Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy

Owady

Owady - podstawowe informacje

Owady, zwane także insektami, stanowią najbardziej zróżnicowaną gatunkowo gromadę zwierząt. Owady mają ogromny wpływ na otaczającą nas przyrodę. Niektóre z nich są niezwykle pożyteczne, inne zaś są szkodnikami. Najstarsze dowody świadczące o występowaniu owadów wskazują na okres sprzed 396 milionów lat. Aktualnie odnotowano ponad milion gatunków owadów, jednak wielu naukowców twierdzi, że nawet 30 milionów gatunków owadów jeszcze nie opisano. Dział zoologii zajmujący się owadami nazywany jest entomologią.

Ciało owadów składa się z głowy, tułowia oraz odwłoku. Głowa owada składa się z części mózgowej osłaniającej mózg, a także połączone z nim nerwy, oraz twarzowej, która mieści w sobie narządy gębowe. Tułów dzieli się na trzy segmenty - przedtułowie, śródtułowie oraz zatułowie. Z każdego segmentu wychodzi para odnóży. Dodatkowo u owadów uskrzydlonych występują skrzydła, które znajdują się na śródtułowiu oraz zatułowiu. U owadów zaobserwować można sześć typów odnóży: kroczne, grzebne, pływne, skoczne, bieżne oraz chwytne.

Owady spotkać można w każdym możliwym środowisku: na lądzie, w wodzie, w powietrzu, a także pod ziemią. Dodatkowo występują zarówno w strefach zimnych jak i gorących. Większość z nich żywi się pokarmem roślinnym, jednak istnieje także wiele owadów będących pasożytami.

Podział owadów

Owady dzielone są na dwie podgromady: bezskrzydłe oraz uskrzydlone. Do owadów bezskrzydłych należą gatunki z rzędu przerzutków oraz rybików. Pozostałe rzędy należą do podgromady owadów uskrzydlonych. Największą liczebnością gatunków cieszą się takie rzędy jak: motyle, chrząszcze, błonkówki, muchówki, pluskwiaki równoskrzydłe, pluskwiaki różnoskrzydłe, prostoskrzydłe, chruściki, wojsiłki, oraz wszy i wszoły. Ze względu na środowisko występowania owadów można także podzielić je na takie grupy jak na przykład owady lądowe, wodne, nekrofaunę czy też koprofaunę.

Owady - wpływ na przyrodę

Owady mają ogromny wpływ na przyrodę. Są niezbędne przy zapyleniu większości roślin wykorzystywanych przez człowieka. Pozbywają się ziemi niszczących ją resztek organicznych, czy też produkują takie surowce jak chociażby miód. Niestety ich wpływ bywa także szkodliwy. Niektóre owady niszczą uprawy rolne. Owady pasożytnicze biorą udział w niszczeniu lasów. Sporym problemem są także owady rozsiewające wiele groźnych chorób – na przykład kleszcze.

Owady w Polsce

W Polsce występuje od 28 do 34 tysięcy gatunków owadów. Trudno jest jednak dokładnie oszacować ich ilość. Wpływ na to mają takie czynniki jak wymieranie gatunków, czy też pojawianie się nowych. Najliczniej występującymi owadami w Polsce są chrząszcze (6200 gatunków), motyle (ponad 3000 gatunków), chruściki (niecałe 300 gatunków), muchówki (ponad 6000 gatunków) oraz błonkówki (ponad 8000 gatunków).

Pokaż więcej

Turkuć podjadek
27.05.2024 14:46 Turkuć podjadek już nie zje Twoich upraw. Tak go schwytasz

Wysokie temperatury i rozwijające się w naszych ogrodach rośliny to istny raj dla uciążliwych insektów i owadów niszczących uprawy. Jednym z największych - i to dosłownie – szkodników w Polsce jest turkuć podjadek.Tego owada nie da się pomylić z żadnym innym, a właśnie teraz przypada czas, kiedy turkucie pojawiają się na powierzchni. Jak pozbyć się tych szkodników z ogrodu?

Mrówki
25.05.2024 06:00 Tak wygonisz mrówki z ogrodu. Nie będą już niszczyły upraw

Mrówki to ważny element ekosystemu i można je spotkać wszędzie - w lesie, w ogrodzie, a nawet… w domu. Oczywiście nie wszędzie są mile widzianym gościem.Inwazja mrówek może spowodować poważne szkody w ogrodzie i zniszczyć uprawy. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy poszukują sprawdzonych sposobów na pozbycie się tych insektów.

Pajęczyna
24.05.2024 06:00 Pająki nie cierpią tych zapachów. Unikają ich, jak ognia

Pająki to nasi nieodłączni towarzysze. Czy tego chcemy, czy nie, pajęczaki zamieszkują nasze otoczenie i dlatego spotykamy je nie tylko w naturalnym środowisku, ale także w naszych domach i mieszkaniach.W wielu z nas pająki wywołują negatywne skojarzenia, często niechęć, a nawet lęk. Czy jednak te stworzenia faktycznie są szkodliwe? I czy da się ich skutecznie pozbyć?

Meszka
19.05.2024 11:48 Skuteczne sposoby na meszki w ogrodzie. Będą trzymać się z daleka

Coraz cieplejsze dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Miłe chwile może jednak zakłócić obecność owadów. Szczególnie we znaki dają się meszki, które choć niepozorne, potrafią być niezwykle uciążliwe.Na występowanie meszek narażone są zwłaszcza tereny położone w pobliżu zbiorników wodnych. Jak skutecznie walczyć z tymi insektami? Prezentujemy sprawdzone domowe sposoby na meszki w ogrodzie i w domu.

Skorpion
13.05.2024 19:08 Polskie skorpiony chowają się w domach. Nie masz się jednak czego bać

Niewielu z nas wie, że przypominające skorpiony zwierzęta żyją w Polsce. Te budzące lęk stworzenia kojarzą się z bardziej egzotycznymi kierunkami, ale w naszym kraju również możemy je spotkać. I to we własnym domu!Mowa o pseudoskorpionach, które choć wyglądają groźnie, w rzeczywistości nie tylko nie stwarzają niebezpieczeństwa dla człowieka, a wręcz mogą się okazać bardzo pożyteczne.

Osy i szerszenie
12.05.2024 13:40 Skuteczny odstraszacz os i szerszeni. Będą trzymać się z daleka

W tym roku maj zaskoczył nas szybką wegetacją i błyskawicznym kwitnieniem wielu gatunków roślin. Bzy, piwonie, jabłonie, grusze i inne krzewy oraz drzewka owocowe pięknie wyglądają, ale też przyciągają osy i szerszenie.Te uciążliwe owady mogą skutecznie obrzydzić nam przebywanie na świeżym powietrzu, a niekiedy trafiają także od naszych mieszkań i domów. Jak skutecznie pozbyć się tych nieproszonych gości z posesji?

Pająk
11.05.2024 16:36 Można spotkać je w ogrodzie. Likwiduje uporczywe owady

Czy tego chcemy, czy nie - pająki to nasi nieodłączni towarzysze. Zamieszkują nasze domy, mieszkania i ogrody, stanowiąc niezwykle istotną część ekosystemu.Chociaż często nie budzą pozytywnych skojarzeń, pająki bywają niezwykle pożyteczne. Przykładem takiego owada jest lejkowiec labiryntowy, którego możemy spotkać w ogródku. Jak z nim postępować?

Muszki
07.05.2024 12:45 Domowy sposób na muszki owocówki, mrówki i robaki

Wraz ze wzrostem temperatur możemy zaobserwować zwiększoną aktywność owadów, które bytują nie tylko w naszych ogrodach, ale także w domach, skutecznie uprzykrzając nam codzienne funkcjonowanie.W mieszkaniach szczególnie uciążliwe sią muszki owocówki, ale pojawiają się tam także inni nieproszeni goście - pająki czy mrówki. Jak skutecznie pozbyć się robaków z domu? 

Szerszenie
06.05.2024 13:12 Szerszenie zjadają mszyce, komary i muchy. Jak groźne są dla ludzi?

Szerszenie napawają lękiem i cieszą się złą sławą. Czy zasłużenie? Jak się okazuje, te żyjące w rojach owady są niezwykle fascynujące, a bywają nawet pożyteczne.Ten największy polski przedstawiciel rodziny os jest owadem społecznym, odgrywającym niezwykle istotną rolę w ekosystemie. Jaki dokładnie wpływ na środowisko i najbliższe otoczenie mają szerszenie?

Opuchlaki
04.05.2024 17:31 Żerują na młodych roślinach. Mogą zniszczyć cały ogród

Walka ze szkodnikami to niemal rutynowa czynność i stały element harmonogramu każdego ogrodnika. Młode sadzonki, dorodne warzywa i owoce, a także pięknie pachnące kwiaty przyciągają owady jak magnes.W naszych ogrodach spustoszenie sieją jednak nie tylko często spotykane mszyce, larwy i ślimaki, ale także opuchlaki. Co trzeba o nich wiedzieć i jak się przed nimi ustrzec?

Osa
04.05.2024 11:47 Połóż w ogrodzie i na parapecie. Tego osy nie znoszą

Osy to insekty, z którymi nie chcielibyśmy mieć do czynienia. Ich użądlenia bywają bolesne, a dla alergików stają się naprawdę niebezpieczne.Czy jednak istnieje sposób, aby pozbyć się os z ogrodu i domu? Oczywiście, że tak. Z pomocą przychodzi domowe rozwiązanie, które na pewno macie pod ręką. Koniecznie zapoznajcie się z naszymi propozycjami i cieszcie się latem bez os.

Las
04.05.2024 11:02 Zakazują wstępu do lasów, ludzie boją się wychodzić z domów. Paskudne owady znów atakują

Ciepłe dni sprzyjają przebywaniu na zewnątrz, ale to również okres intensywnej aktywności owadów, w tym chrabąszczy majowych, które w tym roku pojawiły się wyjątkowo wcześnie.Insekty te stanowią poważne zagrożenie dla upraw, a kontakt z nimi jest nieprzyjemny także dla ludzi, dlatego w niektórych regionach Polski wprowadzano zakazy wstępu do lasów.

Pająk, mięta
03.05.2024 10:24 Zasadź przy domu. Odstraszy niechcianego gościa

Pająki to bardzo interesujące stworzenia. Jedni się ich boją, inni je podziwiają, chociaż wszyscy wiedzą, że nie powinno się ich zabijać, gdyż stanowią one bardzo ważną część ekosystemu.Czy jednak chcemy gościć je w domu? Wątpliwe. Dlatego przedstawiamy Wam humanitarne sposoby na pozbycie się pająków z domu. Z tymi metodami żaden pająk nie ma szans.

Szerszenie
30.04.2024 14:55 Szerszenie je kochają, nie sadź obok domu. Inaczej będzie problem

Szerszenie to zdecydowanie te owady, których nie chcielibyśmy gościć w swoich ogrodach. Stworzenia te znane są z bolesnych, często groźnych dla zdrowia ukąszeń.Tymczasem wielu z nas przez sadzenie niektórych roślin, nieświadomie sprasza je na swoje działki. Jak to możliwe? Koniecznie poznajcie, jakie rośliny lubią szerszenie.

Chrabąszcz
30.04.2024 09:45 Brzęczą i wplątują się we włosy. Chrabąszcze niszczą plony

Późną wiosną ogrody tętnią życiem. To okres intensywnego wzrostu i kwitnienia roślin, a także wzmożonej aktywności owadów, w tym zapylaczy i chrabąszczy majowych.O ile jednak pszczoły i inne owady zapylające są mile widziane w naszych ogrodach, to do chrabąszczy podchodzimy z rezerwą, a czasem wręcz z lękiem. Czy słusznie?

