Przypaloną patelnię nasmaruj produktem za 4 zł. Zapomnisz o szorowaniu, brud sam odejdzie
Każdemu z nas zdarzyło się przypalić, czy to patelnie, czy garnek. Niekiedy ciężko jest pozbyć się efektu naszego działania. Znamy kilka niezawodnych sposobów na to, jak wyczyścić spaloną patelnię. Wystarczy użyć keczupu, który zawiera ocet świetnie radzący sobie z zabrudzeniami tego typu.
Keczup na spaloną patelnię
Pewnie zastanawiacie się, dlaczego właśnie keczup? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Jak zapewne wiecie, produkt ten zawiera ocet oraz kwasek cytrynowy. Te dwa składniki są wspaniałymi pogromcami tłuszczu, dlatego można skorzystać z ich pomocy podczas walki z uporczywi zabrudzeniami powstałymi przez nieumyślne przypalenie patelni, czy garnka.
Chcąc wykorzystać keczup jako pogromcę powstałego podczas przypalenia brudu, należy wysmarować patelnię jego grubą warstwą i odstawić na trzydzieści minut. Następnie nie pozostaje nam nic innego jak zeskrobanie resztek z pomocą np. szpatułki. Myjemy naczynie i gotowe. Ketchup jest dodatkowo stosunkowo tanim produktem - można go kupić nawet za 4 zł. Co więcej, zazwyczaj mamy go pod ręką, dlatego nie trzeba wychodzi do sklepu po specjalne środki.
Wiercił w ścianie i pomylił się o kilka cm. Nagle się zaczęło, nagranie porażaInne produkty z pomidorów
Jeśli nie mamy keczupu, możemy rozejrzeć się, czy w kuchni nie mamy zakupionego koncentratu pomidorowego, który wlejemy do spalonego naczynia. Do tego dolewamy trochę wody, po czym gotujemy na małym ogniu. Nie wolno dopuścić do wrzenia. W którymś momencie da się zauważyć, że zabrudzenie zaczynają się rozpuszczać. Dla lepszego efektu warto zostawić naczynie z koncentratem na całą noc. Następnego dnia wylewamy całość i myjemy z pomocą płynu do mycia naczyń.
Jak wyczyścić spaloną patelnię innymi sposobami niż keczup?
Zamiast keczupu, do wyczyszczenia spalonej patelni można wykorzystać inne rzeczy, jakie bez problemu znajdziemy w naszej kuchni. A są to:
- kwasek cytrynowy - należy sporą ilością kwasku obsypać przypalone miejsca, a następnie zalać wrzątkiem. Następnie trzeba gotować przez kilka minut, a w międzyczasie z pomocą szpatułki, delikatnie czyścić zabrudzenia spowodowane przypaleniem. Powinny bez problemu schodzić z powierzchni patelni. Po zakończeniu czynności wylewamy wszystko z naczynia, na koniec wystarczy umyć je w wodzie z płynem do mycia.
- ocet - potrzebujemy wymieszać cztery łyżki octu z gorącą wodą. W takim roztworze zanurzamy przypalone naczynie. Mieszankę możemy także wlać do naczynia, a następnie gotować do chwili wrzenia. Po upływie około 3-4 godzin pozostaje nam umyć naczynie gąbką i opłukać wodą.
- soda i ocet spirytusowy - to dość niezawodny duet podczas walki z zabrudzeniami. Do oczyszczenia spalonej patelni, czy garnka również się nada. Najpierw należy posypać sodą przypalone miejsca, a potem polać je octem spirytusowym. Na sam koniec dodać wrzącą wodę. Za pomocą gąbki usuwamy zabrudzenia i myjemy naczynie pod ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń.