Podciąg – rodzaje, konstrukcja i zastosowanie
Podciąg jest bardzo istotnym elementem konstrukcji budynku. To specjalna belka, która zwiększa rozpiętość stropu, zastępuje usuwaną ścianę nośną i odciąża strop. Dowiedz się więcej na temat jego konstrukcji i jakie ma zastosowanie .
Podciąg – zastosowanie
Podciąg stosujemy wtedy, kiedy chcemy usunąć ścianę nośną i odciążyć strop w pomieszczeniu. Jest to specjalna belka, która przenosi obciążenia z wyższych kondygnacji budynku na ściany, w konsekwencji zaś na fundamenty. Zwiększa rozpiętość stropu, a przy okazji wielkość pomieszczenia. Rozwiązanie tego typu nie jest stosowane zbyt często z uwagi na stosunkowo duże koszty oraz pracochłonność czynności. Ponieważ ściana nośna odpowiada za konstrukcję budynku, za jej bezpieczeństwo, nie może być samodzielnie zastąpiona przez podciąg. Wymaga bowiem odpowiedniego zaprojektowania. Od projektanta będzie więc zależeć, z czego belka będzie wykonana, jaką będzie mieć wielkość i inne parametry. Osoba, która ją zaprojektuje musi posiadać odpowiednie uprawnienia i doświadczenie w tego typu projektach. Każdy błąd grozi bowiem katastrofą budowlaną i stwarza niebezpieczeństwo dla mieszkańców.
Podciąg – prawidłowa konstrukcja
Konstrukcja musi być zaprojektowana przez specjalistę z tej dziedziny, posiadającego wymagane uprawnienia, który decyduje o jej zlokalizowaniu i wielkości. W jednorodzinnym budynku mieszkalnym stosowane są głównie belki żelbetowe ze względu na to, że sam beton chociaż jest wytrwały, nie posiada właściwości rozciągających. Dlatego też tam, gdzie rozciąganie występuje, wykorzystywane są pręty zbrojeniowe – belki w kształcie litery C, T lub prostokąta. Wszystkie wymiary muszą być dokładnie ustalone przez projektanta, zależą od rozmiarów konstrukcji, rozpiętości podpór, a także od zależności wysokości i długości. Powyższe parametry będą zależeć od ciężaru i obciążenia, które belka przenosi. Podciąg najczęściej wykonywany jest pod stropem, jednak zależy to od wielu czynników i oceny projektanta. Głębokość, na jaką oparta jest belka, zależy od obciążeń, materiału, z którego wykonane są ściany czy słupy oparcia. I tak dla żelbetowych podciągów, które są oparte na murze, głębokość oparcia powinna wynosić około 25-38 cm, przy wysokości nieprzekraczającej 60 cm. Zalecane jest, aby głębokość oparcia nie była mniejsza niż 10 cm oraz nie była mniejsza niż 1/3 jego wysokości. Jeżeli obciążenia punktowe wywierane na ściany murowane są duże, podciąg oparty jest na betonowych poduszkach lub też na 3 lub 4 warstwach cegieł, połączonych odpowiednią cementowa zaprawą. Ogólnie należy pamiętać o tym, że główną zasadą jest odpowiedni stosunek jego wysokości do długości. Prawidłowo wynosi on 1:15, ale możliwe również są inne proporcje, w zależności od warunków, w jakich będą wykorzystywane – czy są one silnie obciążone lub też czy znajdują zastosowanie jako belki drugorzędowe.
Podciąg – rodzaje
Wyróżniamy kilka rodzajów podciągów, w zależności od materiału, konstrukcji i rodzaju ściany:
- podciąg betonowy i żelbetowy – beton jest to materiał najczęściej stosowany do wykonania belki, z wykorzystywaną do zbrojenia stalą A-III, - podciąg stalowy – wykonywany ze stali, o kształcie profili typu T,C lub L, które docelowo mogą być obłożone cegłą i otynkowane, - podciąg drewniany – ten rodzaj jest stosowany najrzadziej, wykorzystywany praktycznie tylko w konstrukcjach drewnianych, dlatego jest najmniej popularny.
Podciąg – etapy montażu
Wykonanie konstrukcji przebiega głównie w trzech etapach. W pierwszym etapie z każdej strony wyburzanej ściany wykuwane są bruzdy, które następnie są oczyszczane i zwilżane wodą.
W drugiej kolejności zakładane są belki. Nakładana zostaje na ceownik warstwa zaprawy, następnie ceownik wkładany jest w bruzdę. Z obu stron stalowej części ściany wbijane są kliny. W ten sposób belki przejmują przed wyburzeniem część obciążenia. W trzecim etapie wyburzana jest ściana nośna, jest to dość trudny zabieg. Musi być wykonany bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić innych konstrukcji czy osadzonych wcześniej belek. Musi być dobrze zaplanowany, przemyślany, skonsultowany z projektantem, aby zachować nienaruszony stan pozostałej konstrukcji budynku. Podciągi powinny być wkomponowane w ogólny wygląd wnętrza. Jeżeli jest przedłużeniem ściany, wtedy nie jest bardzo zauważalny. Jeśli jest grubszy od stropu, staje się bardziej widoczny, a wtedy jako element stropu będzie zdobić wnętrze.