gołębie
unsplash.com/Motoki Tonn (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 24 Stycznia 2021

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Gołębie zadamawiające się na naszych balkonach i parapetach to czasami prawdziwa plaga. Dzisiaj przedstawimy wam świetne sposoby na odstraszenie tych uciążliwych stworzeń. Triki są nieinwazyjne dla zwierząt i nie zrobią im krzywdy.

Gołębie to miłe ptaki, jednak na dłuższą metę ich obecność staje się dość uciążliwa. Szczególnie gdy zadomowią się na naszym balkonie czy parapecie - ich odchody i pióra sprawiają, że przestrzeń za oknem staje się brudna i brzydko pachnie. Na szczęście istnieją sposoby na odstraszenie gołębi bez robienia im krzywdy!

Nie dokarmiaj gołębi i zachowaj czystość na balkonie

Przede wszystkim, nie rozrzucaj na balkonie chleba i innych smakołyków przeznaczonych dla ludzi. Jest to szkodliwe i dla zwierząt i dla ciebie. Gołębie przyzwyczają się do miejsca, w którym dostały jedzenie i staną się zbyt leniwe, żeby same zdobywać pożywienie. Dlatego ciągle będą wracać na twój balkon lub parapet.

Musisz również dbać o zachowanie czystości i niegromadzenie na balkonie nadmiaru rzeczy, kartonów i innych śmieci. Gołębie mogą w nich upatrzyć atrakcyjny cel do uwicia gniazda.

Usuwanie gniazd - można to zrobić, ale pod jednym warunkiem

Jeśli chcesz uniknąć hordy gołębi na swoim balkonie, musisz usunąć ich gniazda. Istnieje jednak jeden warunek - można to zrobić jedynie wtedy, gdy gołębie znoszą patyki i je budują!

Znalazł w swoim ogródku bestię jak z horroru. Widok jest przerażającyZnalazł w swoim ogródku bestię jak z horroru. Widok jest przerażającyCzytaj dalej

Jeśli ptak złoży w gnieździe jaja, nie możesz ich usunąć! Gołębie są pod ochroną gatunkową i nie wolno robić im krzywdy.

Zastosuj siatkę ochronną

Specjalne siatki, które będą ochraniać twój balkon przed natarciem gołębi, możesz nabyć na przykład w marketach budowlanych. Należy ją zamontować bardzo szczelnie, tak aby nie został żaden otwór, przez który ptaki mogą dostać się na nasze terytorium. Zadbajmy, aby siatka ściśle przylegała do ścian, podłogi i sufitu.

Odstrasz gołębie... zapachem

Jak się okazuje, gołębie bardzo nie lubią zapachu naftaliny. Warto umieścić kilka takich kulek na balkonie, aby skutecznie zniechęcić ptaki do osiedlenia się na naszej przestrzeni.

Jeśli to nie zadziała, możesz zawsze kupić specjalne środki do odstraszania gołębi, które dostępne są w sklepach budowlanych. Są to specjalne mieszanki zapachowe, od których gołębie szybko uciekają.

Gołębie boją się hałasu i wibracji

Tanim i prostym sposobem jest kupienie dziecięcego, kręcącego się wiatraczka. Niektóre potrafią być naprawdę hałaśliwe - dlatego skutecznie odstraszą nieproszonych gości.

Możemy również zastosować plastikowe siatki. Przywiązując je do balustrady, spowodujemy, że przy każdym mocniejszym podmuchu wiatru reklamówka będzie głośno szeleścić, tym samym zniechęcając gołębie do przebywania na balkonie.

Źródło: dzienniklodzki.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News