Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Nie wyrzucaj, gdy przekwitnie. Hiacynt wypuści nowe pąki
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 28.03.2024 08:40

Nie wyrzucaj, gdy przekwitnie. Hiacynt wypuści nowe pąki

hiacynt
Fot. YouTube/Szkocki Ogrodnik

Hiacynty kwitną od marca do kwietnia i w okresie świąt Wielkanocnych są wyjątkową ozdobą. Niestety niedługo ich kolorowe kwiaty zaczną przekwitać. Sporo osób wtedy wyrzuca rośliny. Nie rób tego! Roślina wypuści nowe pąki.

Hiacynty nie są roślinami jednorocznymi. Jeśli zdecydujemy się przechować cebulki, wypuszczą nowe kwiaty. Sprawdź, co zrobić z hiacyntem po przekwitnięciu. 

Nie wyrzucaj hiacynta w doniczce

Na sklepowych półkach od kwietnia do marca królują kolorowe hiacynty. Te przepiękne kwiaty są symbolem wiosny. Pięknie prezentują się jako ozdoba na stole Wielkanocnym, jednak kwitną zaledwie 3 tygodnie.

Hiacynty w doniczkach po przekwitnięciu sporo osób decyduje się wyrzucić. W końcu bez kwiatów przestają atrakcyjnie wyglądać. Jednak rośliny wypuszczą nowe pąki w przyszłym roku, jeśli odpowiednio przechowamy cebulki.

Kiedy hiacynt przekwitnie, nie musimy skazywać go na straty. Roślina jeszcze będzie cieszyć nasze oczy. Wystarczy odpowiednio się nim zaopiekować i przygotować cebulki na kolejny sezon. Podpowiem, jak to zrobić.

hiacynt
Fot. Canva / JacquesPALUT, Getty Images

Zrób to z hiacyntem po przekwitnięciu

Kiedy w doniczce zaczynają przekwitać pierwsze pędy, należy je skrócić. Ten zabieg powtarzamy, aż wszystkie kwiaty przekwitną. Jednak o roślinę dbamy tak jak wcześniej, dopóki liście są zielone.

Hiacynty dobrze znoszą zmianę stanowiska, dlatego spokojnie możemy ustawić doniczkę na wielkanocnym stole w czasie świąt. Rośliny warto też zasilać odżywką do roślin kwitnących. Hiacynty podlewamy, aż liście nie zaczną żółknąć.

Musimy poczekać, aż wszystkie liście obumrą. Dopiero teraz możemy wyciągnąć cebulkę z doniczki i odrobinę podsuszyć. Teraz możemy przygotować hiacynty na kolejny sezon. Cebulkę należy umieścić w ciemnym i chłodnym miejscu na przynajmniej 8 tygodni.

Hiacynt zakwitnie w przyszłym roku

Cebulkę hiacynta musimy po 8 tygodniach ponownie wsadzić do ziemi. Możemy znów umieścić go w doniczce lub na jesień wsadzić do ziemi w ogrodzie i w przyszłym roku cieszyć się kwiatami.

Jeśli decydujemy się zasadzić roślinę ponownie do doniczki, musimy stopniowo przyzwyczajać ją do wyższych temperatur. Należy od razu zacząć cebulkę regularnie podlewać i z czasem przenieść doniczkę w cieplejsze miejsce.

hiacynt
Fot. Canva / mojkan, Getty Images

Zobacz także: