Rynek mieszkaniowy 2021
unsplash.com/ Naomi Hébert (CC0 Domena publiczna)
Weronika Dadok - 12 Stycznia 2021

Rynek mieszkaniowy w 2021 roku. Prognozy

Rok 2020 zapamięta każdy z nas. Polska mieszkaniówka została postawiona przed nieprawdopodobnymi wahaniami nastrojów. Skrajna nieprzewidywalność na rynku w związku z pandemią i niewadoma jeśli chodzi o przyszłość. Niestabilność to główna charakterystyka tego środowiska, w którym przyszło działać uczestnikom rynku. Na co w tej kwestii możemy liczyć w 2021 roku?

2020 rok w mieszkaniówce to istny rollercoaster. Zaczęliśmy doskonałym wynikiem sprzedaży lokali deweloperskich w pierwszym kwartale. W kolejnych trzech miesiącach nastąpiło ogromne załamanie z powodu lockdownu.

Trzeci kwartał wykazał odreagowanie po upadku. Dynamika rozwoju jest być może odpowiedzią dotyczącą zagadki koniunktury w 2021 roku.

Rynek mieszkaniowy 2021 w pozytywnym świetle

Obecnie wydawać by się mogło, że trudno jest o lepszą inwestycję, niż ta w nieruchomości. Lokowanie środków w tym obszarze staje się coraz bardziej popularne wśród zasobniejszych rodaków.

Pytanie jednak brzmi, czy taka tendencja w tych niepewnych czasach jest faktycznie przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę"?

Skuteczne sposoby czyszczenia słuchawki prysznicowej. Banalnie proste triki, możesz sporo zaoszczędzićSkuteczne sposoby czyszczenia słuchawki prysznicowej. Banalnie proste triki, możesz sporo zaoszczędzićCzytaj dalej

Śledząc prognozy gospodarcze Polski w 2021 roku, zakładającą przez Goldman Sachs PKP kraju na poziomie 6,1 procent, wydaje się, że może być tylko znacznie lepiej. Takie wyniki niemal całkowicie wykluczają osłabienie koniunktury w bieżącym roku. Dają nawet możliwość podniesienia się po covidowym upadku.

Rynek mieszkaniowy i powściągliwość w optymizmie

Mimo powyższych interpretacji nie należy zapominać o negatywnych możliwościach, które czyhają na rynek pierwotny. Sytuację na rynku mieszkaniowym w pierwszej kolejności determinuje stan rynku pracy i kształtowanie się płac, a przede wszystkim wskaźnik bezrobocia.

Po pierwszych miesiącach walki z koronawirusem nie możemy liczyć na utrzymanie pozytywnych parametrów. Powinniśmy mimo wszystko przygotować się na pogorszenie warunków gospodarczych, które rzutują również na rynek i kondycję ekonomiczną połączoną ze spadkiem chęci konsumenckich.

Deweloperzy powinni być przygotowani, że będą zmuszeni oferować coraz więcej zniżek na mieszkania, aby zachęcić do ich kupna. Wzrośnie liczba konkurentów w ramach tej branży. Każdy przecież chce zarobić i wyjść, jak najkorzystniej na inwestycji.

Nie należy jednak zbędnie demonizować kondycji rynku mieszkaniowego w perspektywie bieżącego roku. Cykliczność na rynku nieruchomości to nieodłączna kwestia tego obszaru gospodarki.

Źródło: money.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News