DomekIOgrodek.pl Inspiracje Opuchlaki - jak się ich pozbyć? Obgryzają korzenie roślin
pixabay.com/juliacasado1/(CC0 Domena publiczna)

Opuchlaki - jak się ich pozbyć? Obgryzają korzenie roślin

12 stycznia 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Opuchlak żeruje głównie nocą, a za dnia chowa się w glebie . Wgryza się w bardzo charakterystyczny sposób w brzegi liści, tworząc na nich dość duże dziury. Przysmakiem opuchlaków są nie tylko liście, ale i pąki oraz kora na cienkich gałązkach .

Spory atak tych stworzeń może doprowadzić do obumarcia rośliny . Jeszcze większym zagrożeniem są larwy opuchlaków, które żerują na korzeniach roślin . Początkowo zaatakowane rośliny wyglądają, jakby usychały. Mają bowiem zniszczony układ korzeniowy .

Rośliny, na których żeruje opuchlak 

Opuchlak występuje na różnych gatunkach roślin. Często możemy go spotkać na krzewach, pnączach ozdobnych i bylinach . Ich przysmakiem są rośliny grubolistne . W szczególności: różaneczniki, żurawki, maliny, truskawki, ostrokrzewy, trzmieliny .

Opuchlaki chętnie żerują także na roślinach takich jak: pierwiosnki, paprocie, hortensje, złocienie, róże, cisy, lilaki, żywotniki, bluszcz, begonia, azalie, cyklameny, winorośl, rododendrony .

Zwalczanie opuchlaków

Proces zwalczania tych szkodników nie jest wcale prosty . Wymaga sporo cierpliwości. Opuchlaki bardzo szybko się rozmnażają i występują jednocześnie w wielu fazach rozwoju . Chcąc je zlikwidować, musimy pozbyć się jednocześnie owadów, jak i larw . Istnieją różne sposoby zwalczania opuchlaków: mechaniczne, chemiczne i naturalne .

Mechaniczne zwalczanie polega na zbieraniu i niszczeniu. Trzeba jednak robić to nocą, ponieważ to właśnie wtedy opuszczają one swoje kryjówki . Sporą pomocą mogą być deski, które należy rozłożyć wokół rośliny . Opuchlaki w dzień będą szukać schronienia, a deski sprawią, że zaczną się pod nimi gromadzić . Ułatwi nam to ich zbieranie.

Możemy także je zwabić, ustawiając ciemne naczynia wypełnione cisem . Zwabi je i zabije ze względu na toksyczne właściwości. Szkodniki możemy zwalczać także podczas przesadzania, czy dzielenia roślin. Jeśli po poruszeniu gleby zauważymy w niej larwy i jaja, trzeba dokładnie ją oczyścić .

Powyższe sposoby nie są zawsze skuteczne, wtedy należy sięgnąć po inne środki .

Możemy także zastosować chemiczne usuwanie opuchlaków , stosując opryski i doglebowe środki chemiczne. Wśród preparatów dostępnych na rynku wyróżniamy: Fastac 100, Mospilan 20 SP, Pyrinex Extra 480 EC, Dursban 480 EC, Pyrifos Gold 480 EC, Owadofos Extra 480 EC, Jetban 480 EC, Golden Pyrifos 480 EC, Calypso, Apacz . Takie środki powinny być stosowane wieczorem, kiedy szkodniki zaczynają żerować.

Warto pamiętać, aby podłoże było odpowiednio wilgotne . Należy także co jakiś czas zmienić środki, ponieważ możliwe jest uodpornienie się opuchlaków .

Naturalna walka z opuchlakami to wykorzystywanie nicieni, które żyją na określonych owadach. Ich zastosowanie jest bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i roślin. Preparaty z nicieniami miesza się z wodą i rozprowadza w pobliżu bryły korzeniowej rośliny.

Nicienie szukają w glebie larw i wnikają w ich wnętrze, zakażając je bakteriami, co w efekcie prowadzi do śmierci . Do naturalnej walki można wykorzystać także napar, wywar lub gnojówkę z wrotyczu , a następnie podlewać lub opryskiwać nim rośliny.

Źródło: chwiladlaogrodu.pl

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy