków owadów jeszcze nie opisano. Dział zoologii zajmujący się owadami nazywany jest entomologią.

Ciało owadów składa się z głowy, tułowia oraz odwłoku. Głowa owada składa się z części mózgowej osłaniającej mózg, a także połączone z nim nerwy, oraz twarzowej, która mieści w sobie narządy gębowe. Tułów dzieli się na trzy segmenty - przedtułowie, śródtułowie oraz zatułowie. Z każdego segmentu wychodzi para odnóży. Dodatkowo u owadów uskrzydlonych występują skrzydła, które znajdują się na śródtułowiu oraz zatułowiu. U owadów zaobserwować można sześć typów odnóży: kroczne, grzebne, pływne, skoczne, bieżne oraz chwytne.

Owady spotkać można w każdym możliwym środowisku: na lądzie, w wodzie, w powietrzu, a także pod ziemią. Dodatkowo występują zarówno w strefach zimnych jak i gorących. Większość z nich żywi się pokarmem roślinnym, jednak istnieje także wiele owadów będących pasożytami.

Podział owadów

Owady dzielone są na dwie podgromady: bezskrzydłe oraz uskrzydlone. Do owadów bezskrzydłych należą gatunki z rzędu przerzutków oraz rybików. Pozostałe rzędy należą do podgromady owadów uskrzydlonych. Największą liczebnością gatunków cieszą się takie rzędy jak: motyle, chrząszcze, błonkówki, muchówki, pluskwiaki równoskrzydłe, pluskwiaki różnoskrzydłe, prostoskrzydłe, chruściki, wojsiłki, oraz wszy i wszoły. Ze względu na środowisko występowania owadów można także podzielić je na takie grupy jak na przykład owady lądowe, wodne, nekrofaunę czy też koprofaunę.

Owady - wpływ na przyrodę

Owady mają ogromny wpływ na przyrodę. Są niezbędne przy zapyleniu większości roślin wykorzystywanych przez człowieka. Pozbywają się ziemi niszczących ją resztek organicznych, czy też produkują takie surowce jak chociażby miód. Niestety ich wpływ bywa także szkodliwy. Niektóre owady niszczą uprawy rolne. Owady pasożytnicze biorą udział w niszczeniu lasów. Sporym problemem są także owady rozsiewające wiele groźnych chorób – na przykład kleszcze.

Owady w Polsce

W Polsce występuje od 28 do 34 tysięcy gatunków owadów. Trudno jest jednak dokładnie oszacować ich ilość. Wpływ na to mają takie czynniki jak wymieranie gatunków, czy też pojawianie się nowych. Najliczniej występującymi owadami w Polsce są chrząszcze (6200 gatunków), motyle (ponad 3000 gatunków), chruściki (niecałe 300 gatunków), muchówki (ponad 6000 gatunków) oraz błonkówki (ponad 8000 gatunków).

Pokaż więcej

Pająk w domu
17.11.2023 18:56 Zastanów się, zanim uderzysz gazetą. Jest twoim przyjacielem

Pająk w domu to mało przyjemny widok. Wielu z nas obrzydza sam wygląd tych specyficznych zwierząt. Ze strachem łapiemy je do słoików i wypuszczamy na zewnątrz, a nawet wciągamy je odkurzaczem.Czy jednak zabijanie pająka to mądre działanie? Zdecydowanie nie i to nie tylko pod kątem etycznym. Zanim kolejny raz zaczniecie zastanawiać się jak uśmiercić pająka, przypomnijcie sobie, ile dobrego może zdziałać on w waszym mieszkaniu. Zobaczcie sami.

kleszcze
07.11.2023 08:25 Epidemia chorób odkleszczowych. Pajęczaki zaatakowały w tym roku ze zdwojoną siłą

W tym roku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego odnotował większą ilość zachorowań na choroby odkleszczowe. Nie chodzi jedynie o boreliozę. Wzrosła liczba osób, które zmagają się z zapaleniem opon mózgowych.Wystarczy jedno ugryzienie kleszcza do zakażenia się jedna z niebezpieczny chorób odkleszczowych. Jak chronić się przed pajęczakami?

