Media bez wyboru
Grafika własna
Marta Idzikowska - 10 Lutego 2021

Wielki protest mediów

W środę 10 lutego rozpoczął się ogólnopolski protest mediów. Chodzi o akcję Media bez wyboru, w której stacje telewizyjne, radiowe i niektóre duże portale internetowe przerwały nadawanie. Nie obejrzycie więc ulubionych programów o ogrodach i wnętrzach, czarną planszę zobaczycie, włączając takie stacje jak TVN czy Polsat. Strajk związany jest z planami dotyczącymi wprowadzenia nowego podatku.

Dzisiaj rano całą Polskę obiegły informacje o czarnych planszach widniejących po włączeniu telewizji czy wejściu na strony internetowe większych portali. Nie działają również stacje radiowe. Chodzi o protest mediów, który opanował cały kraj.

Protest mediów - wielki strajk, wszędzie czarne plansze

Na wielu serwisach internetowych, np. Onet.pl, możemy przeczytać komunikaty takie jak „Tu powinien być Twój ulubiony serwis internetowy. Dzisiaj jednak nie przeczytasz tu żadnych treści. Przekonaj się, jak będzie wyglądać świat bez niezależnych mediów”.

Jak się dowiadujemy, akcja Media bez wyboru ma być protestem przeciwko wprowadzeniu nowej rządowej opłaty. Wystosowano list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o tzw. składkę z tytułu reklamy zaciąganą od firm, które osiągną 1 mln złotych przychodów z reklam.

Co stanie się z pozyskanymi w ten sposób pieniędzmi? Rząd planuje przeznaczyć je na Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i mający powstać fundusz wpierający kulturę w obszarze mediów.

Starsza kobieta z Kielc mieszka w tragicznych warunkachStarsza kobieta z Kielc mieszka w tragicznych warunkachCzytaj dalej

Jak czytamy w liście otwartym „jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media”.

Największe media protestują

Jak nowa opłata może wpłynąć na obecną sytuację? Spowoduje, chociażby osłabienie, a nawet likwidację części polskich mediów, co znacznie ograniczy czytelnikowi i widzowi wybór do ważnych i interesujących go treści.

Wskazywane są również nierówności, jakie zostaną pogłębione w traktowaniu poszczególnych mediów. Podmioty państwowe dofinansowywane są przez obywateli w wysokości miliardów złotych rocznie, a media prywatne obciążone zostaną haraczem w wysokości 1 miliarda złotych.

Jak możemy przeczytać na stronie Onet.pl, „Wierzymy jednak, że tak drastyczna akcja jest konieczna, bo bez wolnych mediów nie ma wolnego wyboru, a bez wolnego wyboru nie ma wolności”. Media proszą o wyrozumiałość i uszanowanie wolności słowa, którą bronią.

Do protestu przyłączyli się najwięksi. Strajkują stacje telewizyjne, takie jak TVN, Polsat, TVN24 i inne. Dzisiaj pojawi się również problem z dostępem do informacji na dużych portalach, nie działa Onet.pl, Interia.pl czy Fakt.pl. Rozgłośnie radiowe zawiesiły nadawanie.

Źródło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News