DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Pielęgnacja roślin doniczkowych - najczęstsze błędy
unsplash.com/Liana Mikah (CC0 Domena publiczna)

Pielęgnacja roślin doniczkowych - najczęstsze błędy

20 listopada 2020
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Bardzo często przyczyną niszczenia naszych kwiatów jest występowanie u nich choroby lub żerującego szkodnika . Jeśli jednak powodem nie są powyższe czynniki, zastanówmy się, czy to my nie popełniamy błędów w uprawie.

Możemy np. nadmiernie przykładać wagę do ich opieki, co bywa bardziej szkodliwe niż niewielkie zaniedbania . Sprawdź, jak uniknąć błędów i sprawić, aby nasze rośliny rozwijały się prawidłowo.

Podstawowe błędy przy pielęgnacji roślin doniczkowych

Zalanie i przesuszenie podłoża to dla większości roślin duży problem w rozwoju . Zdecydowana większość potrzebuje stale lekko wilgotnego podłoża (ale nie nazbyt mokrego, gdyż wtedy gorzenie mogą szybko zgnić).

Część roślin potrzebuje także dłuższej przerwy pomiędzy jednym a kolejnym podlewaniem . Są to storczyki i sukulenty, które czują się najlepiej, gdy podłoże podeschnie i dostanie się do niego tlen. Z kolei u roślin wrażliwych na nadmierne przesuszenie podłoża może dojść do opadnięcia liści i kwiatów.

Rośliny muszą mieć też dostateczny dostęp do światła. Jesień i zima są okresami, w których musimy szczególnie o to zadbać – ustawmy więc nasze doniczki przy oknie, ale nie w zbyt dużym zagęszczeniu, aby nie zacieniały się wzajemnie . Możliwe jest też doświetlenie roślin specjalnymi lampami dostępnymi w marketach budowlanych.

Częstym błędem jest ustawianie kwiatów w zbyt gorącym i jasnych dla nich miejscu, co sprawia, że ich liście brązowieją . Zadbajmy o to, żeby latem odsunąć rośliny od szyby albo ustawić je za firanką. Dobrym pomysłem jest zakup kalki rysunkowej, która po przyklejeniu na szybę przyćmiewa ostre promienie.

Inne popularne grzechy w pielęgnacji kwiatów

W okresie jesienno-zimowym, wilgotność powietrza spada do 30-40% , co jest spowodowane grzaniem kaloryferów. To dla roślin tj. paprocie, storczyki czy fitonie zdecydowanie zbyt niska wilgotność. Jeśli posiadamy rośliny pochodzące z tropikalnych lasów deszczowych, rozważmy zakup nawilżaczy i zraszajmy liście wodą.

Hodując w domu pnącza, np. bluszcz czy filodendron, pamiętajmy o skracaniu im pędów. Zajmijmy się tym wiosną, by pozbyć się wszelkich wyciągniętych i bladych części roślin.

Korzenie w naszych roślinach mogą ulec zniszczeniu, jeśli stosujemy zbyt duże dawki nawozu, który prowadzi do zbytniego zasolenia ziemi w doniczce. Starajmy się więc nawozić glebę dopiero po uprzednim jej podlaniu.

Źródło: ladnydom.pl

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy