Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Nie wyrzucił łupin po cebuli, zrobił nawóz do ogórków. Uzyskał przeogromne zbiory
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 27.02.2023 10:16

Nie wyrzucił łupin po cebuli, zrobił nawóz do ogórków. Uzyskał przeogromne zbiory

Ogórki i łupiny od cebuli
canva/Yana Tatevosian, Getty Images; MarekUsz, Getty Images

Smaczne ogórki, jakie hodujemy w naszym ogrodzie, to idealny przysmak do sałatek, ale również zjedzenia jako zdrowa przekąska. Nie ważne w jaki sposób przygotowana, zawsze cieszy się dużą popularnością. Dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o ogórki rosnące w naszym ogródku.

Łupinki cebuli dobre na zasadzone ogórki

Jeśli macie w swoim domu cebulę, koniecznie zostawcie jej łupinki do stworzenia naturalnego naparu. Ten wykorzystamy do opryskania naszych ogórków, aby uchroniły je przed mszycami czy ćmami bukszpanowymi. Dodatkowo pozbędą się bakterii wywołujących choroby.

Zawarte w nich składniki mineralne takie jak wapń, mangan, potas, żelazo, magnez, bor, chrom, selen, miedź i żelazo wpłyną pozytywnie na rozwój ogórków w naszym ogródku. 

Aby stworzyć taki napar, potrzebujemy 0,5 lita łubin z cebuli, 2 litry wody oraz garnek, w jakim wszystko przygotujemy. Mając przygotowane wszystkie powyższe składniki, musimy włożyć łupiny do garnka, następnie zalać je wodą, po czym gotować przez około 10 minut. W międzyczasie należy dolewać tyle wody, aby łącznie wyszło nam 5 litrów naparu. Po tym czasie odstawiamy wszystko do ostygnięcia, a gdy to już nastąpi, wywar należy przecedzić. Przelewamy albo do konewki, albo pojemniczka ze specjalnym zraszaczem. Taką mieszanką można nie tylko podlewać, nawet codziennie, ale i spryskiwać ogórki. Najlepszą porą na jego używanie to godziny poranne. W przypadku problemów z np. ćmami można ogórki spryskać wieczorem. Sposób ten pochodzi od ogrodnika, zamieszczono go na portalu smakdnia.pl.

Obieranie cebuli.png
canva/tsurukamadesign
Dlatego drzwi do łazienki otwiera się zawsze na zewnątrz. Niewielu ma świadomość

Jak jeszcze można zadbać o ogórki w naszym ogrodzie?

Warto mieć na uwadze, że ogórki są wymagające w uprawie i mają dość spore wymagania w kwestii wody, ale również składników pokarmowych. Zapotrzebowanie to wzmaga się, kiedy roślina wydaje owoce, oraz w okresie nasilonej suszy. Dlatego warto podlewać ogórki rano z użyciem letniej wody. Możemy także wykorzystać warstwę ściółki ze słomy, która utrzymuje przez dłuższy czas wilgoć podłoża. Co najważniejsze pomoże zachować czystość naszych ogórków!

W związku z tym, że ogórki potrzebują fosforu, potasu i azotu warto w roku poprzedzającym uprawę, w okresie jesieni zastosować obornik albo kompost. Nie wolno zapominać o nawożeniu ogórków w sezonie specjalnymi nawozami. 

Ogórki są ciepłolubne, dlatego polecamy sadzić je w tunelach szklarniowych lub szklarniach. Dzięki temu zapewnimy im optymalną temperaturę i wilgotność powietrza, jak i podłoża. Dodatkowo hodowane w ten sposób warzywa będą rzadziej zapadać na różnego rodzaju choroby.

Obok czego sadzić ogórki?

Sadząc ogródki w ogrodzie, warto pamiętać o jeszcze jednej, ważnej kwestii. Mianowicie takiej, że rośliny te mają bardzo duże wymagania co do towarzystwa, w jakim przyjdzie im rosnąć. Dlatego warto obok nich posadzić: groch, sałatę, szpinak, seler, czosnek, pietruszkę, buraka ćwikłowego, estragon, bazylię, nagietek, nasturcję, słonecznika, koper albo cząber ogrodowy.

Obok ogórków nie sadzimy: pomidory, ziemniaki, rzodkiewka oraz rzodkiew.

Mając na uwadze wszystkie powyższe sposoby pielęgnacji ogórków, mamy nadzieję, że będziecie cieszyć się smacznymi i chrupiącymi ogórkami.
 

Ogórek.png
canva/markit
Tagi: Kuchnia