DomekIOgrodek.pl
Media bez wyboru

Grafika własna

Wielki protest mediów

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

W środę 10 lutego rozpoczął się ogólnopolski protest mediów. Chodzi o akcję Media bez wyboru, w której stacje telewizyjne, radiowe i niektóre duże portale internetowe przerwały nadawanie. Nie obejrzycie więc ulubionych program&

Dzisiaj rano całą Polskę obiegły informacje o czarnych planszach widniejących po włączeniu telewizji czy wejściu na strony internetowe większych portali. Nie działają również stacje radiowe. Chodzi o protest mediów, który opanował cały kraj.

Protest mediów - wielki strajk, wszędzie czarne plansze

Na wielu serwisach internetowych, np. Onet.pl, możemy przeczytać komunikaty takie jak „Tu powinien być Twój ulubiony serwis internetowy. Dzisiaj jednak nie przeczytasz tu żadnych treści. Przekonaj się, jak będzie wyglądać świat bez niezależnych mediów”.

Jak się dowiadujemy, akcja Media bez wyboru ma być protestem przeciwko wprowadzeniu nowej rządowej opłaty. Wystosowano list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o tzw. składkę z tytułu reklamy zaciąganą od firm, które osiągną 1 mln złotych przychodów z reklam.

Największe media protestują

Jak nowa opłata może wpłynąć na obecną sytuację? Spowoduje, chociażby osłabienie, a nawet likwidację części polskich mediów, co znacznie ograniczy czytelnikowi i widzowi wybór do ważnych i interesujących go treści.

Wskazywane są również nierówności, jakie zostaną pogłębione w traktowaniu poszczególnych mediów. Podmioty państwowe dofinansowywane są przez obywateli w wysokości  miliardów złotych rocznie, a media prywatne obciążone zostaną haraczem w wysokości 1 miliarda złotych.

Jak możemy przeczytać na stronie Onet.pl, „Wierzymy jednak, że tak drastyczna akcja jest konieczna, bo bez wolnych mediów nie ma wolnego wyboru, a bez wolnego wyboru nie ma wolności”. Media proszą o wyrozumiałość i uszanowanie wolności słowa, którą bronią.

Do protestu przyłączyli się najwięksi. Strajkują stacje telewizyjne, takie jak TVN, Polsat, TVN24 i inne. Dzisiaj pojawi się również problem z dostępem do informacji na dużych portalach, nie działa Onet.pl, Interia.pl czy Fakt.pl. Rozgłośnie radiowe zawiesiły nadawanie.

Źródło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Gdy zobaczył, co kryje się w toalecie, natychmiast chwycił za telefon

  • Hodowla warzyw z resztek, genialny pomysł

  • Nietypowy dom Krzysztofa Rutkowskiego

Podobne artykuły

Aktualności

Znaleźli w swoim domu skorpiona

Czytaj więcej >
Pilne

Aktualności

Ikea otrzyma karę za szpiegowanie pracowników

Czytaj więcej >

Aktualności

Nadchodzi wielka wymiana sadzonek. Zielona rewolucja podbija serca

Czytaj więcej >
Domek letniskowy

Aktualności

Masz domek letniskowy lub wolne mieszkanie? W wakacje to żyła złota

Czytaj więcej >
policja

Aktualności

Sąsiedzi nie widzieli jej kilka dni. Policjanci weszli do mieszkania, potrzebowała natychmiastowej pomocy

Czytaj więcej >
koszyczek

Aktualności

Święcenie pokarmów w domu. Apel Prymasa Polski, jak się zachować?

Czytaj więcej >