Pająk
22.04.2024 18:27 Uważaj na tego pająka. Wchodzi do domów, a jego jad rozpuszcza czerwone krwinki

Pająki na ogół nie wywołują w nas pozytywnych skojarzeń, niektóre osoby cierpią wręcz na arachnofobię. W Polsce jednak nie mamy raczej do czynienia z groźnymi gatunkami tych stawonogów, poza kilkoma wyjątkami.Z pająkami mamy styczność na co dzień, zamieszkują one nawet nasze domy. Mogą być pożyteczne i stanowią ważny element ekosystemu, ale i tak warto mieć się na baczności. Szczególne obawy budzi jeden gatunek pająka.

osa
22.04.2024 17:54 Połóż na stole. Osy będą omijać twój taras szerokim łukiem

Przed osami, komarami i innymi owadami bronimy się skutecznie przy pomocy moskitier. Wystarczy zamontować je na ramach okiennych i nic do domu już nam nie wleci. Siatek nie powiesimy jednak w ogrodzie. Jak więc spędzić miło czas na działce, tarasie lub balkonie bez odganiania os i innych owadów? Tu z pomocą przychodzą nam dobrze znane produkty. I nie mówimy tutaj o lepach, elektrycznych pułapkach, czy spiralach. Osy będą omijać twój taras szerokim łukiem. Wystarczy, że położysz to na stole.

mączniak i szkodniki roślin
17.04.2024 12:07 Rozsyp w ogrodzie. Zwalczysz mączniaka i szkodniki

Kosztuje grosze i kupisz go w każdym sklepie spożywczym. Działa grzybobójczo, a także pomaga pozbyć się inwazji szkodników, nie niszcząc przy tym roślin. Jest również w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia.Jeśli Twoje uprawy trawi mączniak, zgnilizna lub nie możesz się pozbyć żarłocznych owadów, jak ślimaki, gąsienice, czy mrówki, sięgnij po proszek do pieczenia. 

muszki owocówki na jabłku
15.04.2024 14:05 Mieszam i stawiam przy oknie. To najlepszy sposób na muszki owocówki

Krótka i ciepła zima sprawiła, że już teraz mamy duży problem z owadami. Coraz liczniej pojawiają się między innymi kleszcze, komary i muchy. Muszki owocówki są jednymi z najbardziej uciążliwych owadów, z jakimi musimy sobie poradzić.Owoce i warzywa przez cały sezon trzymam na kuchennym blacie. Muszki ich nie tykają. Zajmują się tym, co dla nich przygotowałam. Wymieszałam dwa składniki i postawiłam na parapecie. Owady wlatują tam bardzo chętnie, a ja wreszcie mam spokój. Zrobienie pułapki na muszki owocówki zajmuje dosłownie kilka minut.

oświetlenie na balkonie
13.04.2024 16:24 Postaw na balkonie i podłącz do prądu. Żaden komar nie odważy się podlecieć

Piękna pogoda i coraz wyższe temperatury zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Powoli zaczynamy porządkować ogrody, a osoby mieszkające w bloku, sprzątają balkony.Balkon może być dodatkowym „pomieszczeniem”, jeśli odpowiednio go zaaranżujemy. Jak prawidłowo doświetlić balkon? Sprawdź, jakie masz możliwości.

mszyce
12.04.2024 14:02 Najlepszy oprysk na mszyce. Wystarczy woda i 1 składnik

Wiosna to cudowny czas w ogrodzie. Jednak poza budzącymi się do życia roślinami, musimy liczyć się ze szkodnikami. Owady niedługo zaczną odwiedzać nasze ogrody i niszczyć rośliny.Szczególnie niebezpieczne w ogrodzie są mszyce, które mogą doprowadzić do obumarcia wielu roślin w ogrodzie. Jak się ich pozbyć? Przeciwko mszycom możemy zastosować domowy oprysk.

motyl
11.04.2024 14:50 Posadź w ogrodzie. Jej kwiaty przyciągną motyle

Marzy Ci się ogród jak z bajki? Musisz posadzić u siebie tę roślinę. Świetnie sprawdzi się zamiast róży, czy lilii. Ma przepiękne, drobniutkie kwiaty, które przyciąganą całą masę motyli do ogrodu.Naturalnie występuje w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej. Jej kwiaty intensywnie pachną i właśnie tak wabią naturalnych zapylaczy. Sprawdź, jaka roślina przyciągnie motyle do ogrodu.

mapa kleszczy
07.04.2024 15:36 Kleszcze są wszędzie. Ta mapa pokazuje gdzie najwięcej

Łagodna i krótka zima sprawiły, że kleszcze pojawiły się w tym roku o wiele wcześniej. Mamy dopiero początek kwietnia, a już w niemal każdym województwie w Polsce odnotowano przypadki ugryzień pajęczaków.Na mapie kleszczy widać wyraźnie, gdzie jest ich najwięcej. Pamiętaj, że kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby. Jeśli mieszkasz na obszarze zwiększonej aktywności, koniecznie zabezpiecz się przed ugryzieniem.

ćma bukszpanowa
07.04.2024 13:45 Zrób, gdy pojawi się ćma bukszpanowa. Szkodnik nie ma szans

Każdej wiosny bukszpany w naszych ogródkach są narażone na atak niezwykle żarłocznego szkodnika. Ćma bukszpanowa, bo o niej mowa, potrafi zniszczyć wszystkie rośliny, jakie napotka na swojej drodze.Jak zwalczać ćmę bukszpanową? Nie stosuj chemii, która nie jest obojętna dla krzewów. Równie szybko i skutecznie pozbędziesz się szkodników przy pomocy domowych sposobów. Kluczowy jest również profilaktyczny oprysk.

białe szkodniki
06.04.2024 10:05 Są w Polsce od niedawna. Gdy się pojawią, zrujnują każdy ogród

Od kilku lat ten szkodnik pojawia się w Europie. W Polsce ogrodnicy pierwszy raz zaobserwowali białego skoczka w 2020 roku. Wygląda niesamowicie, ale jest naprawdę niebezpieczny.Na widok tego szkodnika sadownicy są pełni niepokoju. Atakuje rośliny w ogrodach, ale nie pogardzi też drzewkami owocowymi. Jak walczyć z białym skoczkiem?

Kowale bezskrzydłe w ogrodzie
04.04.2024 08:07 Masowo pojawiają się w ogrodach. Nie rób tego, gdy je zobaczysz

Te charakterystyczne owady większość z nas dobrze zna. Gromadzą się w sporych skupiskach. Czasem nazywane są „tramwajarzami” lub „robakami cmentarnymi". Czy kowale bezskrzydłe w ogrodzie mogą wyrządzić krzywdę?Sporo osób się ich obawia. Mają intensywnie czerwony kolor pancerza z charakterystycznymi czarnymi plamkami. Sprawdź, czy robaków cmentarnych trzeba się obawiać.

gniazdo szerszeni
26.03.2024 09:11 Co to jest? Gdy zobaczysz na drzewie uciekaj

Ciepłe marcowe słońce sprawia, że powoli do życia budzą się zwierzęta oraz owady. Niektóre z nich mogą stanowić dla nas poważne zagrodzenie. Jeśli zobaczysz na drzewie takie gniazdo, obejdź go szerokim łukiem.Po zimie budzą się pszczoły, osy, a także szerszenie. To te ostatnie są najbardziej niebezpieczne. Sprawdź, co je przyciąga, a od czego będą trzymały się z daleka.

szczypawka
20.03.2024 18:29 Pojawiają się w domach. To istotny sygnał

Skorki pospolite mają charakterystyczny odwłok zakończony szczypcami. Właśnie dlatego potocznie nazywane są szczypawkami. Wiele osób obawia się ugryzienia skorka. Istnieje też mit, że owad może wejść nam do ucha. Ile w tym jest prawdy?Szczypawki mogą zacząć wchodzić do naszych domów właśnie teraz, kiedy decydujemy się częściej otwierać okna. O czym to świadczy? Skorki pospolite to ważny sygnał alarmowy.