DomekIOgrodek.pl
Trujące kwiaty doniczkowe

unsplash.com/Annie Spratt (CC0 Domena publiczna)

Trujące rośliny doniczkowe

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Rośliny doniczkowe mają wiele plusów - zdobią nasze mieszkania i polepszają jakość powietrza, którym oddychamy. Musimy jednak mieć świadomość, że wiele z nich ma działanie niebezpieczne dla naszego zdrowia – często nawet bezpośrednie d

Każdy z nas wie, że kwiaty doniczkowe pełnią funkcję dekoracyjną i nie należy wchodzić z nimi w bliższe interakcje. Jednak do nieprzyjemnych skutków może doprowadzić nawet dotknięcie, a na dodatek ich soki wydzielają szkodliwe substancje, które unoszą się w powietrzu lub gromadzą się w wodzie.

Trujące rośliny są problemem głównie w przypadku dzieci, które poznając otaczający je świat, mogą ugryźć lub połknąć kawałek liścia. To samo dotyczy zwierząt domowych - taka trucizna może im poważnie szkodzić. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mieli pełną wiedzę, które doniczki trzymać poza zasięgiem zagrożonych domowników.

Najpopularniejsze rośliny, które mogą stanowić zagrożenie w Twoim domu

Monstera, filodendron, anturium, diffenbachia

Rośliny z rodziny obrazkowatych mogą podrażniać skórę ze względu na zawartość szczawianów wapnia w swoich liściach. Te substancje, jeśli je spożyjemy, doprowadzają do intensywnego pieczenia warg, języka i gardła. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia dróg oddechowych.

Co ciekawe, diffenbachia była niegdyś znana jako "trzcina głupców", ponieważ może powodować uszkodzenie strun głosowych, co uniemożliwia mówienie. Jeśli ta roślina będzie zjedzona w bardzo dużych ilościach może nawet spowodować zgon.

Gwiazda betlejemska, kroton

Rodzina wilczomierzy, do których należą kroton i popularna gwiazda betlejemska, charakteryzują się wydzielaniem białego, trującego soku. W kontakcie ze skórą substancja ta może powodować wysypkę i silne podrażnienia naskórka.

W przypadku zetknięcia rośliny z gałką oczną może dojść do łzawienia i szczypania. Natomiast jeśli przypadkiem połkniemy kawałek liścia, grożą nam dolegliwości takie jak bóle brzucha i nudności. 

Pamiętaj, aby wszelkie czynności pielęgnacyjne wokół tych roślin wykonywać w specjalnych rękawicach ochronnych. Możesz się też zabezpieczyć przed pryśnięciem soku poprzez założenie gogli ochronnych.

Bieluń

Jest to roślina z rodziny psiankowatych, coraz bardziej popularna dzięki swoim walorom estetycznym. Jest jednak bardzo silnie trująca! Posiada alkaloidy, które działają szkodliwie na nasz organizm – wywołuje drgawki, zaburzenia świadomości, światłowstręt i wiele innych niepokojących dolegliwości.

Koniecznie pamiętajmy o umieszczeniu bielunia z dala od dzieci i zwierząt domowych. W przypadku dziecka, spożycie nawet niewielkiej ilości tej rośliny może skończyć się hospitalizacją, a w skrajnych przypadkach śmiercią!

Źródło: twojogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >