DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Platan – parkowe drzewo w Twoim ogrodzie
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/j_Alicja_

Platan – parkowe drzewo w Twoim ogrodzie

18 maja 2021
Autor tekstu: Weronika Dadok

Platan – pochodzenie i charakterystyka

Najpowszechniej występujący jako roślina ozdobna platan klonolistny to drzewo należące do rodziny platanowatych, będące mieszanką gatunkową platana wschodniego (z Europy południowo-wschodniej) i zachodniego (z Ameryki Północnej). Spotkamy go w całej Europie, prócz krajów skandynawskich.Platan wyróżnia się niezwykle rozłożystą koroną i wysokością do 35 m. Również jego szarawy pień potrafi osiągać imponujące rozmiary – platan Olbrzym rosnący w Chojnie na Pomorzu Zachodnim mierzy w obwodzie 1066 cm. Dendrolodzy szacują, że okaz ten liczy ponad 300 lat.Liście platana osiągają 25 cm długości i przypominają kształtem liście klonu. Kwiaty są niewielkie, zwisające na długich szypułkach, a owoce – włochate orzeszki – są zebrane w owocostany.

Wśród popularnych odmian platana klonolistnego znajdziemy:

Platan kulisty – niewielkie drzewko osiągające maksymalnie 10 m wysokości. Jego zielona, kulista korona osiąga średnicę 6 m i daje się bez problemu formować. To idealne rozwiązanie do małych ogrodów.Platan Tremonia – wysokie na ok. 15 m drzewo o piramidalnej koronie do 8 m średnicy. Charakteryzuje się dekoracyjnymi, kulistymi owocami na długich szypułkach. Najlepiej sprawdzi się w dużych ogrodach.Platan Suttneri – rzadka odmiana o oryginalnych liściach pokrytych białymi lub żółtymi cętkami. Jest to drzewo muskularne i duże, osiąga wysokość do 20 m, dlatego nadaje się do dużych przestrzeni.

Platan – wymagania uprawowe

Platan jest rośliną o dość dużych wymaganiach. Przede wszystkim nie lubi towarzystwa innych drzew, powinien być więc sadzony jako soliter, samotnie.Gleba pod uprawę platana powinna być żyzna, piaszczysto-gliniasta, stale wilgotna, natomiast stanowisko słoneczne i osłonięte przed wiatrem.Możesz posadzić platan w pobliżu zbiornika wodnego, np. stawu, aby zapewnić platanowi dostęp do wody i składników odżywczych.Nie może to być jednak stanowisko podmokłe, czy okresowo zalewane, ponieważ platan nie toleruje zbyt dużej wilgoci.Powodem, dla którego rzadko spotykamy platany w polskich ogrodach jest fakt, że młode drzewka nie są odporne na zimowy mróz, a nawet przymrozki wiosenne. Wyjściem z tej sytuacji jest stosowanie osłon z włókniny lub zasadzenie już kilkuletniego drzewa o zwiększonej odporności.Ważne w przypadku platanów jest regularne podlewanie, ponieważ młode drzewa nie mogą być przesuszane – podlewaj je zwłaszcza w okresie suszy.

Na co może zachorować platan?

Najgroźniejszą i najbardziej wyniszczającą jest choroba zwana antraknozą platana. Jest to choroba grzybowa, powodująca osłabienie wzrostu drzew i ich oszpecenie.Zainfekowany platan ma zielonożółte przebarwienia liści, które z czasem ciemnieją i obumierają, a porażone w ten sposób liście opadają. Choroba może zaatakować również pędy, zniekształcając je i również doprowadzając do obumarcia.Jeśli platan w Twoim ogrodzie został dotknięty tą chorobą, zgrab i spal wszystkie opadłe liście oraz wytnij porażone pędy. Usuń i zniszcz również te liście, które nie zdążyły opaść, ale noszą na sobie ślady porażenia. Zainfekowane w ten sposób drzewo może być bardziej podatne na ataki innych grzybów i szkodników. Wśród nich często występujące są np.:Mszyce – osłabiające rośliny, przenoszące choroby wirusowe, sprzyjające zakażeniom grzybowym;Mączniak prawdziwy – zahamowujący wzrost platana, osłabiający go i w konsekwencji doprowadzający do obumarcia drzewa.Przędziorki – wysysające z rośliny soki, co nie tylko szpeci je, ale również może doprowadzić do obumarcia.Plamistość liści – choroba mniej niebezpieczna, ale szpecąca roślinę przez atakowanie liści, które pokrywają się plamami i opadają.

Platan to wrażliwe i wymagające drzewo, ale z pewnością warte włożonego wysiłku. Właściwie pielęgnowane szybko się odwdzięczy spektakularnym wyglądem.

Źródła: https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/drzewa/9379-platan-klonolistny https://fajnyogrod.pl/porady/platan-klonolistny-w-ogrodzie-odmiany-uprawa-pielegnacja-wymagania/ https://ogrodeus.pl/platan-klonolistny/choroby-i-szkodniki

Obserwuj nas w
autor
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy