Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Plaga oszustw „na bankomat”. Możesz stracić całą wypłatę w kilka chwil
Kamil Świętek
Kamil Świętek 08.09.2023 16:23

Plaga oszustw „na bankomat”. Możesz stracić całą wypłatę w kilka chwil

Oszustwo na bankomat
Shutterstock/Anastasija Vujic

Któż z nas nie robi transakcji kartą. Operacje bezgotówkowe są uważane za łatwe i stosunkowo bezpieczne, ale czy tak jest w istocie? Jak pokazuje samo życie, okazuje się, że niekoniecznie. Niebezpieczne może być również wypłacanie środków w bankomacie.

Oszustwo na bankomat staje się coraz bardziej popularne. Podczas tak zwanego Cash Trapping wiele osób nie wie, jak należy się zachować. Pamiętajcie o środkach ostrożności. Jeśli dokładnie obejrzycie bankomat przed jego użyciem, możecie uniknąć przykrych konsekwencji oszustwa.

Czym jest oszustwo na bankomat?

Oszustwo na bankomat to tak zwany Cash Trapping. Metoda ta polega na mechanicznym zmodyfikowaniu bankomatu w taki sposób, aby wypłacane i wpłacane pieniądze nie dostały się do bankomatu, czy do odbiorcy, a zostały zatrzymane w urządzeniu.

Oszustwo na bankomat zakłada, że użytkownik dostanie informację, że nie może wyciągnąć środków z bankomatu, ponieważ zabrakło w nim pieniędzy. Jednakże dla systemu bankowego, wypłata przebiegła pomyślnie.

Jeśli spojrzycie wówczas na konto bankowe, zauważycie, że środki z Waszego konta są uznane za wypłacone z bankomatu, chociaż fizycznie ich nie odebraliście. Gdzie znalazły się pieniądze? W skrytce zamontowanej przez oszustów.

Oszustwo na bankomat.jpg
Canva/DAPA Images

Oszustwo na bankomat – jak się przed nim ustrzec

Poniższy film nieco obrazuje, czym jest oszustwo na bankomat. Jak możecie zauważyć, przestępcy są niezwykle przebiegli. Metoda ta nie jest jednak nowa. Niegdyś była bardzo popularna szczególnie w krajach wysokorozwiniętych.

Jeśli przydarzy Wam się taka sytuacja, pod żadnym pozorem nie odchodźcie od bankomatu. Złodziej z pewnością podejdzie wówczas i odbierze sobie Wasze pieniądze. Stojąc przy bankomacie, zadzwońcie na infolinię banku i poinformujcie konsultanta o zaistniałej sytuacji.

Najlepiej jednak przed wypłaceniem środków dokładnie zbadać bankomat. Wystarczy poruszać listwą zamykającą otwór, z którego wychodzą pieniądze. Jeśli bankomat był modyfikowany, listwa ta będzie luźna, a może nawet ulec przesunięciu. Tymczasem powinna ona być solidnie przykręcona.

Oszustwo na bankomat, a zawiadomienie policji

Jeśli dotknie Was oszustwo na bankomat, pierwsze, o czym należy pomyśleć, to skontaktowanie się z bankiem. Dopiero po tej czynności możecie złożyć skargę na policję. Pamiętajcie, że w działaniu liczy się czas. Im szybciej złożycie skargę, tym większa szansa na odzyskanie pieniędzy.

Drodzy Czytelnicy, mamy nadzieje, że będziecie uważnie sprawdzać każdy bankomat i wpłatomat przed wpłaceniem, czy wypłaceniem z niego jakichkolwiek środków. Tylko środki ostrożności mogą ochronić nas przed katastrofalnym w skutkach oszustwem na bankomat.

Najlepiej większe kwoty zawsze wypłacać w placówkach banku albo bankomatach zlokalizowanych w placówkach banku za zamkniętymi drzwiami. Tylko takie działanie może dać Wam pewność, że urządzenie, z którego korzystacie działa poprawnie.

Oszustwo na bankomat, uważaj.jpg
Canva/Peggy_Marco, pixabay