Przędziorki – sprawdzone sposoby na szkodniki roślin
Przędziorki – charakterystyka i występowanie
Wśród przędziorków wyróżnia się gatunki, które żerują na różnych typach roślin:Przędziorek szklarniowiec – żerujący na roślinach szklarniowych;Przędziorek owocowiec – atakujący drzewa i krzewy owocowe;Przędziorek sosnowiec – żerujący na roślinach iglastych;Przędziorek chmielowiec – najpowszechniejszy gatunek atakujący uprawy domowe.
Przędziorki to małe pajęczaki osiągające maksymalnie 0,6 mm wielkości, o barwie czerwonej lub żółtopomarańczowej. Bardzo łatwo je rozpoznać przede wszystkim ze względu na charakterystyczną pajęczynę, jaką pozostawiają w miejscu żerowania, zwykle na spodzie liści, chociaż przędziorki zasiedlają także łodygi i kwiaty.Żółknięcie i opadanie liści jest spowodowane sposobem żerowania przędziorków, które wysysają z rośliny soki, przebijając się przez komórki.Powoduje to ograniczenie fotosyntezy, a więc spowolnienie wzrostu rośliny i jej stopniowe obumieranie.
Ze względu na liczną populację przędziorków, ciężko jest pozbyć się ich skutecznie, dlatego najważniejsze jest, by rozpocząć działania tuż po zaobserwowaniu ich obecności.
Inwazji przędziorków sprzyjają:
suche powietrze występujące w domach zwłaszcza zimą, w sezonie grzewczym;zaniedbanie roślin, które stają się nieodporne na czynniki zewnętrzne;zbyt mocne nawożenie, zwłaszcza azotem, powodujące zasolenie podłoża;
Przędziorki lubią wysoką temperaturę i suche powietrze, dlatego najczęściej atakują rośliny, które są wrażliwe na niekorzystne warunki w mieszkaniu, np.: fikusy, jukki, draceny, cytrusy, fuksje i palmy.
Jak zwalczyć przędziorki?
Jeżeli problem przędziorków jeszcze Cię nie dotyczy, przede wszystkim staraj się zapobiegać ich inwazji – regularnie przeglądaj pąki, szypułki kwiatowe i liście, które stanowią najbardziej wrażliwe części roślin.Zdrowe, zadbane rośliny są zazwyczaj w stanie samodzielnie obronić się przed szkodnikami. Wspieraj je odpowiednią pielęgnacją i nawożeniem, co zbuduje silny system odpornościowy.Zwracaj również uwagę na to, w jakim stanie są rośliny, które kupujesz w sklepie – objawy chorobowe, np. plamy na liściach, powinny być sygnałem, by zrezygnować z zakupów w tym miejscu.Przędziorki mogą również zostać przeniesione wraz z żywym drzewkiem bożonarodzeniowym. Dodatkowo zimą będą miały w naszym mieszkaniu najlepsze warunki do rozwoju.
Jeśli przędziorki zaatakowały już Twój domowy ogródek, spróbuj z nimi walczyć ekologicznymi sposobami:
Wstaw doniczkę z zainfekowaną rośliną do wanny, spryskaj ją wodą i nałóż na nią foliową torbę. Wytworzysz w ten sposób mikroklimat, który w ciągu tygodnia zniszczy przędziorki.Przesadź roślinę do nowej doniczki i świeżego podłoża.Zastosuj biopestycydy z miodli indyjskiej, która jest naturalną substancją owadobójczą.Zraszaj rośliny jak najczęściej, by podnieść wilgotność powietrza. W takich warunkach przędziorki rozmnażają się wolniej. Nie spryskuj roślin w pełnym słońcu, aby nie doprowadzić do ich poparzenia.Raz w tygodniu zastosuj naturalny spray:z 4 litrów wody, łyżki oleju i dwóch łyżek łagodnego mydła lub szamponu dla dzieci;z 4 litrów wody, łyżki pieprzu cayenne i kilku kropel mydła;z 1 litra wody i 25 g czosnku lub 20 g łusek cebuli;z 300 g świeżego skrzypu polnego, liści piołunu lub wrotycza pospolitego i 10 litrów wody;Załóż na roślinę opaskę tekstylną z drapieżnymi roztoczami dobroczynka gruszowego, który jest naturalnym wrogiem przędziorków (zjada około 500 przędziorków w trakcie jednego sezonu). Taką opaskę kupisz w dobrych sklepach ogrodniczych.
Sięganie po przędziorkobójcze środki chemiczne powinno być ostatecznością, ponieważ to również może doprowadzić do zniszczenia roślin.
undefined
Źródła: https://deccoria.pl/artykuly/porady-ogrodnicze/przedziorki-jak-pozbyc-sie-przedziorkow-z-roslin-domowych-34-5474 https://www.koppert.pl/wyzwania/przedziorkowate-i-inne-roztocza/przedziorki/ https://twojogrodek.pl/Przedziorki-zwalczanie-Sprawdzone-sposoby-ogrodnikow