Plaga komarów w Szczecinie. Mieszkańcy są bezsilni, nie pomaga nawet odkomarzanie
Dramatyczne wieści docierają do nas ze Szczecina. Tamtejsze rejony zostały dosłownie zdominowane przez komary. Mimo że sezon wakacyjny sprzyja żerowaniu tego typu insektów, mówimy tutaj o prawdziwej pladze.
Mieszkańcy Szczecina z utęsknieniem czekają na zimę. Przedłużające się lato jest dla nich koszmarem. Chmary krwiożerczych owadów odstrasza nie tylko mieszkańców, ale również turystów. Czy miasto poradzi sobie z plagą komarów?
Skąd wzięła się plaga komarów w Szczecinie?
Plaga komarów w Szczecinie to jakiś obłęd. Owady atakują zarówno w dzień, jak i w nocy. Trudno wytępić je nawet z biur, czy placówek administracji publicznej. Mieszkańcy są załamani, jak przyznają, w takich warunkach nie da się żyć.
Skąd właściwie wzięła się plaga komarów w Szczecinie? Czy miasto zapomniało o podstawowych środkach zaradczych? Okazuje się, że nie. Przedłużające się lato stwarza idealne warunki do rozmnażania się komarów.
Jak podaje Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie, co roku przeprowadzają oni dwukrotnie odkomarzanie w czerwcu oraz pod koniec wakacji. Działaniami objętych jest pod 90 hektarów parków, zbiorników wodnych i cmentarzy.
Plaga komarów w Szczecinie – jak reagują mieszkańcy?
Wydaje się, że mimo działań miasta, plaga komarów w Szczecinie nie ustępuje. Mieszkańcy skarżą się, że każdy wyjście z domu jest koszmarem. Tak o aktualnej sytuacji wypowiada się mieszkanka Szczecina:
– To plaga. W niedzielę próbowałam na cmentarzu uprzątnąć grób męża. Nie dało się. Zanim doszłam do kwatery, byłam już cała pogryziona. A kiedy ruszyłam rosnącą przy grobie tuję, znalazłam się celem ataku milionów owadów. Dosłownie milionów. Uciekłam. – podaje kobieta w wywiadzie dla portalu gs24.pl.
Mimo to miasto deklaruje, że robi co w ich mocy, aby przeciwdziałać pladze komarów w Szczecinie:
– Zaplanowaliśmy odkomarzanie na weekend, ale z powodu niesprzyjającej pogody pierwsze zamgławianie odbyło się dopiero w poniedziałek — podaje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.
Plaga komarów w Szczecinie – czy mamy do czynienia z anomalią?
Entomolog prof. Stanisław Ignatowicz podkreśla, że tegoroczne lato stwarza idealne warunki do rozwoju komarów:
– W ciągu roku są dwa lęgi komarów, wiosenny i letni [...] Ten drugi zależy od liczby opadów. W tym roku koniec lata jest wilgotny, a to oznacza luksusowe warunki dla rozrodu komarów. Wystarczy kałuża, by po 2-3 tygodniach wylęgło się nowe pokolenie tych owadów – podaje prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w wywiadzie dla portalu gs24.pl.
Władze miasta zalecają zaopatrywanie się w specjalistyczne środki przeciw komarom w aptekach. Po rozpyleniu ich mieszkańcy powinni odstraszyć komary od swoich domów i mieszkań. Miejmy nadzieje, że sytuacja ta zostanie szybko opanowana.
Szukacie sposobu na komary? Postaw je przy łóżku lub przetrzyj ramy okienne tymi produktami. Owady masz z głowy na długi czas.