Polskie skorpiony
31.10.2023 17:35 Wyglądają jak skorpiony i czają się w książkach. Możesz się na nie natknąć

Nazywają je polskimi skorpionami. Aż strach pomyśleć, że czają się w książkach. Ostrzegają przed nimi nawet Lasy Państwowe: „Strach czytać po nocach”.Czym są te tajemnicze zwierzęta? Czy stanowią one zagrożenie dla człowieka? Czy mamy powody do obaw? Na te pytania odpowiemy wam w niniejszym artykule.

Azjatyckie biedronki
25.10.2023 15:01 Gryzą ludzi, uczulają i pchają się do domów. Biedronki azjatyckie rozpoznasz najprościej na świecie

Lubicie biedronki? To owady uwielbiane przez dzieci. Ileż to razy w latach młodzieńczych licytowaliśmy się, która biedronka jest „starsza”, bo ma więcej kropek. Pamiętacie te piękne czasy?Czym innym jest jednak fascynacja owadami i pięknem przyrody, a czym innym walka z prawdziwą plagą. Ta niestety dotarła do Polski. Nasz kraj padł ofiarą azjatyckich biedronek. Koniecznie zobaczcie, czy plaga zaatakowała wasz region.

Polskie kolibry
19.10.2023 17:38 Te kwiaty przyciągają polskie kolibry. Przygarnij je do swego jesiennego ogrodu

Czy słyszeliście o polskich kolibrach? Niewiarygodne, że żyją one na terytorium Polski. Zaskoczenie to jest o tyle większe, gdy dowiecie się, że polskie kolibry nie są ptakami.Czym właściwie są polskie kolibry? Czy są one groźne dla człowieka? Czy ich obecność w twoim ogrodzie powinna cię martwić? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.

mszyce
19.10.2023 16:16 Rozsypałam w ogrodzie. Pozbyłam się mszyc bez żadnego oprysku

Mszyce to odwieczny wróg każdego ogrodnika. Każdy z nas przynajmniej raz walczył z zarazą na swojej działce. Na mszyce jest wiele specyfików. Sklepowe półki uginają się od chemicznych preparatów. Z domowych produktów możemy przygotować opryski.Walka z mszycami jest jednak żmudna i nierówna. Odkąd rozsypałam to jednak w ogrodzie, nie mam już żadnego insekta. Najważniejsze jest również to, że nie wracają. Wszystko przez to, że pozbyłam się ich najbardziej tradycyjnym i skutecznym sposobem.

Największy owad w Polsce
16.10.2023 10:20 Lasy Państwowe ostrzegają przed jednym z największych owadów w Polsce. Wyrządza olbrzymie szkody w ogrodzie

W Polsce mamy wiele różnych gatunków owadów. Niektóre są ledwo widoczne, inne osiągają niemałe rozmiary. Owady mogą nam zarówno pomagać w ogrodach (zapylają rośliny), jak i szkodzić i niszczyć uprawy.Jeden z największych owadów w naszym kraju osiąga do 7 cm długości i wprost uwielbia nasze ogródki. Lasy Państwowe ostrzegają przed tym szkodnikiem. Jak skutecznie pozbyć się go z działki?

Mucha jesienna
11.10.2023 19:07 Roznoszą choroby i lęgną się w resztkach. To właśnie teraz są najbardziej aktywne

Muchy to letnie utrapienie każdego. Owady te przenoszą choroby i lęgną się w resztach pokarmowych. Chociaż lato jest już jedynie pięknym wspomnieniem, muchy znalazły sposób na to, jak oprzeć się zmiennej aurze.Mowa tutaj o muchach jesiennych, które są istną domową plagą. Owady te jesienią szczególnie chętnie wchodzą do naszych domów, gdzie znajdują schronienie przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dlaczego tak ważne jest, aby wytępić je z domu tak szybko, jak to możliwe?

pluskwy
10.10.2023 14:48 Gryzą ludzi w kinach i na lotniskach. Insekty opanowały całe miasto

Pluskwy to wyjątkowe uciążliwe i niebezpieczne owady. Mogą przenosić choroby i zostawiają po sobie czerwone, swędzące ślady. Pluskwy zwykle kojarzymy z podgryzaniem nas nocą. Jednak tym razem jest dużo gorzej. Owady gryzą nie tylko w domach, ale też w metrze, a nawet w kinie. Jest ich tak wiele, że dosłownie opanowały miasto.

mrówki
10.10.2023 08:07 Za 2 zł pozbędziesz się mrówek. Domowy sposób na szkodniki

Insekty w domu są prawdziwym utrapieniem. Kiedy raz się pojawią, często długo walczymy, żeby skutecznie się ich pozbyć. Preparaty owadobójcze sporo kosztują, a na dodatek są niebezpieczne. W jaki sposób przepędzić mrówki z domu?Preparaty dostępne w sklepach przeciwko mrówkom nie są najlepszym rozwiązaniem. Nie radzimy ich stosować, kiedy w domu są dzieci lub zwierzęta domowe. Mogą zainteresować się trutką. Co w takie sytuacji możemy zrobić?

Cynamon na szkodniki
01.10.2023 19:30 Wnuczka rozsypała go w moim ogrodzie. Nornice, myszy i kleszcze nie miały szans

Cynamon to popularna przyprawa o wyrazistym smaku i aromacie. Doskonale sprawdza się do przyrządzania potraw z jabłek. Nie wyobrażam sobie szarlotki czy ryżu z jabłkami bez odrobiny tej przyprawy. Działa przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie.Cynamon możemy wykorzystać w ogrodzie. Niektóre insekty nie znoszą tej przyprawy. Na jakie szkodniki świetnie się sprawdzi? Wnuczka zdradziła, jak wykorzystać cynamon przeciwko insektom.

kasztany
28.09.2023 09:46 Zmiel kasztany i wymieszaj z wodą. Pozbędziesz się przykrego problemu z ogrodu

Mamy jesień, a to idealny moment, żeby skorzystać z jej darów. Pierwsze liście zaczynają spadać z drzew, a wśród nich powoli możemy szukać kasztanów. Orzech są fantastycznym rekwizytem do zabawy z dziećmi, ale przydadzą się też w ogrodzie.Kasztany mają mnóstwo niezwykłych właściwości. Mogą odstraszyć pająki, które zaczynają szukać schronienia w naszych domach. Jak wykorzystać je w ogrodzie?

Jak pozbyć się mrówek?
26.09.2023 14:57 Mój tata popsikał nim po mrówkach. Owady w kilka chwil wyniosły się z ogrodu

Ile razy pojawią się w naszym domu lub w ogrodzie, mamy zmartwienie. Z każdą chwilą wydaje się, że jest ich coraz więcej. Szukamy rozwiązań, jak pozbyć się ich raz na zawsze, niestety bezskutecznie.Mowa o mrówkach, których wizyta w naszym ogrodzie oznaczać może poważne szkody. Mrówki: drążą tunele, przez co wysuszają ziemię, niszczą korzenie, ogryzają młode pędy roślin. Warto wytoczyć na nie skuteczną broń.

Mole
25.09.2023 21:35 Zetrzyj na tarce i wrzuć do woreczka. Pozbędziesz się moli raz na zawsze

Mole to prawdziwy koszmar w domu. Niezależnie, czy atakują one jedzenie, czy ubrania, o ich obecności w domu przekonacie się dosyć szybko. Psujące się jedzenie, dziury w ubraniach, czy dziwne owady zamieszkujące Wasz dom to tylko kilka z licznych oznak urzędowania moli.Zanim jednak zaczniecie panikować, uspokoimy Was. Chociaż mole mogą atakować Wasze domy, można się przed nimi w prosty sposób obronić. Wystarczy użyć w tym celu kilku domowych sposobów.

Karaluchy
21.09.2023 18:34 Wdzierają się do mieszkań i niszczą nasze zapasy. To prawdziwa jesienna plaga

Karaluchy to ten rodzaj domowych insektów, który u wielu osób wywołuje obrzydzenie i strach. Trzeba przyznać, są to niepożądani goście w domu, którzy swoim rozmiarem i odpornością na środki owadobójcze mogą wzbudzać niepokój domowników.Karaluchy to insekty występujące na całym świecie. Niestety przenoszą one wirusy, bakterie i grzyby. Jeśli zauważycie je w swoim domu, natychmiast reagujcie. W tym artykule powiemy Wam co zrobić, aby karaluchy omijały Wasz dom szerokim łukiem.

sposób na kleszcze
20.09.2023 12:59 Dodaję do każdego posiłku i kleszcze mnie nie tykają. Nienawidzą tej przyprawy

Sezon na kleszcze się nie skończył. Właśnie zaczyna się drugi okres ich wzmożonej aktywności. Właśnie we wrześniu pojawia się ich więcej. Na szczęście jest prosty sposób na kleszcze. Wystarczy jeść jeden produkt.Do jednych kleszcze lgną, kiedy od innych trzymają się z daleka. Okazuje się, że wpływ może mieć na to nasza dieta. Nie tylko skutecznie odstraszymy kleszcze, ale i wzmocnimy naszą odporność. Niżej zdradzę więcej.

mole
17.09.2023 11:58 Jest 100 razy lepsza niż lep na mole. Nie mogą jej znieść

Kiedy zaobserwujemy, jak kilka moli spożywczych wylatuje z szafki, trzeba działać szybko. Te owady w mgnieniu oka się rozmnażają i niedługo zapanują w całym naszym domu. Jak się ich pozbyć?W sklepach znajdziemy specjalne lepy na mole spożywcze. Jest jednak jedna rzecz, która działa dużo lepiej. Niżej podpowiemy, jak pozbyć się owadów. 

Robaki w domu
14.09.2023 11:43 Nie tylko rybiki lubią wilgoć. Tych robaków z pewnością nie chcesz mieć w domu

Wilgoć w domu to normalne zjawisko. Szczególnie silnie dotyka ona pomieszczeń takich jak kuchnia, czy łazienka, z których nie sposób całkowicie jej wyeliminować. Wilgoć ta stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni.Wilgoć w mieszkaniach kochają również liczne robaki, a rybiki nie są tutaj odosobnionym przypadkiem. Jeśli zauważasz robaki w domu, natychmiast reaguj. Możliwe, że w Twoim domu jest za dużo wilgoci.

sposób na owocówki
13.09.2023 14:17 Już nie męczę się z owocówkami. Wystarczył 1 produkt z kuchennej szafki

Muszki owocówki są prawdziwym utrapieniem szczególnie latem. Pojawiają się nie wiadomo skąd i siadają na owocach oraz warzywach. Rozmnażają się w zawrotnym tempie. Na szczęście jest sposób na pobycie się tych owadów.Muszki owocówki są niewielkie, ale mimo to potrafią być prawdziwym utrapieniem. W jaki sposób się ich pozbyć? W artykule podpowiem, co sprawdziło się u mnie najlepiej. Owocówki mam już z głowy.

Hepatozoonoza
12.09.2023 19:55 Nie tylko borelioza. Groźna choroba odkleszczowa dotarła do Polski

Właśnie zaczął się drugi okres wzmożonej aktywności kleszczy. Pajęczaków jest więcej niż w czasie wakacji. Trzeba na nie uważać. Poza boreliozą mogą przenosić też hepatozoonoze. Co to za choroba? Kolejne zwierzęta w naszym kraju zaczynają chorować.Świadomość na temat hepatozoonozy nie jest zbyt duża. Wszystko dlatego, że do niedawna pojawiała się w naszym kraju naprawdę rzadko. Niżej wyjaśniamy, jak jest teraz.

patent na kleszcze
11.09.2023 14:17 Leśnicy mają patent na kleszcze. Nawet nie zdążą wejść na skórę

Sezon na kleszcze nadal trwa. We wrześniu pajęczaki są bardzo aktywne, a to oznacza, że musimy na nie uważać. Leśnicy zdradzili, jak oni radzą sobie z pasożytami. Ten sposób jest fantastyczny i każdy powinien o nim wiedzieć.Przeciwko kleszczom możemy stosować najróżniejsze preparaty. Jednak jak nie przynieść ich do domu na ubraniu? Niżej podpowiemy sprawdzony sposób leśników. Ich patent nie ma sobie równych.

robaki w domu
10.09.2023 15:30 Skąd biorą się robaki w Twoim domu? Zrób to, żeby się ich pozbyć

W naszych domach mogą zjawić się nieproszeni goście. Jeśli nie zadbamy o jedną rzecz, może ich być naprawdę sporo. Jakie robaki najczęściej odwiedzają nasz dom? Zaczniemy od rybików cukrowych, które szczególnie upodobały sobie łazienkę.Na ilość robaków mają wpływ nie tylko warunki w naszym domu. Może być ich więcej, jeśli mieszkamy niedaleko lasu, jeziora lub rzeki. Niżej zdradzamy więcej.

Sposób na osy
07.09.2023 14:22 Na balkonie mam papierową torbę. Latem mam cały czas spokój

Osy to prawdziwa zmora lata. Wielokrotnie słyszy się o tym, że wlatują do mieszkań, zakładają gniazda w pobliżu domów, czy oblegają drzewa owocowe. Czy jednak latem jesteśmy zdani na osy i nic nie możemy z tym zrobić?Okazuje się, że nie. Istnieje bowiem sprawdzony sposób na osy, który z łatwością sobie z nimi poradzi. Można go stosować od wczesnej wiosny, aż do późnego lata i zapomnieć na dobre, jakim utrapieniem dla domowników potrafią być osy.

piędzik przedzimek
06.09.2023 13:51 Zrób to we wrześniu, a wiosną unikniesz ataku szkodników

Wrzesień w ogrodzie to naprawdę piękny miesiąc. Powoli żegnamy lato i szykujemy się na jesień. To także idealna pora na przygotowanie ogrodu na ziemię oraz zabezpieczenie roślin. Jak możemy już teraz ochronić rośliny przed piędzikiem przedzimkiem?Piędzik przedzimek daje się we znaki na wiosnę. Gąsienicę tego motyla jedzą liście roślin i mogą wyrządzić poważne szkody w ogrodzie. Niżej podpowiemy, jak zabezpieczyć ogród. 

Plaga komarów w Szczecinie
04.09.2023 10:34 Plaga komarów w Szczecinie. Mieszkańcy są bezsilni, nie pomaga nawet odkomarzanie

Dramatyczne wieści docierają do nas ze Szczecina. Tamtejsze rejony zostały dosłownie zdominowane przez komary. Mimo że sezon wakacyjny sprzyja żerowaniu tego typu insektów, mówimy tutaj o prawdziwej pladze.Mieszkańcy Szczecina z utęsknieniem czekają na zimę. Przedłużające się lato jest dla nich koszmarem. Chmary krwiożerczych owadów odstrasza nie tylko mieszkańców, ale również turystów. Czy miasto poradzi sobie z plagą komarów?

sposób na ślimaki i mszyce
01.09.2023 14:29 Ogrodnicy robią ten oprysk regularnie. Ślimaki i mszyce omijają grządki i rabaty szerokim łukiem

Dwa rodzaje szkodników szczególnie dają się we znaki w ogrodzie. Jednak zarówno na ślimaki, jak i mszyce jest jeden sprawdzony oprysk. Przygotowują go doświadczeni ogrodnicy. Będą nam potrzebne tylko dwa składniki z kuchennej szafki. Ślimaki i mszyce potrafią całkowicie zniszczyć nasze uprawy. Jaki oprysk działa zarówno na mszyce, jak i ślimaki? Zapomnij o stosowaniu chemii, która nie jest obojętna zarówno dla roślin, jak i naszego zdrowia. Pozbądź się szkodników bezpiecznie.

Szerszenie
01.09.2023 11:30 Zaatakowało go stado szerszeni. Przeżył wyłącznie dzięki interwencji syna i policji

Praca w polu wiąże się nie tylko ze sporym wysiłkiem fizycznym. Rolnicy mogą nabawić się urazu w czasie najróżniejszych prac na roli. Jednak tego, co stało się mężczyźnie z Wielunia, nikt się nie spodziewał. Wszystkiemu winne były szerszenie.Mężczyzna przeżył dzięki interwencji syna, a także szybkiej reakcji policji. Co takiego stało się w Wieluniu? Dlaczego użądlenia mogą być śmiertelnie niebezpiecznie? W artykule zdradzamy szczegóły całego zdarzenia.

Jak pozbyć się wciornastków
01.09.2023 08:15 Wciornastki go nie znoszą. Zrób oprysk, a szybko pozbędziesz się szkodników

Któż z nas nie marzy o pięknym ogrodzie i kwiatach doniczkowych? Niestety, nawet mimo bardzo intensywnego dbania o rośliny, nie są one wolne od niszczących go insektów. Idealnym przykładem na to są wciornastki, które stanowią istną plagę.Jak pozbyć się wciornastków? Pewnie niejednokrotnie zadawaliście sobie to pytanie. Tym zajmiemy się w poniższym artykule. Pokażemy Wam, jak z nimi walczyć domowymi sposobami, które na pewno nie nadszarpią Waszego budżetu. Jeśli jesteście ciekawi, jak to zrobić, zapoznajcie się z naszym artykułem.