Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nie wyrzucaj nasion papryki, można wykorzystać je w świetny sposób
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 21.03.2022 22:16

Nie wyrzucaj nasion papryki, można wykorzystać je w świetny sposób

Papryka
fot. Pixabay

Papryka jest uwielbianym warzywem przy kulinarnych popisach. Warto jednak przy jej przygotowywaniu zachować nasiona. Znamy kilka sposób na sprytne wykorzystanie pestek.

Eksperymenty kulinarne często zapraszają nas do różnych zakątków świata. Własnymi siłami próbujemy otworzyć aromantyczną włoską pastę, świeże japońskie sushi czy ostrą meksykańską salsę. Papryka nada się w naszej kuchni do podkręcenia smaku wielu potraw.

Jej słodko-ostry smak wzbogaci nasze kanapki, leczo, a także posłuży jako świetny dodatek do pizzy. Przy wykorzystywaniu czerwonej części warzywa często bardzo starannie staramy się usunąć liczne nasionka ze środka. Niewykorzystane trafiają do kosza, a to błąd. Paprykę możemy użyć w całości. Przedstawimy wam kilka pomysłów na zastosowanie wnętrza tego niezwykłego warzywa.

Co zrobić z nasionami papryki?

Papryka sama w sobie doskonale smakuje surowa, ugotowana jako dodatek do zupy, a także pieczona w piekarniku. Niewiele jednak osób wie jak wykorzystać malutkie nasiona warzywa. Mamy kilka sugestii

Olej z nasion papryki

Przy kulinarnych przygotowaniach często zostaje nam wnętrze różnych warzyw i owoców. Zazwyczaj wyrzucamy odpadki do kosza, jednak w przypadku papryki warto zachować małe gniazda nasion. Jeszcze świeże wnętrze należy przełożyć do praski.

Po nacisku z licznych ziarenek wypłynie sok, który najlepiej przechowywać w szklanej butelce, bądź słoiczku. Tak przygotowany wywar możemy dodawać do potraw w celu zaostrzenia ich smaku. Jeśli lubimy naprawdę pikantne posiłki, warto zastosować nasiona papryczki chilli.

Dodatek do potraw

Nie wszyscy wiedzą, że maleńkie pestki papryki są również jadalne tak jak czerwona część warzywa. Spożycie nasion nie zaszkodzi naszemu organizmowi, ale może niekoniecznie trafić w kubki smakowe. Ziarenka mają raczej gorzkawy lub pikantny smak. Warto jednak poeksperymentować z ich użyciem w naszej kuchni. Wysuszone pestki mogą okazać się ciekawym dodatkiem do sałatek, bądź makaronów.

Stwórz własną plantację

Wiadomo, że w kwestii żywienia ufamy najbardziej samym sobie. Chcemy mieć najświeższe produkty pochodzące z ekologicznych upraw. Do zdrowych posiłków dodajemy składniki z najlepszych źródeł. W takiej sytuacji warto spróbować swoich sił w domowym ogródku. Nasiona papryki można ponownie wsadzić, by cieszyć się własną plantacją.

Pestki warzywa początkowo możemy "posadzić" w dobrze nasączonej wodą wacie. Naszej domowej hodowli papryki należy zapewnić ciepło oraz słońce. W takich warunkach szybko zakiełkują, a my możemy przesadzać je do ziemi. Aby cieszyć się domową uprawą papryki trzeba odpowiednio wcześnie zacząć hodowlę, najlepiej w marcu.

Niektóre rodzaje papryki mają tylko zastosowanie ozdobne. Takie rośliny niewątpliwie urozmaicą wygląd naszych ogródków i balkonów.

Artykuły polecane przez redakcję Domku i Ogródka:

1. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z odkurzacza? Przedstawiamy naturalny sposób

2. Jak mieszka Monika Richardson? Obecnie mierzy się z pewnymi komplikacjami

3. Jerzy Połomski nie wróci już do swojego mieszkania? Przykre wieści

Źródło: Kobieta Onet

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]