Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Pestycydy w jabłkach z Biedronki i Lidla. Różnice są gigantyczne
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 22.03.2024 12:08

Pestycydy w jabłkach z Biedronki i Lidla. Różnice są gigantyczne

jabłka
Fot. Marek BAZAK/East News

Fundacja Pro-Test przeprowadziła badania pod kątem pestycydów na jabłkach z Lidla i Biedronki. Do badań wybrano owoce z gatunku ligol. Jabłka z jednego dyskontu wypadły dużo gorzej. Ilość zawartych w nich pestycydów jest porażająca.

Jesteś team Lidl czy Biedronka? W ostatnim czasie trwa zaciekła walka między sklepami. Sprawdź, w którym z tych dwóch dyskontów znajdziesz jabłka lepszej jakości.

Wielki test jabłek z Lidla i Biedronki

To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dobrze, jeśli nasza dieta jest bogata w warzywa i owoce, które mają mnóstwo witamin. Jednak wiele produktów, które znajdziemy w sklepach, może zawierać pozostałości pestycydów. Jak to wygląda w przypadku jabłek?

Kochane przez Polaków owoce wzięła pod lupę Fundacja Pro-Test, która jest fundacją konsumencką. Sprawdzone zostały jabłka z Lidla i Biedronki pod kątem zawartości pestycydów. Badane były owoce pochodzące z Polski.

Do testów wybrano gatunek ligol. W owoce sprawdzono zawartość pod kątem aż 549 pestycydów. Okazuje się, że w jednym dyskoncie jabłka są dużo gorszej jakości. Jak myślisz, kto wygrał ten test? Lidl, a może Biedronka?

jabłka
Fot. Canva / mediaphotos, Getty Images Signature

Jabłka z Lidla, czy z Biedronki?

Fundacja Pro-Test zaznacza, że ich celem nie było zniechęcenie Polaków do spożywania jabłek. Dzięki testom możemy świadomie wybierać zdrowsze i wolne od szkodliwych substancji produkty. W teście znacznie gorzej wypadły jabłka z Lidla.

- W jabłkach z Lidla było ponad dwa razy więcej różnych pestycydów niż w jabłkach z Biedronki. Dodatkowo każdego z wykrytych związków chemicznych w jabłkach kupionych w Lidlu było więcej - czasem nawet wielokrotnie - niż tych samych pestycydów w jabłkach, które kupiliśmy w Biedronce - czytamy w raporcie fundacji.

Jak wyglądały testy? Przedstawiciele fundacji wybrali się do sklepów i kupili jabłka z Lidla i z Biedronki. Następnie zbadali je pod kątem pestycydów w laboratorium. W owocach z Lidla wykryto aż 9 różnych substancji. Natomiast w jabłkach z Biedronki było ich cztery. Gdzie kupować owoce wolne od pestycydów?

Gdzie kupimy jabłka wolne od pestycydów?

Zarówno w jabłkach z Lidla, jak i w owocach z Biedronki znaleziono pestycydy. Aktualnie trudno kupić owoce całkowicie wolne od środków do zwalczenia szkodników. Jakie więc mamy alternatywy?

Jedną z możliwości jest samodzielne hodowanie jabłek na działce lub w ogrodzie. Wtedy mamy całkowitą kontrolę nad uprawianymi owocami. Możemy też poszukać lokalnych producentów, którzy stosują ekologiczne rozwiązania.

Test przeprowadzony przez Fundację Pro-Test może pomóc nam wybierać produkty, które zawierają mniej szkodliwych substancji. Warto wziąć to pod uwagę i świadomie decydować się na owoce, które zawierają mniejszą ilość pestycydów.

jabłka
Fot. Canva / fstop123, Getty Images Signature 

Stanowisko Lidl Polska

Naszą podstawową misją, na której budujemy działalność operacyjną, jest zapewnianie klientom produktów wysokiej jakości, w niskiej, lidlowej cenie, wyprodukowanych w sposób zrównoważony. Zdrowie konsumentów i bezpieczeństwo produktów to dla nas kwestia priorytetowa. 

Rocznie przeprowadzamy ponad ok. 9 500 badań jakościowych produktów spożywczych w niezależnych, akredytowanych laboratoriach badawczych. Jakość produktów kontrolujemy na każdym etapie łańcucha dostaw. Współpracujemy tylko z zaufanymi dostawcami, którzy spełniają nasze wymagania jakościowe – wymagamy certyfikatów jakościowych, potwierdzających wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów – takich jak IFS na poziomie wyższym czy Global GAP. 

Prowadzimy pełną identyfikowalność łańcucha dostaw. W każdym pojedynczym badaniu analizujemy minimalnie 730 pestycydów, a w 2023 roku dla samych jabłek przeprowadziliśmy dobrowolnie ok. 870 badań. Poza tym od 2 lat prowadzimy monitoring ok. 200 substancji strategicznych.

Ze wszystkich ok. 870 badań jabłek przeprowadzonych dobrowolnie przez firmę Lidl w 2023 roku w przypadku
92% zawartość pestycydów nie przekraczała nawet 1/3 dopuszczalnych limitów prawnych, a 99,31% było zgodnych z limitami prawnymi. 

Jesteśmy także w stałym kontakcie z naszymi dostawcami asortymentu świeżych owoców i warzyw – naszym wspólnym celem jest ciągłe doskonalenia jakości oferowanych przez nas produktów. Otrzymane wyniki badań analizujemy wewnątrz firmy, jak również z naszymi dostawcami i wskazujemy sobie ambitne cele na kolejny sezon, niejednokrotnie przewyższające standardy na rynku.

W Lidl Polska zawsze postępujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a niekiedy przyjęte przez naszą firmę wewnętrzne wytyczne są jeszcze bardziej wymagające niż przepisy UE, np. w odniesieniu do kategorii owoców i warzyw, dopuszczamy pozostałości substancji czynnych w wysokości maksymalnie jednej trzeciej poziomu ustalonego przez UE –
czyli o 2/3 mniej pozostałości pestycydów będzie w produktach Lidl Polska niż dopuszcza UE.

Wspólnie z naszymi dostawcami i producentami świeżych warzyw i owoców wypracowaliśmy ustalenia docelowe: zakładają one zrównoważoną redukcję stosowania środków ochrony roślin. W tym celu Lidl Polska opracował politykę zakupową dot. zrównoważonego zaopatrywania w świeże warzywa i owoce (Stanowisko dotyczące zrównoważonego zaopatrywania w świeże warzywa i owoce Lidl Polska - Gazetka Lidla), która jako pierwsza została wdrożona na polskim rynku. Polityka ta zakłada zawartości poziomów pozostałości pestycydów na maksymalnym poziomie 1/3 dopuszczalnych limitów prawnych. Dodatkowo maksymalnie akceptujemy zawartość 5 pozostałości pestycydów, gdzie prawnie liczba ta nie jest w ogóle limitowana.

Nawiązując do wspomnianych badań jabłek, chcielibyśmy podkreślić, że wszystkie wykryte poziomy pozostałości pestycydów mieszczą się w limitach prawnych, a nawet nie przekraczają 1/3 dopuszczalnych limitów prawnych regulowanych przez Rozporządzenie (WE) NR 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady ws. najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni.

Zobacz także: