Pomarańcze w doniczkach – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja
Cytrusy to jedne z najsmaczniejszych i najpopularniejszych owoców na świecie, a ich uprawa stała się w ostatnich latach bardzo popularna w Polsce. Jednymi z najczęściej spotykanych są pomarańcze, które tworzą egzotyczną dekorację każdego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tej rośliny oraz jak uprawiać i pielęgnować pomarańcze w doniczkach .
Pomarańcze w doniczkach – cechy charakterystyczne rośliny
Pomarańcza jest jednym z najpopularniejszych cytrusów na świecie, i zdecydowanie jednym z najsmaczniejszych. Rosnąc w naturalnych warunkach może osiągać wysokość około 5 metrów, natomiast uprawiana w warunkach domowych jest nieco niższa, i dorasta do około 1,5 metra wysokości. Roślina odznacza się dość szybkim wzrostem, zazwyczaj zaczyna kwitnąć i zawiązywać owoce w drugim roku uprawy. Należy jednak pamiętać, że owoce uprawiane na drzewku w domu nie osiągną tak dużych rozmiarów jak te, które możemy znaleźć w sklepach, zazwyczaj są dużo mniejsze. Wolniej dojrzewają i będą się też różnić smakiem, który jest bardziej kwaśny. Okres kwitnienia drzewka trwa od wczesnego lata aż do jesieni.
Pomarańcze w doniczkach – uprawa
Pomarańcza, jak każdy cytrus, lubi mieć stały dostęp do światła. Dlatego najlepiej posadzić ją w ciepłym i słonecznym miejscu, ale bez narażania na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Podczas lata pomarańcze w doniczkach mogą być przeniesione do ogrodu. Podłoże powinno być próchnicze i przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie około 5-6,5 pH. Jeżeli chodzi o rodzaje ziemi to możemy użyć np. uniwersalnej gleby do uprawy cytrusów. Pamiętajmy też, że zimą temperatura pomieszczenia, w którym rośnie drzewko powinna być niższa, około 10-15 stopni C. Młode drzewka pomarańczy rosną dość szybko, dlatego każdego roku powinno się je przesadzać do większych doniczek. Starsze egzemplarze przesadzamy raz na kilka lat.
Pomarańcze w doniczkach – pielęgnacja
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie pomarańczy jest podlewanie. Wykonujemy tą czynność regularnie, ale nie nawadniamy zbyt obficie. Podłoże powinno być lekko wilgotne, ale nie możemy przelać rośliny, ani doprowadzić do zastoju wody. Dlatego przed posadzeniem w donicy dobrze jest wykonać drenaż, który zapewni nam prawidłowy odpływ wody. W okresie wiosny i lata możemy zraszać drzewko, pamiętając jednak, że nie spryskujemy mocno nagrzanych liści. Możemy też dodatkowo odżywiać rośliną stosując odpowiednie nawozy, najlepiej takie, które są przeznaczone dla roślin cytrusowych. Czynność tą wykonujemy raz w tygodniu, w okresie od marca do października. Pomarańcza też dość dobrze znosi cięcie. Raz na jakiś czas możemy skrócić pędy u starszych, kilkuletnich roślin. Wpłynie to na ich lepszy pokrój, efektywniejszy wzrost oraz bardziej obfite owocowanie. W okresie spoczynku rośliny (październik-kwiecień), zmniejszamy intensywność podlewania i przestajemy nawozić drzewko.
Pomarańcze w doniczkach – popularne odmiany
Jeżeli zdecydujemy się na uprawę pomarańczy w doniczkach, możemy wybrać jedną z kilku odmian dostępnych na rynku. Do najbardziej popularnych należy, m.in.:
Pomarańcza chińska (zwana również pomarańczą słodką) – ta odmiana ma kolczaste i rozgałęzione pędy, na których rosną owalne, zielone i błyszczące liście, oraz białe, pachnące kwiaty. Owoce mają pomarańczowy lub żółty kolor. Można je spożywać na surowo, ale są też wykorzystywane w produkcji soków czy przetworów. Skórka zawiera bardzo cenne olejki eteryczne.
Pomarańcza miniaturowa – bardzo dobrze sprawdza się w domowej uprawie. Drzewko dorasta do wysokości około 1,5 metra. Ma białe, pachnące kwiaty. Owoce mają pomarańczową barwę i są dość małe. Nadają się do jedzenia na surowo, ale charakteryzują się bardzo kwaśnym smakiem. Dlatego ta odmiana jest przede wszystkim drzewkiem dekoracyjnym.
Pomarańcza gorzka – ma zazwyczaj kulisty kształt, liście są owalne, a kwiaty białe i pachnące. Owoce tej odmiany są średniej wielkości i posiadają grubą, pomarańczową skórkę. Bez względu na to, jaką odmianę drzewka wybierzemy, będzie ono niezwykle egzotyczną dekoracją każdego wnętrza.