Ocieplenie fundamentów i piwnicy w starym domu – czynności związane z wykonaniem ocieplenia
Ocieplenie fundamentów i piwnicy w starym domu najczęściej wykonuje się w domach, które ze względu na swój wiek nie posiadają ocieplenia. Dobrze wykonana izolacja pełni funkcję ochronną przed nadmiernym oddziaływaniem wilgoci. Dowiedz się, co należy zrobić, aby prawidłowo wykonać ocieplenie starego domu .
Ocieplenie fundamentów i piwnicy w starym domu – przesłanki
W przypadku braku izolacji zaleca się ocieplenie fundamentów i piwnicy w starym domu. Prawidłowo wykonane ocieplenie chroni nasz budynek przed zawilgoceniem ścian. Pojawienie się wilgoci jest niekorzystne dla naszego domu, a także dla naszego organizmu, ponieważ prowadzi do powstawania różnorakich grzybów oraz pleśni, które mogą negatywnie oddziaływać na nasz organizm oraz prowadzić do uszkodzenia ścian. Ponadto zastosowanie izolacji zmniejszy zapotrzebowanie na energię cieplną naszego domu.
Ocieplenie fundamentów i piwnicy w starym domu – izolacja pionowa
Do podstawowej metody wykonania ocieplenia w starych budynkach zalicza się izolację pionową. Zanim przystąpimy do jej realizacji, musi być ona poprzedzona czynnościami, których celem jest odpowiednie przygotowanie starych fundamentów. Wykonanie izolacji pionowej składa się z następujących etapów: odkopanie fundamentów, zabieg oczyszczania oraz osuszania murów, izolacja pionowa fundamentów, zakopanie zaizolowanych ścian fundamentowych.
Ocieplenie fundamentów i piwnicy w starym domu – odkopanie fundamentów
Ocieplenie fundamentów i piwnicy w starym domu rozpoczynamy od odkopania fundamentów. Fundamenty należy odkopywać stopniowo, nie wolno odkopać wszystkich fundamentów równocześnie , ponieważ prowadzi to do zaburzenia ich stabilności oraz uszkodzenia konstrukcji całego budynku. Fundamenty odkopujemy do głębokości około 1 metra poniżej poziomu naszego gruntu. Ponadto długość odsłoniętego odcinka fundamentów nie może przekraczać około 2 metrów. Powyższa technika odkopywania fundamentów zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia oraz osłabnięcia.
Ocieplenie fundamentów i piwnicy w starym domu – zabieg oczyszczania oraz osuszania murów
Wykonanie zabiegu oczyszczania oraz osuszania murów stanowi drugą fazę prac. Odkopane fundamenty powinny schnąć odpowiednią ilość czasu, ponieważ do wykonania hydroizolacji konieczna jest dobrze osuszona powierzchnia. Fundamenty osuszamy przez kilka dni, najlepiej w okresie występowania słonecznej pogody. Po całkowitym wysuszeniu elementów należy dokładnie oczyścić ściany fundamentowe, a także uzupełnić powstałe niedociągnięcia i uszkodzenia.