Botaniczna definicja owocu określa go jako posiadający nasiona organ, powstający z zalążni słupka. Jego rolą jest ochrona nasion i ich późniejsze rozsianie. Współczesna nauka wyróżnia jednak również owoce pozorne, czyli organy rośliny posiadające wszystkie cechy owocu, jednak niepowstające z zalążni słupka – przykład może stanowić truskawka.
Rozmaite owoce rozpowszechnione są niemalże na całym świecie, a ich różnorodność zależna jest od klimatu na jakim występują. Jedynym kontynentem na którym owoców nie uświadczymy jest Antarktyda.
Owoce znajdują swoje zastosowanie w sztuce kulinarnej i lecznictwie, ale niektóre z nich wykorzystywane są do produkcji naczyń, ozdób czy instrumentów – chodzi tu przede wszystkim o takie owoce jak tykwa czy kokos. Z innych owoców (na przykład figi barwierskiej) produkuje się barwniki.
W sensie biologicznym owoc to jadalna część rośliny powstała z kwiatów i posiadająca nasiona. Warzywem zaś są pozostałe jej części, takie, jak łodyga, liście czy korzeń. Niemniej, jest to definicja wyłącznie biologiczna, która niekoniecznie znajduje zastosowanie w życiu codziennym – najlepszym tego przykładem jest pomidor, który tak naprawdę jest owocem, choć popularnie określany jest jako warzywo.
Przyjąć zatem można, że choć biologia jest istotna dla zaklasyfikowania owocu lub warzywa do danej grupy, to jednak ogromną rolę w tym zakresie odgrywa kulinarne zastosowanie rośliny i nazewnictwo wynikające z tradycji.
Wbrew pozorom biologiczny podział owoców jest dość skomplikowany, a nauka wyróżnia kilka metod podług których można je klasyfikować. Do dwóch z nich należy klasyfikacja Winklera oraz klasyfikacja Lewina. Pierwsza z nich uwzględnia anatomię kwiatów z których owoce powstają, natomiast druga stara się zasugerować kierunki ewolucji przez jakie przeszły rośliny.
Dużo częściej będziemy się jednak mogli spotkać z klasyfikacją uzależnioną od morfologii owocu, a więc sposobu jego powstania. Istnieją owoce pojedyncze, zbiorowe, oraz złożone (owocostan). Do ostatniej grupy należy między innymi ananas czy figa. Owoce pojedyncze dzielą się jeszcze na owoce suche i soczyste, przy czym wśród suchych wyróżnić możemy także pękające i niepękające.
Można by zaryzykować stwierdzenie, że wyłącznie owoce trujące nie są zdrowe. Niemniej, istnieje kilka rodzajów owoców, które w międzynarodowej sztuce kulinarnej uzyskały wręcz status kultowych pod względem swoich właściwości odżywczych – w tym zasobności witamin. Wymienić w tej mierze warto takie owoce jak truskawki, porzeczki, cytryny, grejpfruty, awokado, kiwi czy banany.
Pokaż więcej
Zawsze fascynowała mnie sztuka tworzenia domowych przetworów z naturalnych składników. Ostatnio, podczas spaceru po malowniczych polskich łąkach, natrafiłem na krzewy dzikiej róży pełne soczystych owoców. Pomyślałem wtedy: dlaczego by nie przygotować domowych przetworów z róży?
Zbieranie plonów to najbardziej wyczekiwany moment dla każdego ogrodnika. To czas, kiedy możemy cieszyć się owocami naszej ciężkiej pracy i poświęcenia. Aby ten proces był jak najbardziej efektywny i przyjemny, niezbędne są odpowiednie narzędzia. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, jednak warto zwrócić uwagę na te, które łączą innowacyjność, ergonomię i wytrzymałość. Fiskars, znana marka z wieloletnim doświadczeniem, oferuje szeroką gamę narzędzi ogrodniczych, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.Zastanawiasz się, jakie akcesoria powinny znaleźć się w arsenale każdego ogrodnika? W tym artykule przedstawimy najważniejsze z nich, prezentując innowacyjne rozwiązania oferowane przez Fiskars.
Już niedługo będziemy zbierać truskawki z naszych ogrodów. Chociaż sezon na nie jest w pełni, sam zaczynam zastanawiać się, co zrobię z moimi krzaczkami po sezonie.Wiecie co, praktyka nauczyła mnie, że o piękne truskawki należy zadbać już pod koniec owocowania tegorocznych upraw. Pielęgnacja truskawek po zbiorach to klucz do wspaniałych przyszłorocznych plonów.
Sezon na czereśnie w pełni. Nic w tym dziwnego, że na stragany ruszyły istne tłumy. To definitywnie towar deficytowy, za który wielu z nas potrafi zapłacić każde pieniądze.Szkoda, że tak wiele tego pysznego owocu stanowią pestki… Na szczęście znaleźliśmy sposób na to, jak je wykorzystać. Jeśli do tej pory je wyrzucaliście, popełnialiście błąd.
Owoce sezonowe cieszą się ogromną popularnością nie tylko w sklepach czy na straganach, chociaż trzeba przyznać, że ich wygórowana cena nie jest tutaj bezzasadna.Wielu z nas stara się jak może, aby tymi letnimi dobrociami cieszyć się jak najdłużej i to w jak największej ilości. Czy jednak wiecie, co należy zrobić, aby krzaczki Waszych malin wprost uginały się od owoców? To prostsze niż myślicie.
Zaczyna się sezon na przepyszne owoce jagodowe, w tym porzeczki. Te słodkie kuleczki najlepiej smakują na świeżo, ale przy obfitych plonach warto sprytnie zagospodarować nadmiar owoców.Przetwory to nie jedyny sposób na przechowanie porzeczek do kolejnego sezonu. Jeśli chcemy cieszyć się owocami w niezmienionej formie przez dłuższy okres, możemy je zamrozić. Jak prawidłowo to zrobić?
Drzewka owocowe to obok kwiatów i warzyw najchętniej uprawiane w naszych ogrodach rośliny. Dają cień, osłaniając działkę przed nadmiarem światła słonecznego, a przede wszystkim rodzą pyszne, świeże owoce.Do jednych z najpopularniejszych drzewek owocowych w naszych ogrodach należą czereśnie. Te słodkie, czerwone kuleczki są jednymi z najbardziej lubianych polskich, letnich owoców. Oto co zrobić, aby z roku na rok było ich na drzewie coraz więcej.
Jak często widzicie osoby, które handlują przy drodze jagodami? Im bliżej lasu, tym zbieraczy zauważymy więcej. Czy jednak wiedzieliście, że kupując od nich jagody, możecie w prosty sposób zostać oszukani?Miłośnik zbiorów, leśnik z województwa dolnośląskiego ujawnił, jak bardzo przydrożni handlarze oszukują na słoikach. Niewiarygodne, jak wiele osób daje się na to nabrać.
Sezon na wiśnie w pełni. Wiele osób już teraz zastanawia się nad robieniem zapasów i przetworów. Zdecydowanie jednak najwięcej klientów zainteresowanych jest zakupem wiśni w celu ich konsumpcji.Zastanawialiście się kiedyś jednak, ile tak naprawdę z masy wiśni wyrzucacie w postaci ogonków, czy pestek? Spokojnie nie każemy wam ich połykać, ale ich przetworzenie daje ciekawe efekty.
Sad pełen jabłoni to marzenie wielu. Niepowtarzalny klimat, przepięknie kwitnące drzewa i naturalne, aromatyczne jabłka – czas jakby na chwilę stanął w miejscu.Aby jednak cieszyć się tym ikonicznym widokiem, o jabłonie należy odpowiednio zadbać. Kluczowy zabieg przypada już na czerwiec. Czy wiecie co zrobić, aby zbierane jabłka przeliczać na koszyki?
Sprzedaż tegorocznych truskawek powoli dobiega końca. Niesprzyjające warunki pogodowe sprawiły, że owoców było wyjątkowo mało, a sezon krótki. Problemy z owocami można zauważyć w sklepach.Tak wygląda sprzedaż truskawek. Pracownica sklepu skomentowała zachowanie klientów w gorzkich słowach. Wybuchła burza w Internecie.
Już za chwilę będziemy cieszyć się smakiem jagód i innych owoców prosto z lasu. Pamiętajmy jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności. Na owocach leśnych, a zwłaszcza jagodach mogą znajdować się larwy tasiemca.Zakażenie pasożytem ma poważne konsekwencje. Larwy mogą być uśpione w naszym ciele przez wiele lat. Gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby, często jest już za późno.
Jeśli lubicie łamigłówki i iluzje optyczne, to poniższy artykuł z pewnością Wam się spodoba. Nawiązując do zdjęcia wyróżniającego, ile arbuzów widzisz na obrazku?Możecie być zdziwieni, jak różne odpowiedzi pojawią się pod poniższym postem w komentarzach. Tymczasem odpowiedź jest tylko jedna. Czy znacie właściwą?
Śliwy to bardzo podatne na ataki insektów i grzybów drzewa. Niezależnie od tego, czy kupujecie śliwki bezpośrednio od sadowników, w sklepie, czy zbieracie je z własnych upraw, na pewno na kilogram znajdziecie chociaż kilka „robaczywek”.Czy to oznacza, że chemia nie działa? Ależ skąd. Działa, ale nie tak dobrze, jak domowy oprysk. Dzięki niemu nie tylko zminimalizujecie ilość robaczywych śliwek, ale nadacie im smak, jaki kojarzycie z dzieciństwa z sadu waszych dziadków.
Szkodniki to utrapienie nie tylko ogrodników, ale też sadowników, którzy czekają na obfite zbiory dorodnych owoców. Niestety, zdarza się, że plony są niewielkie, a owoce robaczywe. Można jednak łatwo temu zapobiec.Drzewka owocowe są miejscem żerowania różnych gatunków owadów. Na wszystkie szkodniki zadziałają proste, domowe sposoby, dzięki którym zniechęcimy uciążliwe insekty do żerowania w naszym sadzie.
Chętnie uprawiamy w swoich ogrodach owoce, takie jak jabłka, gruszki, porzeczki i maliny. Nic jednak nie zastąpi smaku wczesnego lata - soczystych czereśni. Co zrobić, aby obficie obrodziły i były zdrowe?Cieszymy się, kiedy na naszych drzewkach owocowych pojawiają się pierwsze kwiaty, które wkrótce przekształcają się w owoce. Rozczarowanie pojawia się w momencie, gdy po zerwaniu czereśnie okazuję się robaczywe. Jak temu zapobiec?
Sezon na owoce jagodowe trwa w najlepsze. Niektóre owoce, takie jak np. truskawki, pojawiły się już w ogrodach i na straganach, na inne - np. na borówki - trzeba jeszcze poczekać. To jednak dobry czas na stymulację krzewów do obfitego owocowania.Obecnie wiele gatunków borówki jest w pełni kwitnienia. W tym czasie warto zastosować jeden prosty trik, by w sezonie zebrać pełne kosze słodkich owoców.
Jagoda kamczacka to ostatni hit wśród ogrodników. Smakuje wyśmienicie i jest istną witaminową bombą, przewyższając pod tym względem nawet uwielbianą przez Polaków borówkę amerykańską.Od borówki różni się jeszcze jedną ważną kwestią - jest o wiele prostsza w uprawie i szybciej od niej dojrzewa. Nic więc dziwnego, że jagoda kamczacka szturmem podbija kolejne ogrody. Co warto wiedzieć o jej uprawie?
Borówka amerykańska na dobre zagościła nie tylko na naszych talerza, jako dodatek do wielu potraw i deserów, ale także w naszych ogródkach. Chętnie uprawiamy te owoce ze względu na ich słodki smak i bogactwo witamin.Borówka amerykańska potrafi być jednak nieco kapryśna w uprawie, dlatego warto poznać kilka złotych rad, dzięki którym w sezonie uzyskamy wiele dorodnych owoców.
Chociaż kochamy truskawki, porzeczki i inne polskie owoce jagodowe, to co jakiś czas pojawia się moda na inne soczyste smakołyki, które goszczą nie tylko na naszych stołach, ale trafiają także do ogrodów.Jakiś czas temu modna stała się borówka amerykańska, którą cenimy ze względu na słodki smak i niezbyt skomplikowaną uprawę. Jak się jedna okazuje, istnieje owoc jeszcze zdrowszy i łatwiejszy w uprawie, a jest nim świdośliwa.
Moda na ekologiczne owoce i warzywa nie ustaje. Chętnie robimy zakupy na lokalnych ryneczkach i uprawiamy rośliny samodzielnie we własnych ogródkach, a nawet na balkonach.Jeśli jednak chcemy cieszyć się plonami prosto z krzaczka, a nie posiadamy własnej uprawy, nic straconego. Ostatnio niezwykle popularne stały się bowiem samozbiory. Polacy chętnie zbierają w ten sposób truskawki, na które właśnie trwa sezon.
Któż z nas nie chciałby, aby w naszym mieszkaniu zawsze pięknie pachniało? Utożsamianie pachnącego domu z chemicznymi odświeżaczami powietrza jak się okazuje, jest sporym błędem. Mało tego – nie potrzebujecie nawet świec zapachowych.Istnieje prosty sposób na przygotowanie domowego odświeżacza powietrza, który zapachem przebija nawet najdroższe sklepowe odpowiedniki. Dzięki temu patentowi wasz dom będzie pachniał jak rezydencja prawdziwego arystokraty.
Borówka amerykańska szturmem podbiła nasze serca i podniebienia. Polacy pokochali te owoce za ich słodki smak. Coraz więcej z nas decyduje się na samodzielną uprawę borówek.Kilka zabiegów wystarczy, by krzaczki tych owoców zadomowiły się w naszych ogródkach i obficie obrodziły w sezonie. Wystarczy tylko zastosować odpowiedni nawóz. Co pobudzi wzrost borówek?
Nadszedł moment, na który wielu z nas czeka przez cały rok. Na straganach zaczynają pojawiać się pierwsze polskie truskawki. Czy jednak wiemy, jak je odróżnić od zagranicznych?Nie dajmy się nabrać na nieuczciwe praktyki niektórych sprzedawców i sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, by odróżnić rodzime owoce od greckich czy hiszpańskich.
Jagody są w Polsce doskonale znane i lubiane. Chyba nic nie przebije domowych pierogów z jagodami! Nic dziwnego, że chętnie te owoce zbieramy i uprawiamy. Jest jednak odmiana jagody, którą szczególnie warto się zainteresować.Jagoda kamczacka, bo o niej mowa, to prawdziwa bomba witaminowa. Pysznie smakuje i łatwo się ją uprawia, o ile zadbamy o odpowiednią pielęgnację krzaczków i… dobre towarzystwo dla roślin.
Każdy z nas chciałby spożywać wysokojakościowe produkty spożywcze. Niestety, w XXI wieku nie jest to tak proste, jak nam się wydaje.Wielu producentów decyduje się na stosowanie szkodliwej chemii w jedzeniu oraz specjalistycznych preparatów do nawożenia roślin, byleby tylko wyprodukować więcej towarów. Szczególnie widać to po owocach. Czy wiecie, jak odróżnić truskawki pryskane od tych ekologicznych?
Polacy kochają owoce, nie ma co do tego wątpliwości. Chętnie jemy je na surowo, dodajemy do deserów, wypieków, a nawet sałatek, przerabiamy na konfitury, nalewki i inne przetwory.Jak się jednak okazuje, poza malinami, truskawkami czy jabłkami, w Polsce mamy również inne, niezwykle zdrowe i pyszne, ale mało znane owoce, którymi warto się zainteresować.
Maliny i borówki to jedne z ukochanych owoców Polaków. Chętnie wykorzystujemy je w kuchni, zajadając się nimi na surowo, dodając do deserów i wypieków lub przyrządzając z nich przetwory - słodkie konfitury i musy.Maliny i borówki cenimy jednak nie tylko ze względu na wspaniały smak i bogactwo witamin, ale także z uwagi na łatwość ich uprawy. Żeby latem cieszyć się pełnymi koszami owoców, warto zastosować dwa sprawdzone triki.