DomekIOgrodek.pl Inspiracje Prostym trikiem nie płacą za ogrzewanie. Zbudowali wokół domu specjalną konstrukcję
Marek BAZAK/East News

Prostym trikiem nie płacą za ogrzewanie. Zbudowali wokół domu specjalną konstrukcję

16 czerwca 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Zero emisyjny dom to marzenie wielu ludzi. W okresie galopującego wzrostu cen za ogrzewanie szukamy sposobów na to, jak na nim zaoszczędzić. Po co zakręcać kaloryfer, skoro można połączyć dom ze szklarnią? Zobaczcie, jak to zrobić. Nowy trend podbija Internet!

Dom połączony ze szklarnią – ogrzewanie za grosze

Nowoczesne rozwiązanie architektoniczne podbija Internet! Nowoczesne, chociaż pomysł ten istniał już w 1974 roku. Jego twórcą był Bengt Warne – projektant w pełni szklanego domu, tzw. Nature House.

Pewne szwedzka para Marie Grammer i Charles Sacilotto, zainspirowani pomysłem konstruktora, parę lat temu połączyli domek letniskowy ze szklarnią. Niezwykła konstrukcja powstała pod Sztokholmem.

Dom prezentuje się niezwykle efektownie. Rozwiązanie to szybko stało się nowym trendem w Internecie! Co ciekawe, od lat było one stosowane przez architektów w nieco okrojonej formie. Widzieliście nowoczesne domy i ich liczne przeszklenia? To patent na ogrzewanie domu energią słoneczną!

Zmienianie majtek codziennie to karygodny błąd. Lekarze są zgodni

Dom ze szklarnią – wyłącz kaloryfer w środku zimy

Rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne, chociaż pozornie wydaje się szalone. Połączenie domu ze szklarnią pozwala na ogrzanie go energią słoneczną, zmagazynowaną w szklarni. Para ze Sztokholmu poszła jednak o krok dalej i otoczyła swój dom szklarnią, tworząc niejako szklarniowe iglo.

Rozwiązanie to pozwoliło na tyle dobrze zmagazynować ciepło, że domek letniskowy stał się użyteczny przez cały rok. Dodatkowo ekologiczny dom został wyposażony w system zbierania deszczówki oraz oczyszczania ścieków.

Dom w szklarni.png
YouTube/KirstenDirksen

Jeśli sądzicie jednak, że to rozwiązanie pozwoli Wam przetrwać silne mrozy, to jesteście w błędzie. Para przyznaje, że srogimi zimami, trzeba wspomagać się dogrzewaniem pomieszczeń. Pojawia się pytanie, ile można naprawdę zaoszczędzić poprzez to rozwiązanie.

Dom w szklarni – patent na tanie ogrzewanie

Dom połączony ze szklarnią ma wiele zalet. Przede wszystkim bardzo szybko się on nagrzewa. Wedle pary Szwedów, przy temperaturze -2 stopni Celsjusza na dworze, można osiągnąć temperaturę 15-20 stopni Celsjusza na wyższych kondygnacjach budynku.

Ogrzewanie.png
Canva/Etadly, pixabay

Wewnątrz szklarni można także uprawiać rośliny, co zdecydowanie zasługuje na miano rewolucji przydomowych ogrodów. Szklarnia wokół domu dobrze chroni także przed deszczem.

Pojawia się natomiast pytanie, co w przypadku gradu. Czy szyby wytrzymają kapryśne warunki pogodowe? To ciekawe rozwiązanie architektoniczne musi także sporo kosztować. Pytanie, w jakim okresie inwestycja się zwróci. Jedno jest pewne – dom otoczony szklarnią wygląda dosłownie jak wyrwany z bajki!

Szykujcie się na żar z nieba. Nad kraj zmierza fala upałów
W moim domu skórki z arbuza nigdy nie idą do śmieci. Każdy najpierw się śmieje, a potem robi to samo
Tagi: Dom
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy