DomekIOgrodek.pl
Ogród

pixabay.com/jwvein (CC0 Domena publiczna)

Dofinansowanie oczek wodnych, świetna wiadomość

10 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Mamy znakomitą wiadomość dla właścicieli ogrodów. W lipcu tego roku ruszył rządowy program, który ma celu dofinansowanie oczek wodnych. Państwo dopłaci nam do zbiornika retencyjnego do pięciu tysięcy złotych, a wnioski można składać do czer

Mimo tego, że zaczyna się sezon zimowy, już teraz warto, aby właściciele ogrodów zaczęli planować, w jaki sposób zagospodarować swój zielony zakątek. Świetnym rozwiązaniem na większości posesji będzie oczko wodne, które ma zarówno walory estetyczne, jak i praktyczne. Pamiętajmy, że takie oczko funkcjonuje również jako zbiornik retencyjny, pozwalający na dobre gospodarowanie wodą opadową, co przydaje się szczególnie w trakcie okresów bezdeszczowych.

"Oczko wodne plus" - na czym polega program?

Aby przeciwdziałać suszy, rząd wprowadził w lipcu tego roku program "Moja woda", gdzie przeznaczono na budowę przydomowych retencji aż 100 milionów złotych. Celem "Oczka wodnego plus" jest zatrzymanie wody opadowej w zbiorniku znajdującym się terenie naszej nieruchomości, tak aby nie była odprowadzana do kanalizacji deszczowej, na ulice, tereny sąsiadujące itp. - słowem, aby zatrzymać ją na terenie naszej posesji.

Dzięki programowi uda się zbudować dwadzieścia tysięcy oczek wodnych, które docelowo mają spowodować zatrzymanie aż jednego miliona metrów sześciennych wody opadowej na prywatnych działkach.

- Odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych - powiedział minister klimatu.

"Oczko wodne plus" - warunki otrzymania dofinansowania

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, to już spełniłeś warunek wymagany do uczestnictwa w programie. Po złożeniu wniosku możesz dostać do 5 tysięcy złotych na kupno, montaż i uruchomienie oczka wodnego.

Co ważne, "Moja woda" dotyczy osób, które nie posiadają działalności rolniczej i nie będą używać wody opadowej do prowadzenia działalności gospodarczej. Należy oczywiście zbierać i przechowywać dokumentację związaną z projektem i budową zbiornika retencyjnego. Oczko wodne powinno być również eksploatowane zgodnie z przeznaczeniem.

Żeby uzyskać dotację, zgłoś się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w twoim województwie. Wzór wniosku znajdziesz na stronie internetowej samorzad.infor.pl.

5 tysięcy złotych - wystarczająca kwota do wybudowania oczka wodnego?

Dla portalu o2.pl wypowiedział się pan Norbert, właściciel oczka wodnego. Jak twierdzi mężczyzna, kwota pięciu tysięcy złotych jest wystarczająca do wybudowania funkcjonalnego i estetycznego zbiornika.

- Jeśli chodzi o koszty, to w moim przypadku wyszło tak, że budowa większego oczka, które ma 8 m kwadratowych, kosztowała 1500 zł, a mniejszego o obojętności 4 m kwadratowych, i które robiłem w całości sam, kosztowała 400 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty pompy i filtrów, czyli ok. 3 tys. zł - zdradza pan Norbert na łamach portalu o2.

Źródło: o2.pl

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >