Przepis na pizzę. Jest łatwy i szybki
Przepis na pizzę, który jest łatwy, a efekt przepyszny? Mamy dla was przepis na pizzę, którą może zrobić każdy, niezależnie od poziomu umiejętności kulinarnych. Jeśli lubicie proste i smaczne przepisy, a przy tym uwielbiacie pizzę, koniecznie wypróbujcie ten przepis.
Włoskiego przysmaku nikomu nie trzeba przedstawiać — pizza zaliczana jest przez wielu do tzw. food porn , czyli dań, których jedzenie wywołuje wrażenia podobne do orgazmu. Wcale nas to nie dziwi — pizza to danie idealne. Czy ktokolwiek mógłby jej nie lubić?
Przepis na pizzę, skąd pochodzi pizza?
Współczesna pizza ma swoje korzenie we Włoszech , jednak to Grecy jako pierwsi jedli placki zapiekane z czosnkiem, oliwą i przyprawami. Na półwyspie Apenińskim pierwsze pizze pojawiły się już w 500 roku p.n.e ., jednak wciąż nie przypominały dzisiejszej pizzy. Dopiero w XVII wieku, kiedy do Europy sprowadzono pomidory, w Neapolu zaczęto wytwarzać pizzę z sosem pomidorowym. Neapol często nazywany jest kolebką włoskiej pizzy.
Zanim wypróbujecie nasz przepis na pizzę, koniecznie musicie poznać historię najprostszej i najbardziej popularnej pizzy na świecie — mowa oczywiście o Marghericie . Ten 3 składnikowy rodzaj pizzy powstał w 1898 roku . Królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z małżonkiem odwiedziła Neapol. Lokalny kucharz postanowił stworzyć specjalną pizzę na cześć monarchini. Do jej produkcji użył pomidorów, sera mozzarella i bazylii — kolor każdego ze składników miał reprezentować barwy narodowe Włocha, a więc czerwony, biały i zielony. Pizza Margherita jest jedynym rodzajem pizzy, który oznaczony został znakiem Wyrobu Tradycyjnego w 2009 roku przez Komisję Europejską. Żadna inna pizza nie doczekała się jak na razie takiego zaszczytu. Przepis na pizzę neapolitańską nie może być zmieniany. Ciasto musi być wyrabiane ręcznie, a jego grubość nie może przekroczyć 3 mm. Pizza musi piec się w specjalnym piecu opalanym drewnem dębowym przez 60-90 sekund w temperaturze 485 stopni.
Specjalistka od savoir-vivre’u Irena Kamińska-Radomska radzi, by pizzę we Włoszech jeść rękoma, ponieważ jest ona bardzo cienka i nie ma na niej wielu składników. Przepis na pizzę w Polsce nieco różni się od włoskiego, dlatego polskie pizze mają grubsze ciasto i więcej składników. Irena Kamińska-Radomska radzi, by polską pizzę jeść przy użyciu sztućców.
Przepis na pizzę, składniki?
Zapoznawszy się z krótką charakterystyką i historią pizzy, czas, by przygotować ją własnoręcznie. Podstawą dobrej pizzy jest odpowiednio przygotowane ciasto. Pamiętajmy, że ciasta na pizzę nie wolno rozwałkowywać, trzeba je ugniatać i formować ręcznie. Poniższe składniki wystarczą na dwa placki pizzy. Kiedy spód pizzy będzie gotowy możemy zaszaleć ze składnikami i dodać to, co lubimy — wszystko zależy od naszej wyobraźni i gustu.
SKŁADNIKI:
25 g świeżych drożdży (lub 7 g instant)
150 ml ciepłej wody
1/2 łyżeczki cukru
250 g mąki pszennej
1 łyżeczka soli
1 łyżka oliwy
Przepis na pizzę, krok po kroku?
- By przygotować rozczyn na ciasto świeże drożdże trzeba najpierw ocieplić w temperaturze pokojowej. Następnie drożdże rozpuścić w ciepłej wodzie, dodać mąkę i cukier. Wszystko dobrze wymieszać i odstawić na około 10 minut aż do wyrośnięcia — świeże drożdże sprawiają, że rozczyn może zwiększyć swoją objętość nawet 3-krotnie, jeśli jednak w ciągu 10 minut rozczyn nie urośnie, musimy zacząć wszystko od początku. Jeśli używamy drożdży instant, rozczyn tylko lekko się spieni.
- Przesianą do miski mąkę wymieszać z solą, zrobić niewielkie wgłębienie w środku i włożyć weń rozczyn. Sukcesywnie przesypywać mąkę do środka i przez 3 minuty mieszać składniki pod koniec dodając oliwę.
- Połączone składniki położyć na oprószoną mąką stolnicę (by ciasto nie przylepiło się do stolnicy). Następnie wyrabiać ręcznie przez około 15 minut aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Wyrobione ciało włożyć do miski i przykryć ściereczką. Odstawić na godzinę — w tym czasie ciasto wyrośnie.
- Kiedy ciasto już wyrośnie, należy wyłożyć je na stolnicę i chwilę pozagniatać. Następnie podzielić na 2 części, uformować kulki i odłożyć na 8 minut, przykrywając ściereczką.
- Ciasto możemy wyłożyć w blaszkach lub tortownicach, zależy czym dysponujemy i jaki kształt pizzy najbardziej nam odpowiada. Po odczekaniu 8 minut włożyć kulki ciasta do blaszek — delikatnie spłaszczyć i rozciągnąć na całą foremkę. Na brzegach zawinąć ciasto, by uformował się tzw. wałeczek (po wypieczeniu będzie widoczne zgrubienie na krawędziach pizzy). Ciasto do pizzy może mieć sprężystą konsystencję i nie dać się tak łatwo rozprowadzić po blasze, ale jeśli odczekamy chwilę ciasto powinno dać się rozciągnąć znacznie łatwiej.
- Kiedy nasze ciasto jest już rozciągnięte na całej blasze lub formie, możemy położyć na nie te składniki, które najbardziej nam odpowiadają — na pewno warto zacząć od sosu pomidorowego, sera i stopniowo dodawać to, na co mamy ochotę. Warto również odczekać kolejne 15 minut, aż ciasto samoczynnie podrośnie i wtedy włożyć pizzę do maksymalnie nagrzanego piekarnika (minimum 250 stopni) i piec 10-15 minut, co jakiś czas sprawdzając, czy pizza się za bardzo nie przypala.
Wypróbujcie ten przepis na pizzę i koniecznie dajcie znać co myślicie. Czekamy na zdjęcia waszej pizzy 😉
ZOBACZ TEŻ:
- Oczyszczająca maseczka z węgla? Kilka banalnie prostych przepisów
- Feedersi – kim są? Przez żołądek do serca?
- Magda Pieczonka i jej makijażowe hity. Znana makijażystka zdradziła swoje sekrety
źródło: kwestiasmaku.pl, magazyn-kuchnia.pl