DomekIOgrodek.pl
mix-1608214316

pixabay.com/ri/pixnio.com/autor nieznany

Ogrzewanie - przez ten błąd płacimy więcej

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Sezon grzewczy w naszym kraju trwa w najlepsze. Jak wszyscy doskonale wiemy, rachunki za ogrzewanie mogą nas zaskoczyć. Niestety negatywnie. Mamy jednak sposób na to, aby nie zbankrutować i jednocześnie czuć ciepło w swoich czterech kątach.

Naszego klimatu nie da się oszukać. Jeśli chodzi o koszty mieszkania - ogrzewanie znajduje się w czołówce. Ponad 20 procent budżetu domowego wydajemy na koszty związane z mieszkaniem, z tego co najmniej połowę przeznaczamy na energię.

Według danych Eurostatu znajdujemy się w czołówce państw, których wydatki na ogrzewanie są największe. Kwoty te są wyższe w przypadku emerytów i rencistów, co wynika prawdopodobnie z tego, iż starsze osoby potrzebują więcej ciepła. 

Dodatkowo wielu z nas popełnia znaczący błąd, który może skutkować podwyższeniem rachunków za ogrzewanie nawet o 20 procent.

Idealna temperatura, aby czuć się dobrze

Mieszkanie ogrzewamy po to, aby czuć się w nim komfortowo. Według specjalistów osoby w średnim wieku powinny przebywać w temperaturze od 19 do 21 stopni Celsjusza

Natomiast, co ciekawe - w sypialni, kiedy śpimy, temperatura powinna być niższa i wynosić około 18 stopni Celsjusza

Dla osób starszych i niemowląt najlepiej podwyższyć tę wartość o około jeden lub dwa stopnie. Jeśli weźmiemy pod uwagę koszta, wygląda to tak, że każdy dodatkowy stopień to wzrost ceny o 10 procent

Aby zapewnić idealną temperaturę powietrza oraz higienę wewnątrz naszego domu należy pamiętać o wietrzeniu. Przepływ powietrza jest bardzo ważny, jednak należy mieć świadomość jak prawidłowo wykonywać ten proces

Dobrym sposobem jest krótkie, aczkolwiek intensywne wietrzenie przy wyłączonych kaloryferach. To skuteczniejsze niż uchylone okno przez długi czas. 

Jak uniknąć najczęściej popełnianego błędu?

Choć firanki pełnią bardzo ważną funkcję estetyczną, to warto pamiętać jeszcze o tym, aby nie zbankrutować na ogrzewaniu. Zasłonięcie kaloryfera firanką może obniżyć jego skuteczność nawet o 20 procent

Jeśli zależy Ci na ładnym wyglądzie, zawsze pozostaje opcja zasłon, które można przesunąć na bok. Dobrym wyjściem jest zainstalowanie takich firanek, które będą sięgać do parapetu.

Źródło: dom.wp.pl

undefined

Tagi:

mieszkaniepokój

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Inspiracje

Świecąca kostka brukowa – czy jest trudna w utrzymaniu?

Czytaj więcej >
obrotowy dom

Inspiracje

Miał dość narzekania żony, postanowił zbudować jej obrotowy dom. Wszystko dla pięknych widoków

Czytaj więcej >
ognisko

Inspiracje

Genialny sposób na ognisko jesienią. Wystarczy kilka cegieł

Czytaj więcej >
pień

Inspiracje

Kobieta przerobiła pień po 110-letnim drzewie w bibliotekę. Sąsiedzi byli zachwyceni

Czytaj więcej >

Inspiracje

Sprzątaj ekologicznie – z korzyścią dla Twojego domu i środowiska

Czytaj więcej >

Inspiracje

Jakie rośliny sadzić we wrześniu na balkonie i tarasie?

Czytaj więcej >