Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Piaskownica dla dziecka w ogrodzie – jaka będzie odpowiednia?
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 20.11.2020 01:00

Piaskownica dla dziecka w ogrodzie – jaka będzie odpowiednia?

Piaskownica
unsplash.com/Markus Spiske (CC0 Domena publiczna)

Piaskownice dostępne na rynku różnią się kształtem, wielkością i materiałem wykonania. Każda wymaga specjalnego ustawienia, czyszczenia i konserwacji. Instalacja musi być wykonana w przemyślany sposób – musi być funkcjonalna, łatwo dostępna i zapewnić dzieciom rozrywkę na długi czas.

Gdzie umiejscowić piaskownicę?

Bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze, dlatego ustawmy piaskownicę tak, aby była dobrze widoczna z okna kuchni czy salonu. Pamiętajmy o odpowiednim oddaleniu od furtki i bramy wjazdowej oraz oczka wodnego. Warto też wybrać miejsce, które nie jest mocno nasłonecznione, a jednocześnie nie jest całkowicie zacienione. Dobrą osłonę zapewniają rośliny iglaste, natomiast bliskość drzew zrzucających liście jest niewskazana, gdyż jesienią piaskownica będzie silnie narażona na zabrudzenia i zasypanie liśćmi. Jeśli piaskownica jest wbudowana w zestaw, np. łączy się z domkiem lub wieżyczką, problem zacienienia jest rozwiązany.

Rozmiar i materiał piaskownicy

Piaskownice występują w różnych rozmiarach, zależnych od wieku i ilości dzieci, które będą się w niej bawić. Najmniejsze są odpowiednie dla maluchów, z reguły 2-4-latków. Starsze dzieci potrzebują większej przestrzeni, zadbajmy więc o wymiary co najmniej 120x120 cm. 150x150 cm sprawdzą się dla większej gromady i zapewnią dużo miejsca na budowanie spektakularnych babek. Wysokość piaskownicy, która zapobiegnie wysypywaniu się piasku, to 20 cm. Pod piaskiem warto zastosować agrowłókninę, dzięki której konstrukcja nie zarośnie chwastami.

Najczęściej używanym materiałem jest drewno i tworzywo sztuczne. Plastikowe piaskownice świetnie sprawdzą się w przypadku najmłodszych. Dzięki różnorodności form mogą mieć postać zwierzątka czy samochodziku. Jest to jednak materiał, który jest mniej wytrzymały i szybko nagrzewający się. Bardziej praktyczne są więc piaskownice drewniane. Dobrze wpasowują się w otoczenie i ładnie się z nim komponują. Cechuje je odporność na zniszczenia, czynniki atmosferyczne i wytrzymałość. Jeśli będziemy odpowiednio je konserwować i impregnować, posłużą nam na dłużej. Występują zwykle w prostych, kwadratowych bądź prostokątnych kształtach, natomiast można zdecydować się także na bardziej wymyślne kształty (np. łódki). Do produkcji piaskownic wykorzystywane jest drewno świerkowe, sosnowe i modrzewiowe.

Pamiętajmy o odpowiedniej konserwacji i systematycznej wymianie piasku. Plastikowe konstrukcje, jeśli skończył się sezon, wyczyśćmy i przenieśmy do pomieszczenia. Drewniane potraktujmy co 2-3 lata impregnatem lub olejem.

Źródło: muratordom.pl