Przelana roślina
pixnio.com/CC0 Domena Publiczna/pixel2013
Weronika Dadok - 16 Stycznia 2021

Doskonałe triki, które pomogą ci uratować przelaną roślinę

Niektóre osoby zapominają podlewać swoich roślin, narażając je tym samym na wyschnięcie. Jest również grupa ludzi, którzy chcąc dobrze, niestety swoje rośliny doprowadzają do utopienia. Szczególnie łatwo jest tego dokonać, gdy rośliny wraz z doniczką są umieszczone w osłonkach. W tym artykule podpowiadamy jak skutecznie uratować naszą roślinę przed kłopotami z powodu przelania.

Woda, zbierająca się na dnie, grozi gniciem naszych ulubionych roślin. Chcąc dla nich, jak najlepiej, niestety możemy popełniać ogromny błąd spowodowany nadgorliwością w podlewaniu.

Jest jednak świetny sposób na to, aby w przypadku nadmiernego podlania, prosto i szybko osuszyć podłoże i ratować roślinę przed przelaniem.

Prosty sposób na uratowanie przelanej rośliny

Wszystko oczywiście jest zależne od czasu, w którym nasza roślina przebywa wraz z nadmierną ilością wody znajdującą się w donicy. Jeśli tkwi ona w niej za długo, niestety jedynym wyjściem będzie jej przesadzenie. Kilka lub kilkanaście godzin nie jest jeszcze najgorszą opcją, więc w tym wypadku możemy zastosować fantastyczny trik.

Aby uratować roślinę przed nadmiarem wody, wystarczy umieścić w podłożu, w którym żyje kilka tamponów. W zależności od tego, jak intensywny jest stopień przelania rośliny, być może konieczne będzie powtórzenie tej czynności.
Bardzo ważnym aspektem jest to, aby uważnie wkładać tampony w podłoże, nie uszkadzając jej systemu korzeniowego. Czas trzymania tamponów w glebie nie jest bliżej określony, zależy on od gatunku rośliny i stopnia jej przelania.

Co w przypadku, gdy przelanie rośliny jest znacznie poważniejsze?

Kiedy tampony nie są już wystarczające, a stan przelanej rośliny jest dramatyczny, należy wyjąć ją z ziemi, obciąć te części korzeni, które zaczęły gnić. Następnie postawić ją w ciepłym pomieszczeniu, uważając na to, aby nie było w nim przeciągu.

Dalej należy poczekać, aż przeschnie, pamiętajmy również, że wyciskanie wody z korzeni jest zabronione. Przelane rośliny mają jeszcze bardziej delikatne korzenie niż zwykle i dotyk może im bardzo zaszkodzić.

Dopiero po upływie dwóch, lub trzech dni od przelania, możemy roślinę przesadzić w nowe miejsce. Warto zadbać na tym etapie, aby podłoże było wyposażone w warstwę drenażu - są to ułożone kamyczki a dnie doniczki.

W małej donicy wystarczy 1-3 centymetrów, w większej zaś warstwa kamieni powinna mieć około 5 centymetrów. Dzięki nim roślina jest chroniona przed nadmiarem wody, a korzenie mają dostęp do powietrza.

Sukulenty i kaktusy są najbardziej narażone na przelanie. Stosunkowo często ofiarą padają także storczyki i popularne ostatnimi czasy alokazje. Decydując się na zakup roślinki doniczkowej, przy świadomości, że mamy tendencję do ich przelewanie - lepiej zdecydować się na taką, w której przypadku będzie to znacznie większym wyzwaniem. Idealnie nada się na przykład: papirus.

Lepszą opcją jest również zdecydowanie się na rezygnację z osłonek, które ułatwiają przelanie rośliny. Jeśli doniczki wyposażone są w podstawkę, nadmiar wody od razu do niej spływa, a kwiaty pozostają bezpieczne.

Źródło: kobieta.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News