DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Przez te urządzenia płacisz krocie za prąd. Wyłączaj je przed wyjściem z domu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 21.09.2023 12:52

Przez te urządzenia płacisz krocie za prąd. Wyłączaj je przed wyjściem z domu

Prąd
Shutter/rtbilder

Ceny prądu w ostatnim czasie nie rozpieszczają. Dlatego też dbanie o jak najniższe zużycie energii w naszym domu jest tak ważne dla domowego budżetu. Niestety, zakup wyłącznie urządzeń z wysoką klasą energooszczędności nie wystarczy.

W obliczu wysokiej inflacji i kryzysu klimatycznego warto zastanowić się, które urządzenia w naszym domu zużywają najwięcej energii i jeśli to możliwe, odłączać je przed wyjściem z domu. W tym artykule przedstawimy Wam, które urządzenia zużywają najwięcej prądu.

Wysokie ceny prądu nie muszą paraliżować

Gdy tylko słyszymy hasło: „podwyżka cen prądu” przeszywa nas dreszcz. Energia elektryczna nigdy tania nie była i z pewnością ten stan rzeczy jeszcze przez długi czas się nie zmieni. Mimo że nie mamy wpływu na ceny prądu, możemy wpływać na wysokość naszych rachunków.

Co zrobić, aby mniej płacić za prąd? Przede wszystkim należy zrozumieć, które urządzenia odpowiadają za największe jego zużycie. Jeśli z nich nie korzystacie, wystarczy odłączyć je od źródła zasilania.

Oczywiście zachowajcie we wszystkim zdrowy rozsądek. Odłączanie od prądu zamrażarek, czy lodówek, chociaż pozwoli Wam zaoszczędzić na prądzie, spowoduje znaczne straty w Waszych zapasach. Zamiast kombinować, zapoznajcie się naszą listą urządzeń, które wręcz „pożerają” prąd.

Prąd.jpg
Unsplash/Diz Play

Które urządzenia „pożerają” najwięcej prądu?

Definitywnie w TOP 1 „pożeraczy” prądu znajduje się elektronika użytkowa. Możecie nie zdawać sobie z tego sprawy, ale nawet najbardziej energooszczędny telewizor, konsola, czy komputer będzie zwiększał Wasze rachunki za prąd, jeśli będzie włączony niemalże non stop.

Zastanówcie się, czy Wasze komputery i laptopy są wyłączane na noc, czy tylko przechodzą w tryb hibernacji. To samo tyczy się telewizorów. Samo wygaszenie ekranu nie gwarantuje wyłączenia urządzenia.

Pamiętajcie, że nowoczesne urządzenia elektroniczne nie pobierają prądu, tylko wtedy, gdy są odłączone od zasilania. W przeciwnym razie wciąż podtrzymują one systemy na przykład nagrywania ustawionych programów, czy włączenia się o określonej porze (funkcja budzika).

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Na noc, a tym bardziej na czas wyjazdów służbowych i prywatnych, odłączmy od zasilania drukarki, mikrofale, czy routery. Te ostatnie mają funkcję kontroli czasu w ustawieniach, dzięki czemu nie pracują one podczas Twojej nieobecności w domu albo snu.

Drodzy Czytelnicy, zobaczcie jak niewiele potrzeba, aby zacząć realnie oszczędzać. Wystarczy wdrożyć nowy nawyk wyłączania listwy przedłużacza na noc oraz na czas naszego pobytu w pracy, aby znacząco ograniczyć wydatki na prąd. 

Wypróbujcie ten patent w Waszych domach i poinformujcie nas o efektach Waszych testów. Przy okazji — pamiętacie, aby zawsze gasić za sobą światło?

Prąd - ceny.jpg
Unsplash/Kelly Sikkema