DomekIOgrodek.pl
Plumeria

pixabay/HOerwin56

Plumeria – uprawa i pielęgnacja

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Plumeria, nazywana również kwiatem zakochanych, jest podziwiana na całym świecie. Dzięki swoje niesamowitej urodzie nikt nie potrafi oderwać od niej wzroku. Oprócz atrakcyjnego wyglądu posiada także przyjemny zapach. Dowiedz się jak wygląda uprawa oraz pielęgnacja tej przepięknej rośliny.


Plumeria – charakterystyka


Plumeria wywodzi się z Ameryki Południowej, gdzie znajduje się jej naturalne środowisko. Przybiera postać niewielkiego drzewa o wysokości około 8 metrów, bądź szerokiego krzewu. Preferuje wilgotne oraz ciepłe warunki atmosferyczne, dlatego w Polsce nie nadaje się do uprawiania w warunkach zewnętrznych. Alternatywne rozwiązanie stanowi jednak zakup jej sadzonek bądź nasion oraz posadzenie jej w formie rośliny doniczkowej.

Przy takim zastosowaniu osiąga około 1 metra wysokości. Posiada podłużne, około 30 centymetrowe liście o zielonej barwie, które są osadzone na końcach pędów. Charakteryzuje się przepięknymi kwiatami, które przewyższają swoją urodą każdą roślinę. Kwiaty odznaczają się niewielkim rozmiarem i posiadają po pięć lekko zwiniętych płatków o białym, czerwonym, kremowym, żółtym bądź różowym zabarwieniu. Mogą także stanowić kompozycję tych barw. Ponadto kwiaty wydzielają obłędny, słodki zapach. Ich najbardziej intensywną woń możemy wyczuć w porze nocnej.


Zasady uprawiania oraz pielęgnacji plumerii


Plumeria preferuje słoneczne miejsca, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie jej przy oknie od południowej bądź wschodniej strony. W okresie letnim możemy ją przenieść na taras bądź balkon. Do posadzenia zaleca się użycie ziemi ogrodowej z dodatkiem torfu bądź piasku. Roślina jest zwolennikiem wilgotnej ziemi oraz powietrza. Powietrze powinno osiągać około 60 procent wilgotności. Przy podlewaniu należy pamiętać, aby nie doszło do jej obfitego przelania, ponieważ zbyt mokre podłoże wpływa na gnicie jej korzeni. Roślinę należy podlewać w momencie wyschnięcia ziemi, na głębokość około 3 cm.

Roślinę sadzimy w donicy, w której przed posadzeniem powinniśmy umieścić odpowiedni drenaż, który umożliwi odpływ wody. Drenaż umieszcza się na dnie doniczki. Jako zabieg pielęgnacyjny możemy zastosować nawożenie. Roślinę nawozimy płynnym preparatem do kaktusów w
15-dniowych odstępach czasowych. Nawożenie należy wykonać w okresie od maja do sierpnia. Dzięki zastosowaniu nawozu do kaktusów osiągniemy lepszy efekt rozrastania się rośliny. W okresie zimowym kwiat zakochanych przechodzi w stan spoczynku, dlatego powinniśmy mu zapewnić odpowiednie warunki. Roślinę należy przenieść do chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura osiąga około 13-15 stopni C. W tym okresie należy ograniczyć jej podlewanie. W celu prawidłowego rozwoju zaleca się przesadzanie rośliny co 2 lata do większej donicy.

Przesadzanie należy wykonywać w okolicach miesiąca kwietnia. Istnieje możliwość rozmnażania plumerii za pomocą sadzonek pędowych. Rozmnażanie wykonujemy początkiem wiosny. Sadzonki należy umieścić w piaszczystej ziemi oraz regularnie podlewać. Nie można jednak rośliny przelewać, ponieważ zbyt duży nadmiar wody przyczynia się do jej gnicia, co skutkuje obumarciem.


Zastosowanie plumerii


Ta atrakcyjna roślina posiada szereg zastosowań. Przede wszystkim posiada zastosowanie dekoracyjne, dzięki posiadanym walorom estetycznym. Osoby mieszkające na wyspach Pacyfiku wykorzystują ją do wykonywania naszyjników oraz wieńców z jej kwiatów. Ponadto bardzo często stosuje się ją do tworzenia różnych dekoracji oraz bukietów, gdyż swoim wyglądem urozmaici każdą kompozycję. Dobrze komponuje się w towarzystwie innych roślin oraz ozdób. Jej uroda potrafi przyozdobić każde wnętrze, w którym się znajduje. Stosowana jest także w branży kosmetycznej. Jej zapach można spotkać np. w perfumach. Dzięki intensywnemu zapachowi wykorzystuje się ją również przy tworzeniu świec zapachowych. Ponadto jej kwiaty możemy spotkać w postaci dodatku do drinków. W dawnych czasach była także wykorzystywana w lecznictwie. Podawano ją w formie naparów jako antidotum zwalczające przeziębienie oraz gorączkę. Stosowaną ją również w postaci maści na różne zmiany skórne oraz świąd.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >