
Prawo budowalne - zmiany w 2021
W bieżącym roku w życie wchodzą restrykcyjne przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków. Nowe prawo zwraca się szczególnie w kierunku indywidualnych inwestorów. Zdaniem wielu, być może dojdzie do sytuacji, w której rekuperacja będzie wręcz konieczna, jeśli chcemy, aby dom wybudowany został przepisowo.
Od 2021 roku istnieją nowe przepisy prawa budowlanego, dotyczą one zmniejszania zapotrzebowania na energię grzewczą.
Ma to swoje źródło w europejskiej dyrektywie, która zobowiązuje państwa należące do UE, żeby modyfikowały przepisy krajowe, tak aby nowe domy spełniały wyższe normy energetyczne, a stare zaś przechodziły modernizacje - wszystko ma to na celu ograniczenie wykorzystywania energii pierwotnej.
Wiąże się to z tym, iż budownictwo energooszczędne staje się standardem.
Energooszczędność na pierwszym miejscu
Nowe przepisy mają na celu zachęcenie do zastosowania odnawialnych źródeł energii, czy po prostu bardziej energooszczędnych rozwiązań w domach jednorodzinnych.
Należy zwrócić uwagę na to, że normy zostały zaostrzone dla wielu obszarów: izolacji termicznych, rodzaju stolarki otworowej, systemów wentylacyjnych.
Jednym z najbardziej wydajnych metod jest rekuperacja, czyli odzysk ciepła.
Rekuperacja sposobem na sprostanie przepisom
Są lepsze i gorsze sposoby na polepszenie energooszczędności, jednak tym w czołówce jest właśnie wcześniej wspomniana rekuperacja.
Eksperci uważają, że nawet najlepsza termoizolacja nie przyniesie tak świetnych efektów i obniżenia wskaźnika Ep, jak system wentylacji mechanicznej.
Dzięki tej technologii oszczędności mogą sięgać nawet 30-60 procent. To bardzo duży zysk, warto zatem pomyśleć o takim rozwiązaniu na poważnie.
Źródło: housemarket.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:
