Nie wyrzucaj saszetek z żelem z pudełka po butach. Wykorzystasz je w domu na dziesiątki sposobów
Saszetki z żelem w pudełkach od butów czy torebkach pełnią bardzo istotną funkcję - pochłaniają wilgoć, która przyczynia się do ich szybszego psucia. Po odpakowaniu produktu nie warto jednak wyrzucać tych saszetek do kosza na śmieci. Ich właściwości można z powodzeniem ponownie wykorzystać na wiele sposobów w każdym domu.
Wewnątrz saszetek znajduje się żel krzemionkowy pod postacią małych twardych kulek. Pod dużym przybliżeniem widać, że kulki są bardzo porowate i to właśnie dlatego tak dobrze pochłaniają wodę z powietrza.
Jak wykorzystać żel krzemionkowy w domu?
Wiele gospodyń korzysta z patentu, dzięki któremu ich pieczywo nigdy nie pleśnieje - do chlebaka wrzucają kilka niewielkich saszetek z żelem. Kuleczki pobierają wodę z powietrza i nie pozwalają, aby wilgotność była na zbyt wysokim poziomie.
Minusem tej metody wydłużania przydatności do spożycia chleba jest możliwość jego zbyt szybkiego wysuszenia. Nie trzeba się jednak tego obawiać, ponieważ łatwo przywrócisz mu miękkość podpiekając go w piekarniku, uprzednio kropiąc wodą.
Saszetki warto wkładać do miejsc, gdzie powinna panować niska wilgotność. Dlatego układaj je w szafach z ubraniami, pojemnikami z elektroniką, szafkach kuchennych czy torebkach z kosmetykami do makijażu.
Saszetką uratujesz zalany telefon
Każdy prawdopodobnie słyszał o metodzie z wkładaniem zalanego urządzenia do torebki z ryżem. Ziarenka ryżu oczywiście pochłaniają nieco wilgoci z powietrza, nie można ich jednak porównywać wydajnościowo do specjalnych saszetek.
Wystarczy, że włożysz telefon do torebki z kilkoma saszetkami, a kuleczki żelu wyciągną większość wody ze smartphona. Metoda ta nie jest jednak niezawodna, dlatego możliwe, że nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty.
Garść saszetek warto mieć również zawsze w samochodzie - szczególnie w porach roku, podczas których nagminnie pada deszcz lub śnieg. Mogą one bowiem spowodować, że szyby w pojeździe nie będą tak mocno parować, a Ty nie będziesz musiał cały czas je przecierać.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:
-
Zapałka upora się z przykrym problemem nieprzyjemnego zapachu w toalecie. Efekt będzie błyskawiczny
-
Czym czyścić meble, aby nie zbierał się na nich kurz? Ten patent jest najlepszy na świecie
-
Te rośliny możesz wysiać nawet w styczniu. Na wiosnę mocno się zaskoczysz