Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Ruszyły kontrole w naszych domach. Kary nawet do 8 lat pozbawienia wolności
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 01.08.2023 17:59

Ruszyły kontrole w naszych domach. Kary nawet do 8 lat pozbawienia wolności

dodatek węglowy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nawet 8 lat pozbawienia wolności za pobranie dodatku węglowego. Ruszyły kontrole, których celem jest sprawdzenie, czy w danym gospodarstwie domowym przysługuje dodatek węglowy. Kto powinien uważać na kontrolę?

Dodatek węglowy powróci w tym roku

Dodatek węglowy pierwszy raz pojawił się w zeszłym roku i był ogromnym wsparciem dla osób, które ogrzewają swój dom węglem lub paliwami węglopochodnymi. Wychodzi na to, że w tym roku również pojawi się wsparcie.

W zeszłym roku dodatek węglowy wyniósł 3000 zł. Rząd nadal analizuje sytuacje, a kwestia dodatku węglowego jeszcze nie jest przesądzona. Mimo wszystko już teraz ruszyły kontrole, które mają sprawdzić zasadność pobierania dodatku węglowego.

Skąd wzięły się kontrole związane z dodatkiem węglowym? Dodatek węglowy przysługuje w konkretnych przypadkach, jednak wiele osób w zeszłym roku zdecydowało się skorzystać ze wsparcia bezpodstawnie.

Nawet do 8 lat więzienia za pobranie dodatku węglowego

W zeszłym roku zdążyły się przypadki, w których dodatek węglowy został pobrany bezpodstawnie. Dodatek węglowy przysługuje osobom, których głównym źródłem ogrzewania jest piec węglowy lub piec na paliwa węglopochodne.

Osobom, które postanowiły oszukać system i pobrały dodatek węglowy, a w rzeczywistości nie mają pieca, grozi od pół roku do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Już teraz ruszyły kontrole w domach osób, które wnioskowały o dodatek grzewczy lub węglowy. Jednak co dokładnie będą sprawdzać urzędnicy?

dodatekwęglowy.jpg
Piotr Molecki/East News

Urzędnicy sprawdzą, czy palimy w piecach

Samorządy mają wyznaczyć urzędników, którzy sprawdzą, czy naszym głównym źródłem ogrzewania jest piec. Osoby, które bezpodstawnie pobrały dodatek węglowy, powinny mieć się na baczności.

W tym roku warto dobrze zastanowić się, zanim zdecydujemy się bezpodstawnie złożyć wniosek o dodatek węglowy. Za bezpodstawne pobranie dodatku węglowego grozi kara.

Tagi: Ogrzewanie
Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10