Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Nasze babcie ją uwielbiały. Ma prozdrowotne właściwości
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 22.02.2024 08:41

Nasze babcie ją uwielbiały. Ma prozdrowotne właściwości

anginka
canva/RukiMedia

Tę roślinę szczególnie kochały i doceniały nasze babcie. Nie mogło jej zabraknąć na parapecie w salonie, czy w kuchni. Ma charakterystyczne liście i intensywnie pachnie, kiedy się ją dotknie.

Pelargonia pachnąca często nazywana jest anginką. Nasze babcie miały konkretny powód, żeby trzymać tę roślinę w domu. Ma niezwykłe właściwości.

Skąd pochodzi anginka?

Pelargonia pachnąca przywędrowała do nas z Afryki. Znana jest aż pod trzema nazwami. W Polsce przyjęła się jako anginka, ale czasem nazywana jest też geranium. W naturze występuje głównie na wschodzie i południu Afryki.

Anginka ma charakterystyczne liście, które pokrywają włoski. Bardzo intensywnie pachnie. Jej aromat przywodzi na myśl cytrusy. W warunkach domowych nie zawsze kwitnie, ale zdarzają się okazy, które wypuszczą kwiaty.

Kwiaty pelargonii pachnącej są drobne i mogą mieć różne odcienie. Nasze babcie szczególnie ceniły tę roślinę za jej niezwykłe właściwości. Na jakie dolegliwości możemy stosować geranium?

anginka
Canva / ThamKC, Getty Images

Właściwości lecznicze anginki

Pelargonia pachnąca zawiera sporo olejków eterycznych, które zbawiennie działają na niektóre dolegliwości. Roślina ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne, łagodzące ból, a także antybakteryjne.

Geranium nazywane jest anginką, ponieważ naturalne właściwości rośliny świetnie sprawdzają się w czasie walki właśnie z anginą. Aromat pelargonii pachnącej może też łagodzić stres. Należy jednak pamiętać, że geranium nie jest bezpieczne dla zwierzaków domowych. Może wywołać u kota utratę apetytu i podrażnienia skóry. Dla człowieka natomiast ma ona szereg pozytywnych właściwości. Jak dbać o roślinę?

Idealna roślina dla początkujących

Anginka nie ma dużych wymagań. Sprawdzi się idealnie dla osób, które dopiero zbierają swoją roślinną kolekcję w domu. Doniczkę z pelargonią pachnącą najlepiej postawić w zacienionym miejscu.

Geranium najlepiej rośnie w temperaturze od 16 stopni Celsjusza do 23 stopni Celsjusza. To oznacza, że roślina poradzi sobie w polskich domach również zimą. Koniecznie zainwestuj w anginkę, jeśli jeszcze nie masz jej w domu.

anginka
Canva / samuel howell, Getty Images

Zobacz także: