DomekIOgrodek.pl
Pluskwy często gromadzą się w materacach.

unsplash.com/Priscilla Du Preez (CC0 Domena publiczna)

Sprawdzone sposoby na pozbycie się pluskiew z mieszkania

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Pluskwy to niezwykle uciążliwy i trudny do rozwiązania problem. Podpowiadamy, w jaki sposób pozbyć się z mieszkania tych insektów.

Pluskwy bardzo łatwo przemieszczają się pomiędzy mieszkaniami w bloku, np. po rurach lub wentylacją. Zdarza się też, że pojedyncze osobniki przywozimy ze sobą z wyjazdu. Ich ulubionymi miejscami są dywany, materace, czy pościel. Jak je rozpoznać? Pluskwa to ok. 5 milimetrowy owad o brązowo-czerwonej barwie. Doskonale wspina się po ścianach. Jego ukąszenie jest podobne do ugryzienia komara, może pojawić się po nim lekki świąd i obrzęk.

Domowe sposoby na pozbycie się pluskiew

Jeśli mamy podejrzenia, że w naszym domu urzędują pluskwy, w pierwszej kolejności sprawdźmy materace, łóżka, fotele i sofy. Insekty chowają się w szczelinach, szparach i szwach, więc należy zwrócić szczególną uwagę na te miejsca.

Zapach goździków i kurkumy jest drażniący dla pluskiew, dlatego warto wyłożyć je w różnych zakątkach domu. Konieczne jest zadbanie o higienę naszego miejsca spania poprzez częste zmienianie pościeli oraz odkurzanie materacy do spania. Koce i narzuty pierzemy w wysokiej temperaturze – jaja i larwy giną w temperaturze 45 st. C. Dobrym pomysłem jest zastosowane ziemi krzemionkowej, która sprawia, że pluskwy odwadniają się i giną. Możemy także rozłożyć w domu świeże liści fasoli. Ich skomplikowana struktura włoska sprawia, że pluskwy w niej grzęzną, dzięki czemu można je zebrać i zlikwidować. Wszystkie szpary, którymi mogą przechodzić pluskwy, należy uszczelnić gipsem, silikonem lub cementem.

Profesjonalna pomoc w zwalczaniu pluskiew

Skuteczną metodą są preparaty do zadymiania pomieszczeń. Uruchamiają się podczas naszej nieobecności w mieszkaniu, później pomieszczenie należy wywietrzyć. Nie docierają one natomiast w trudno dostępne zakamarki, dlatego w tych miejscach należy wykonać oprysk (skoncentrowany preparat do rozcieńczenia z wodą). Za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego rozprowadzamy go na ścianach, szparach i szczelinach, listwach przypodłogowych itp. Miejsca takie jak gniazdka elektryczne i wiązki kabli należy zabezpieczyć proszkiem na pluskwy.

Źródło: ladnydom.pl

Podobne artykuły

Mała kuchnia

Wnętrza

Jak sprytnie urządzić małą kuchnię w bloku?

Czytaj więcej >
Przedpokój

Wnętrza

Meble do przedpokoju – na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej >
Sprzęt kuchenny

Wnętrza

Wybieramy meble i AGD do kuchni

Czytaj więcej >
Pralka w kuchni czy w łazience?

Wnętrza

Pralka w łazience czy w kuchni?

Czytaj więcej >
Jaki prysznic wybrać?

Wnętrza

Jaki prysznic do łazienki?

Czytaj więcej >
Przechowywanie w kuchni

Wnętrza

Jak zorganizować strefę przechowywania w kuchni?

Czytaj więcej >