Popularne odmiany czereśni
pixabay.com/_Alicja_ (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 13 Kwietnia 2021

Popularne odmiany czereśni

Czereśnie należą do jednych z najbardziej lubianych owoców ze względu na swoje właściwości smakowe, a także zdrowotne. Nadają się do uprawy w naszych sadach i ogrodach. Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt odmian czereśni. Poznaj najczęściej wybierane gatunki czereśni w Polsce.

Odmiany czereśni – charakterystyka

W Polsce można spotkać kilkadziesiąt odmian czereśni. Wszystkie charakteryzują się soczystymi owocami, jednak różni ich twardość oraz zabarwienie. Ze względu na twardość owoców możemy wyróżnić tzw. sercówki oraz chrząstki. Pierwsze z nich posiadają miękki oraz soczysty miąższ, natomiast te drugie są bardziej twarde, jędrne oraz zwarte. W zależności od wyboru odmiany czereśnie mogą się różnić kolorem. Spotyka się owoce koloru żółtego, czerwonego oraz ciemnoczerwonego. Wybór odpowiedniego gatunku zależy od naszych prywatnych preferencji.

Odmiany czereśni – czereśnia Burlat

Do często wybieranych odmian należy czereśnia Burlat. Można ją uprawiać w ogrodzie oraz na działce. Z reguły wydaje swoje zbiory w trzecim roku po jej posadzeniu. Owoce odznaczają się dużym kształtem oraz ciemnoczerwonym zabarwieniem. Ponadto posiadają lekko twardy oraz soczysty miąższ. Owocowanie w przypadku tej odmiany następuje z reguły w okresie czerwca. Czereśnia Burlat najlepiej odnajduje się w podłożu średnio zwięzłym, przepuszczalnym, niezbyt wilgotnym oraz głębokim. Lubi ciepło oraz słońce, a także dostęp do ruchu powietrza.

Odmiany czereśni – czereśnia Rivan

Czereśnia Rivan charakteryzuje się owocami średniej wielkości o ciemnoczerwonym zabarwieniu. Owoce zawierają lekko kwaskowaty miąższ. Pojawiają się one dość wcześnie – pod koniec maja. Drzewo jest oporne na różne choroby oraz niskie temperatury. Owocowanie odznacza się obfitością.

Odmiany czereśni – czereśnia Vega

Czereśnia Vega należy do odmian czereśni, których owoce przybierają żółtawe zabarwienie pokryte rumieńcem. Owocowanie następuje w drugim roku po posadzeniu. Najlepiej odnajduje się w podłożu żyznym, niezbyt podmokłym, przepuszczalnym oraz przewiewnym. Jest dość odporna na różnorakie choroby. Potrafi się dostosować do różnych warunków atmosferycznych.

Odmiany czereśni – czereśnia Summit

Czereśnia Summit posiada duże owoce ciemnoczerwonego koloru, które kontrastują z jasnym zabarwieniem miąższu. Owoce są dość twarde oraz zbite, jednak odznaczają się słodkim smakiem. Drzewo nie jest podatne na choroby. Ponadto dobrze znosi niskie temperatury. Ta odmiana lubi słoneczne miejsca oraz delikatnie piaszczysto-gliniaste podłoże o umiarkowanej wilgotności.

Odmiany czereśni – czereśnia Hedelfińska

Czereśnia Hedelfińska jest jedną z najbardziej cenionych odmian czereśni. Posiada duże owoce o ciemnej skórce z ciemnoczerwonym miąższem. Owoce są bardzo soczyste oraz smaczne. Owocowanie następuje w okresie lipca. Jest to gatunek średnio odporny na niskie temperatury.

Odmiany czereśni – czereśnia Poznańska

Czereśnia Poznańska jest znana także pod nazwą Buttnera Czerwona. Charakteryzuje się dość dużymi owocami o jasnożółtym zabarwieniu z delikatnym rumieńcem. Owocowanie następuje w drugiej połowie lipca. Owoce są jędrne, aromatyczne oraz odznaczają się słodkim smakiem. Jest to odmiana czereśni często wybierana w Polsce, ponieważ łatwo przystosowuje się do naszych warunków atmosferycznych. Ponadto jest dość odporna na niskie temperatury oraz choroby.

Odmiany czereśni – czereśnia Kordia

Czereśnia Kordia owocuje najczęściej w 3-4 roku po jej posadzeniu. Posiada duże oraz słodkie owoce koloru ciemnoczerwonego. Są one podatne na pękanie. Jest to odmiana odporna na choroby, jednak nie lubi niskich temperatur.

Odmiany czereśni – czereśnia Regina

Czereśnia Regina charakteryzuje się dużymi owocami o ciemnoczerwonym zabarwieniu. Owoce posiadają soczysty oraz słodki miąższ. Owocowanie następuje w drugiej połowie lipca. Ta odmiana czereśni ze względu na swoje rozmiary potrzebuje dużo miejsca. Jest odporna na pękanie oraz na choroby grzybicze. Dobrze reaguje na niskie temperatury.

Odmiany czereśni – czereśnia Vera

Czereśnia Vera posiada duże, słodkie owoce o ciemnoczerwonym zabarwieniu. Są one mało podatne na pękanie. Drzewa są silne, dość odporne na niskie temperatury oraz występujące choroby.

Odmiany czereśni – czereśnia Van

Czereśnia Van charakteryzuje się owocami ciemnoczerwonego koloru. Owocuje końcem czerwca, a jej zbiory odznaczają się obfitością. Owoce są soczyste oraz posiadają słodki aromat. Ta odmiana czereśni preferuje słoneczne położenie oraz dostęp do piaszczystego, gliniastego oraz próchnicznego podłoża o odczynie lekko kwaśnym. Drzewo jest dość odporne na mróz. Należy dobrze je pielęgnować, ponieważ jest podatne na choroby, np. raka bakteryjnego.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News