Zielona Góra
policja.pl
Marta Idzikowska - 11 Marca 2021

Niebezpieczne znalezisko w trakcie budowy. Mieszkańców ewakuowano

Niebezpieczna sytuacja miała miejsce 8 marca w Zielonej Górze. Na ulicy Głowackiego odbywały się prace budowlane, podczas których znaleziono aż 16 granatów zaczepnych i amunicję pochodzącą z czasów II Wojny Światowej. Aby nie doprowadzić do ogromnej tragedii, służby musiały podjąć zdecydowane kroki.

Niewybuchy z II Wojny Światowej to znalezisko, które potrafi nieźle nastraszyć osoby, które przypadkiem je znajdą. A może zdarzyć się to wszędzie - na polu, w lesie, prywatnej posesji, a także w środku miasta.

Ta ostatnia - i chyba najbardziej ze wszystkich niebezpieczna - sytuacja spotkała 8 marca mieszkańców Zielonej Góry.

Niewybuchy z II Wojny Światowej znalezione w środku miasta. Mogło dojść do tragedii

Tego dnia Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze około godziny 14 otrzymał niepokojący telefon. Okazało się, że podczas prac budowlanych przy ulicy Głowackiego znaleziono kilkanaście granatów i amunicję!

Natychmiast podjęto odpowiednie kroki. Na miejsce przybył patrol, który skutecznie zabezpieczył miejsce w oczekiwaniu na przyjazd saperów. Do akcji zaangażowano 20 policjantów.

Gdy spalisz w domu kilka liści laurowych, stanie się coś niezwykłego. Mało kto wieGdy spalisz w domu kilka liści laurowych, stanie się coś niezwykłego. Mało kto wieCzytaj dalej

Po niedługim czasie na ulicy Głowackiego pojawili się żołnierze z jednostki sapersko-minerskiej. Zajęli się badaniem znaleziska i po krótkich oględzinach podjęli decyzję - mieszkańców okolicznych domów należy ewakuować!

Niewybuchy z II Wojny Światowej. Mieszkańcy musieli uciekać z własnych domów

Osoby mieszkające w dwóch sąsiadujących z budową blokach, musieli jak najszybciej opuścić swoje mieszkania. Aby pomóc poszkodowanym rodzinom, miasto zapewniło podstawienie pod ich domy specjalne busy.

Saperzy w tym czasie zajęli się zabezpieczeniem i przetransportowaniem wszystkich 16 granatów oraz reszty amunicji. Niewybuchy zostały zabrane na poligon w Świętoszowie, gdzie zostały zneutralizowane.

Policja apeluje. Jeśli znajdziecie niewybuchy, absolutnie ich nie dotykajcie

Policja apeluje o odpowiedzialne zachowanie, jeśli znajdziemy niewybuchy np. na własnej działce. Absolutnie nie dotykajmy ich, nie przenośmy i nie wykonujmy żadnych czynności, które mogą skutkować przesunięciem się czy zmianą umiejscowienia znaleziska.

Jak więc należy się zachować, aby ułatwić działanie odpowiednim organom? Zanim powiadomimy najbliższą jednostkę policji, należy jak najszybciej oddalić się z miejsca zdarzenia. Warto uprzednio (jeśli to tylko możliwe) w jakiś sposób oznaczyć punkt, gdzie znajduje się niewypał. Może być to charakterystyczny patyk, kamień czy fragment odzieży. Pomoże to służbom szybko znaleźć niewybuch i go zneutralizować.

Źródło: policja.pl

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony policja.pl, gdzie możecie przeczytać więcej o akcji saperskiej w Zielonej Górze.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News