Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogrzewanie

Ogrzewanie

Ogrzewanie domu i mieszkania – podstawowe informacje

Ogrzewanie domu czy mieszkania zimą jest niezbędne w naszych warunkach klimatycznych. Polega to na zamontowaniu w budynku odpowiednich instalacji (na przykład rur z ciepłą wodą i grzejników), które rozprowadzają ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Technologia w zakresie ogrzewania stale się rozwija, zapewniając mieszkańcom dostęp do coraz to nowszych opcji. Do najpopularniejszych rozwiązań należy centralne ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe czy pompy ciepła.

Ogrzewanie podłogowe – co to jest?

Ogrzewanie podłogowe to jedna z częściej stosowanych form ogrzewania domu. Charakteryzuje ją dobra wydajność i estetyka, bowiem elementy grzewcze pozostają ukryte pod podłogą. Stanowią ją zwykle rury z ciepłą wodą, zapewniające równomierne ogrzanie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu.

Czym ogrzewać dom w 2024 roku? 

Osoby posiadające własny dom doskonale wiedzą, że koszty ogrzewania swojej posiadłości mogą być ogromne, w zależności od zastosowanej technologii. Jeżeli zastanawiasz się jakie ogrzewanie jest najbardziej opłacalne, to powinieneś wiedzieć, że bezkonkurencyjne w tej materii pozostają pompy ciepła.

Pompy ciepła stanowią najbardziej ekologiczne i racjonalne ekonomicznie rozwiązanie. Co więcej, dopełniać je może ogrzewanie podłogowe, co uczyni całe przedsięwzięcie wydajniejszym. Dużą popularnością cieszą się także panele fotowoltaiczne i kotły kondensacyjne, a miłośnicy łączenia tradycji z postępem na pewno docenią kominki z płaszczem wodnym.

Centralne ogrzewanie w bloku – na czym polega?

Centralne ogrzewanie zwykle stanowi podstawowe rozwiązanie w doprowadzaniu ciepła do mieszkań w blokach czy wieżowcach, ale nie tylko tam. Podstawą takiego systemu jest wytwarzanie ciepła w elektrociepłowniach i doprowadzanie go do użytkowników końcowych systemem hydraulicznym o imponującej powierzchni, gdzie podmiot odbiorczy w każdym z mieszkań stanowią tradycyjne grzejniki (potocznie „kaloryfer”). 

Centralne ogrzewanie w domu funkcjonuje podobnie, jednak źródło wytwarzanego ciepła stanowić będzie własna kotłownia umiejscowiona w budynku. 

Koszt ogrzewania – ile wynosi i od czego zależy?

Koszty ogrzewania domu czy mieszkania zależą przede wszystkim od powierzchni użytkowej, która wymaga doprowadzenia ciepła. Oblicza się, że najefektywniejszym sposobem na ogrzanie domu jest zastosowanie pompy ciepła, gdzie cena za wygenerowanie 1 kWh ciepła wynosi ok. 26 groszy.

Cena za ogrzewanie niestety stale rośnie – odczuwają to także mieszkańcy bloków i wieżowców. Zwykle jest to koszt oscylujący w granicach 6 złotych za metr kwadratowy mieszkania miesięcznie, jednak w niektórych miastach w Polsce może to być nawet 10 złotych za metr kwadratowy.

Pokaż więcej

Piec
15.05.2024 13:45 Miliony Polaków może dostać ogromną karę. Zobacz, czy się zaliczasz

W Polsce zaczynają obowiązywać coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące szeroko pojętego ograniczania emisji zanieczyszczeń. Wynika to z regulacji nakładanych przez Unię Europejską, które mogą słono nas kosztować.Obawy Polaków zdaje się potwierdzać Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla, według której duża część rodzimych gospodarstw nie jest przygotowana na transformację energetyczną i w związku z tym faktem grożą im ogromne kary.

Kontrola
01.05.2024 12:54 Zmiany w prawie. Będą kontrole domów

Zmieniły się przepisy dotyczące konieczności posiadania świadectwa energetycznego oraz przeprowadzania kontroli systemów ogrzewania. Co to oznacza w praktyce dla właścicieli nieruchomości?Możemy spodziewać się kontroli w domach i - jeśli nie dopilnowaliśmy wszystkich formalności - dotkliwych kar. Ile przyjdzie nam zapłacić za ewentualne zaniedbanie?

Kaloryfer
15.04.2024 19:20 Zakręcili grzejniki na zimę, mają prawie tysiąc zł dopłat. Mieszkańcy są w szoku

Polacy coraz bardziej zaciskają pasa. Oszczędzamy na jedzeniu, podróżach, a także na… ogrzewaniu. Wysokie opłaty za ciepło mogą rzeczywiście przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza po ostatnich podwyżkach.Aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, uciekamy się do różnych sposobów. Niektórzy instalują termostaty, inni uszczelniają okna, a jeszcze inni decydują się na całkowite skręcenie kaloryferów. Jak się jednak okazuje, wcale nie gwarantuje to zwolnienia z dopłat.

zwrot pieniędzy
21.02.2024 19:11 Używasz tego w domu? Dostaniesz zwrot pieniędzy

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a to oznacza, że powoli żegnamy zimę. To również koniec ciężkiego dla portfela sezonu grzewczego. Osoby, które ogrzewają dom gazem, mogą liczyć na zwrot podatku VAT. Jak się o niego starać?Zwrot ma przysługiwać za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku. Będzie obowiązywał na konkretne rodzaj gazu. Komu przysługuje?

wietrzenie mieszkania zimą
11.01.2024 09:15 Wietrzysz tak zimą? Zapłacisz fortunę za ogrzewanie

Zimą, kiedy na zewnątrz temperatura mocno spada, nawet nie myślimy o otwieraniu okien. Wpuszczanie do domu zimnego powietrza nie wydaje się najlepszym pomysłem. Jednak wietrzenie mieszkania jest potrzebne i powinniśmy raz na jakiś czas otworzyć okna.Czasem decydujemy się wywietrzyć mieszkanie, jednak często robimy to w nieprawidłowy sposób. Kiedy źle wietrzymy mieszkanie, zwiększamy też rachunki z ogrzewanie. Jak robić to poprawnie?

Jak dogrzać dom?
09.01.2024 08:09 Jak dogrzać dom bez włączania grzejników? Zrób podgrzewacz ze świeczek i doniczki

Zima na dobre wróciła do Polski. Minusowe temperatury przypomniały nam o jednym – zima potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Śliskie chodniki i zamarznięte szyby w samochodach to nic, w stosunku do rosnących kosztów ogrzewania budynków podczas trzaskających mrozów.Czy istnieje jakiś sposób, jak dogrzać dom? Czy proces ten pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy? Czy sposób ten można zastosować w każdym domu? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

ogrzewanie
07.01.2024 18:10 Znowu ścisnęła zima. W wielu domach popełniany jest błąd kosztujący krocie, Polacy powinni wiedzieć

Sezon grzewczy to ogromne obciążenie dla naszego portfela. Jesienią i zimą nasze rachunki rosną, ale w domach wcale nie jest tak ciepło, jakbyśmy tego chcieli. Możliwe, że popełniasz jeden błąd, który sprawia, że gorące powietrze zwyczajnie ucieka.Tę samą powierzchnię możemy ogrzać mniejszym kosztem, jednak często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

pieniądze
27.12.2023 16:22 Od nowego roku mogą posypać się mandaty. Już nie będzie można mieć tego w w domu

Wraz z początkiem 2024 roku w Polsce zmieniają się przepisy. Od stycznia sporo osób może spodziewać się mandatów, jeśli czekało z wymianą starego pieca. Kończy się czas, a to oznacza, że sporo osób może spodziewać się mandatu.Koniec 2023 roku oznacza zakaz tak zwanych kopciuchów, które do tej pory często spotykaliśmy w polskich domach. Jak uniknąć mandatu? Ile zapłacą osoby, które nie zdążyły wymienić pieca?

pompa ciepła
26.12.2023 10:25 Masz pompę ciepła? W 2024 zapłacisz mniejsze rachunki za prąd

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych pieców, a także ogrzewania gazowego. Jest to również jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań. Obawę wzbudzają jedynie rosnące rachunki za prąd.Pompy ciepła są mocno promowane, a nowe modele zalały polski rynek. Niestety jest jeden problem, który sprawia, że sporo osób nadal się waha. Chodzi o rosnące ceny energii elektrycznej. Czy decyzje rządzących mogą to zmienić?

Pukanie do drzwi
15.12.2023 09:54 Będą robić ważne kontrole, zacznie się w styczniu. Gdy zapukają, lepiej otworzyć

W związku ze zmieniającym się prawem wiele osób musiało zdecydować się na nowe źródło ogrzewania. Wzrosło zainteresowanie przede wszystkim pompami ciepła, które dla sporej ilości osób są ciekawą alternatywą.Wraz ze wzrostem popytu pojawiło się naprawdę sporo nowych ofert. Jednak okazuje się, że nie wszystkie pompy spełniają normy. Możemy w związku z tym spodziewać się kontroli w domu.

kaloryfer
14.12.2023 14:12 Wlej do kaloryfera. W domu natychmiast zrobi się cieplej

Dużo mówi się przygotowaniu grzejników przed sezonem, jednak sporo z nas o tym zapomina. Czyste kaloryfery to podstawa, jeśli chcemy, żeby wydajnie ogrzewały nasz dom. Jak dobrze je umyć?Danielle uwielbia sprzątać i prowadzić konto na TikToku. Na swoim profilu dzieli się sposobami na czysty dom. Zdradziła, jak dobrze wyczyścić kaloryfer. 

jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
05.12.2023 07:57 Płacę mniej za ogrzewanie, a w domu jest ciepło. Wystarczyła 1 zmiana

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą? To pytanie zadaje sobie każdy z nas. Niektórzy zakręcają grzejniki i grzeją tylko kilka godzin w ciągu dnia. Nie do końca się to sprawdza. Ponowne nagrzanie wymaga zwiększonego poboru energii.Jest jednak skuteczny sposób na zmniejszenie opłat w sezonie grzewczym. Odkąd go stosuję, płacę znacznie mniej, a w domu mam ciepło. Po co więc przepłacać? 

kontrole domów
01.12.2023 15:07 Kontrolerzy pukają właśnie do drzwi domów w całej Polsce. Uważaj, za to może grozić kara

Właśnie ruszyły kontrole domów w całej Polsce. Urzędnicy lub strażnicy miejscy mogą zapukać do Twoich drzwi w godzinach 6:00-22:00. Jeśli wykryją nieprawidłowości grożą bardzo wysokie kary. Co będą sprawdzać tym razem?

kaloryfer
28.11.2023 15:48 Zakręcasz kaloryfery, żeby zaoszczędzić? Ta praktyka może skończyć się w sądzie

Mieszkanie w domu i bloku różni się od siebie pod wieloma względami. Jednym z nich jest ogrzewanie w okresie zimowym. Za nami już pierwsze opady śniegu, sezon grzewczy się rozpoczął, a wraz z nim kolejne kontrowersje.Okazuje się bowiem, że możesz dostać mandat, a nawet trafić do sądu, jeśli będziesz oszczędzać na ogrzewaniu? Dlaczego tak się dzieje? 

ogrzewanie, okna
21.11.2023 19:11 Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Mało kto zna ten sposób. Zajmie Ci to tylko minutę

Jesień i zima to ciężki czas dla naszych portfeli. Głównie przez wysokie ceny ogrzewania. Niezależnie od tego, czy grzejemy gazem, węglem lub energią elektryczną możemy zrobić jedną rzecz, żeby ciepło tak szybko nie uciekało z domu.Ten prosty trik sprawi, że przez okna nie będzie dostawało się chłodne powietrze do naszego domu. Jak w prosty sposób uszczelnić okna?

Ceny węgla
09.11.2023 18:27 Nagła zmiana cen węgla. Będzie jeszcze TANIEJ?

Ceny węgla w Polsce w ostatnich miesiącach szaleją? Straszono nas kolejnymi podwyżkami, a tymczasem od listopada ceny węgla mogą znacząco spaść. Chociaż trudno w to uwierzyć, wyliczenia ekspertów nie pozostawiają złudzeń.Na jakie obniżki możemy liczyć? Ile w listopadzie będzie trzeba zapłacić za opał? Przeanalizowaliśmy ceny u największych producentów, aby przekazać wam najbardziej rzetelne informacje.

jak wyczyścić kratki wentylacyjne?
04.11.2023 15:41 Na kratkach wentylacyjnych osadza się brud i pleśń. Pozbądź się problemu w 15 minut

Wentylacja w mieszkaniu jest bardzo ważna. To dzięki niej w pomieszczeniach nie mamy problemu z nadmiarem wilgoci i nie musimy martwić się pleśnią. Jednak żeby prawidłowo działała, musimy co jakiś czas czyścić kratkę wentylacyjną.Kratka wentylacyjna jest prawdziwą zmorą dla wielu osób. Osadza się na niej nie tylko kurz. Często oblepiona jest też przez tłuszcz. Jak ją doczyścić?

okna
04.11.2023 14:57 Okna parują od wewnątrz? Zrób to zanim pojawi się pleśń

Sezon grzewczy i coraz niższa temperatura na zewnątrz mogą prowadzić do skraplania się wody na oknach. Parowanie może być wynikiem różnicy temperatur, ale często przyczyną jest źle działające wentylacja.Z pozoru para na okna denerwuje nas, ale nie jest szkodliwa. Jednak jeśli nie zadbamy o wentylacje, z czasem w domu może pojawić się pleśń. Czy da się coś z tym zrobić?

Ogrzewanie
03.11.2023 19:00 Przyłóż suszarkę do grzejnika i zaoszczędź fortunę. Patent obniża koszty ogrzewania do 25%!

Rozpoczęliście już sezon grzewczy? Jeśli nie, to ten zbliża się do nas wielkimi krokami. Nie ma co ukrywać, cieplej w tym roku raczej już nie będzie. Zanim jednak odkręcimy swoje grzejniki, warto zadbać o ich czystość. W końcu nie używaliśmy ich przez ostatnie pół roku.Od sprawności układu ogrzewania zależy nie tylko to, jak wydajnie ogrzejemy mieszkanie, ale również ile ta przyjemność będzie nas kosztować. Z naszym sposobem zaoszczędzicie na ogrzewaniu nawet do 25%. Patent jest naprawdę prosty. Koniecznie go wypróbujcie.

prąd
01.11.2023 14:33 Ceny za energię pójdą w górę. Polacy będą płacić nawet 70% więcej

Przyszły rok będzie pierwszym poważnym wyzwaniem dla nowego rządu po wyborach parlamentarnych 2023. Eksperci przewidują, że ceny energii pójdą do góry nawet o 70%. Czy jest szansa na uratowanie tej sytuacji?Ceny energii wciąż idą do góry. Pod koniec tego pojawią się prognozy cen prądu na nadchodzący 2024 roku. Czy Polacy poradzą sobie z takimi kwotami?

czujnik czadu
28.10.2023 17:10 Sezon grzewczy już ruszył. Tlenek węgla to cichy zabójca - tak się przed nim uchronisz

Zaczął się sezon grzewczy. Wiele osób już włączyło grzejniki, a to oznacza powrót cichego zabójcy. Tlenek węgla jest bezwonny i niezauważalny gołym okiem. Jak się przed nim uchronić?W wyniku zatrucia czadem co roku dochodzi do tragedii. Właśnie dlatego tak ważne jest kontrolowanie instalacji grzewczej i wentylacji, ale nie tylko. Co może nas uratować, kiedy czad zacznie się ulatniać?

sposób na zimne dłonie i stopy
26.10.2023 09:58 Wiele osób skarży się teraz na przykrą dolegliwość. Tak poradzisz sobie z problemem

Jesień i zima to dla wielu osób problem z marznięciem stóp i rąk. Często szukamy szybkiego sposobu na ogrzanie dłoni kubkiem ciepłej herbaty, a na stopy zakładamy dwie pary skarpet. Okazuje się, że problem zarzniętych kończyn można poradzić sobie raz na zawsze.Zmarznięte stopy i dłonie mogą być spowodowane słabym krążeniem. Wystarczy zmienić kilka nawyków i odrobinę zmodyfikować dietę, a kończyny zrobią się ciepłe. Podpowiemy, jak to zrobić.

Kaloryfer
23.10.2023 17:09 Wyłączasz kaloryfer na noc? Popełniasz poważny błąd

Powoli i nieubłaganie zbliża się sezon grzewczy. W czasach ciągle rosnących cen ogrzewania nic dziwnego, że staramy się maksymalnie wykorzystać ciepło płynące z grzejników. Pytanie, czy robimy to poprawnie?Wielu z nas popełnia szereg kategorycznych błędów podczas sezonu grzewczego, a wyłączanie kaloryferów na noc to jeden z nich. Zobaczcie, dlaczego lepiej tego nie robić.

liście laurowe
22.10.2023 20:10 Zimą wyciągam liście laurowe i kładę na grzejniku. Przykry problem znika, jak ręką odjął

Liście laurowe zwykle mamy w kuchennej szafce. Są fantastycznym dodatkiem do wielu dań i nadają im wyjątkowego aromatu. Jednak to nie jedyne zastosowanie przyprawy. Jak możemy wykorzystać je w nietypowy sposób?Liście laurowe mogą pomóc nam przepędzić mole. Świetnie sprawdzą się, jako dodatek do prania. W sezonie grzewczym rozkładam je na grzejnikach. Pomogą usunąć przykry problem, a dodatkowo przyciągają szczęście.

parujące okna
22.10.2023 15:45 Rozsypałam na talerzyku i postawiłam pod oknem. Woda już się nie skrapla

Temperatura na zewnątrz spada, a to oznacza początek sezonu grzewczego. W wielu domach wraz z włączenie kaloryferów pojawia się problem z parowaniem okien. Jak sobie z nim poradzić?Parowanie okien z pozoru nas nie martwi. Problem pojawia się, kiedy wilgoć prowadzi do powstawania pleśni. Na szczęście jest jeden prosty sposób na poradzenie sobie z nadmiarem wilgoci. Wystarczy jeden produkt z kuchni.

ogrzewanie
16.10.2023 09:33 Dlatego płacisz gigantyczne rachunki za ogrzewanie. Nie popełniaj tych błędów

Sezon grzewczy dla wielu z nas jest wyzwaniem. Chcemy uniknąć wysokich opłat za ogrzewanie. Jednak czy to jest możliwe? Okazuje się, że często popełniamy błędy, które sprawiają, że z naszych domów ucieka ciepło.Rachunki grozy za ogrzewanie przestaną spędzać sen z powiek. Wystarczy przestać popełniać błędy, które sporo nas kosztują. Jak zmniejszyć wydatki na ogrzewanie? Sprawdź kilka rzeczy w swoim domu.

ogrzewanie
14.10.2023 19:31 Zrób to zanim zaczniesz grzać w tym sezonie. Inaczej dostaniesz nawet 5 tys. zł grzywny

Coraz niższa temperatura sprawia, że już w wielu domach zaczął się sezon grzewczy. Jednak wiele osób przed włączeniem kaloryferów zapomina o jednej ważnej rzeczy, która może uratować nam życie. Za to niedopatrzenie grozi nawet 5 tys. zł kary.Wszystkie osoby, które mają w swoim domu ogrzewanie centralne oraz piecyk gazowe, powinny o to zadbać. Jak często należy robić przeglądy, aby nie dostać tak wysokiej kary? Ile to kosztuje?

dodatek węglowy 2023
10.10.2023 13:11 Koniec z dodatkiem węglowym dla polskich rodzin? Jest oficjalna decyzja

Dodatek węglowy w zeszłym roku był prawdziwym ratunkiem dla wielu gospodarstw domowych. Mogły na niego liczyć osoby, których głównym źródłem ogrzewania był piec na węgiel lub paliwa węglopochodne. Jak sytuacja wygląda w tym roku?Poprzedni sezon grzewczy był wyzwaniem. Brakowało węgla, a kiedy już się pojawił, kosztował krocie. Ile węgiel kosztuje w tym roku?